Masum: Bir Türk Dizisi Olamayacak Kadar İyi

4 4.283

Yeni yazıları kaçırmamak için abone ol

Masum, sadece internet ortamında bulunan ve Blutv üzerinden sunulan bir dizi. Oyuncular Türk, yapımcı Türk, yönetmen Türk, dil Türkçe ve bir Türk dizisi olamayacak kadar iyi!

Sosyal medyada sıkça karşıma çıkan Masum’a dair paylaşımların sonrasına “şuna bir bakayım” dedim ve sonrasında da Blutv deneme üyeliğimi başlattım. Dizinin ilk iki bölümü izledikten sonra söylediğim tek bir kelime vardı: “Oha!”

Sekiz bölümlük ve tek sezonluk bir dizi olması bakımından aslında bir hafta sonunu ayırarak bir ya da iki günde de bitirilebilecek bir dizi. Ancak bunu yapmanızı kesinlikle önermem. Çünkü dizinin atmosferi ve olaylar büyük olasılıkla daralmanıza neden olabilir. Bu nedenle arka arkaya en fazla ikişer bölüm izleyerek tadını çıkabilirsiniz.

Henüz diziyi izlememiş okurlarım için değerlendirme aşamasına geçmeden önce dizi hakkında biraz yüzeysel bilgi vermek istiyorum. Merak duygusu dizinin her bölümünde varlığını koruyor. Harcayacağınız zamana kesinlikle değen ve muhtemelen de yakaladığı başarıyla birlikte gerçekten kaliteli, içi boş olmayan ve izleyicide gerçekten bir şeyler bırakan yeni Türk yapımların önünü açmasını beklediğim bir dizi. Oyuncu kadrosu ve oyuncu performansları da son derece iyi.

Uyarı! İçeriğin bundan sonrası diziyi henüz izlememiş okurlar için gizem bozucu (spoiler) bilgi içerebilir.

Konu ve Senaryo

Dizinin konusu temelde çok ilginç olmamakla beraber süreçle birlikte ilgi çekici bir hâl alıyor. Konunun şaşırtıcı ya da sıra dışı olmaması ve iyi bir şekilde işlenmesi biz izleyicilerin de hızlı bir şekilde onu özümseyebilmesini, kendimizi yakın hissetmemizi kolaylaştırıyor. Emekli bir komiser olan Cevdet‘in ailesinde ve ailesine sonradan eklenen gelinleri ile ilgili yaşananlar konu alınıyor. Senaryoda bazı sorunlu noktalar tabii ki var. Örnek vermek gerekirse, benim dikkatimi çeken noktalardan biri Emel’in öldürülmesinin ardından arabaya konup denize bırakılmasının basit bir çözüm olması. Çünkü suça ortak olan Cevdet emekli bir komiser ve böyle basit çözüm uygulaması soru işareti. Ancak daha büyük soru işareti ise cinayetin altı ay boyunca kaza sanılması. Eğer gerçek bir kaza ise aracın uçmadan önce fren yapması, yani uzun ve dikkat çekici fren izinin olması gerekirdi. Vitesin durumu da cabası. Evet, bu konu bazı okurlara “canım böyle küçük şeylere de takılmamak lâzım” dedirtebilir ancak bu kaza süsü senaryonun çok ince noktalarından biri ve pek de başarılı değil.

Küçük hataları görmezden gelirsek senaryo, diyaloglar ve konu çok iyi işlenmiş. Her bölümün sonunda acaba bir sonraki bölümde ne olacak düşüncesi ile başbaşa kalıyorsunuz.

Oyuncular

İlk olarak Haluk Bilginer‘in Cevdet karakterini muhteşem oynadığını söylemeliyim. Ansızın küfürlü bir şekilde azarlayışı, çaresizlik içinde kalışı, ailesini korumak adına adeta çaktırmadan kendini paralaması sonuna kadar hissediliyor. Okan Yalabık, dizideki tek gerçek “masum” olan Tarık‘ın durumunu harikulade bir performans ile ortaya koyuyor. Nur Sürer yani Nermin, birçok şeyi içine atan huysuz anne karakteriyle tecrübesini konuşturuyor. İzlemediğim ancak çok popüler olan Leyla ile Mecnun dizi ile popüler olan Ali Atay, Yusuf karakteriyle; Serkan Keskin de Taner karakteriyle dizideki temel çatışma unsurlarından biri olan eski dost – yeni düşman durumunun hakkını veriyor. Özellikle de Serkan Keskin, çok sağlam bir oyunculuk ortaya koyuyor. Onun olduğu sahneler adeta ayrı bir gizem taşıyor. Bir de kendisini bir arada masum sandım, maalesef katil çıktı.

Ve ailenin gelinleri… Rüya karakterini İrem Altuğ, Emel karakterini de Tülin Özen oynuyor. Rüya’nın geçmişi tam bir soru işareti ve kendisi hakkında merak edilen konuyu dizinin son bölümünde öğreniyoruz. Neden o adamdan uzak duramıyor, bilemiyoruz. Emel karakteri çok iyi canlandırılıyor. Ancak bu karakterin varlığı tam olmamış gibi. Mesela Emel’in hiç yakını yok. Tamam, annesini ve babasını kaybetmiş tamam da bir insanın kardeşi de olmaz mı! Halası, teyzesi, amcası, dayısı hiçbiri mi olmaz! Bir de Tarık ile tanışalı üç ay olmasına rağmen Tarık’ın rahatsızığını hiç fark etmemiş, adeta yıldırım nikahı ile evlenmişler. Yemedim.

Dizide sevemediğim bir karakter var: Selim. Şerefsiz ve sinsi bilişimci şeklinde özetleyebileceğim Selim karakterini Bartu Küçükçağlayan oynuyor. Kendisi Yalan Dünya dizisindeki ağzı burnu bir araya gelmeyen Orçun. Bu dizide de yüzünün ve vücudunun bir türlü uyumlu olamadığını görmek şaşırtıcı olmadı.

Son olarak, önce “deneyimli komiser” sandığım sonra da “adi ve sapık komiser” olduğuna emin olduğum Selahattin karakterine değinelim. Mehmet Özgür bu karakteri canlandırıyor ve başarılı.

Müzik

Nasıl ki, Çağın Irmak’ın Issız Adam filmiyle Ayla Dikmen’in Anlamazdın isimli şarkısı yeniden popüler olduysa bu diziyle birlikte de Selda Bağcan‘ın seslendirdiği “Katip Arzuhalim Yaz Yare Böyle / Sivas Ellerinde Sazım Çalınır” isimli Türkü de aynı şekilde yeniden popüler olabilir. Tabii ki dizi televizyonda yayınlansaydı şu anda birçok yerde bu Türkü çalıyordu. Ancak henüz internet dizileri aynı etkiyi gösteremediği için bu popüler olma durumuna şahit olmak için bir süre daha beklememiz gerekiyor. Bu arada bu yazımı, ilgili Türkünün de olduğu Selda Bağcan’ın Türkülerimiz 1 albümünü dinleyerek yazıyorum. Siz de Spotify üzerinden dinleyebilirsiniz.

9

Harika

Masum, sadece internet ortamında bulunan ve Blutv üzerinden sunulan bir dizi. Oyuncular Türk, yapımcı Türk, yönetmen Türk, dil Türkçe ve bir Türk dizisi olamayacak kadar iyi!

 • Senaryo 8
 • Oyunculuk 10
 • Müzik 9
Kaynak IMDB Wikipedia
E-posta bültenine abone ol
E-posta bültenine abone ol
E-posta bültenine abone ol ve aramıza katıl, yeni içerikleri kaçırma!
İstediğin zaman abonelikten çıkabilirsin.
4 Yorum
 1. Çağrı Mustafa Alkan diyor ki

  Sen de dahil birçok arkadaşımdan Masum’un Türk dizisi olamayacak kadar iyi olduğu lafını duyuyorum Onur. Zaten Serkan Keskin’in ve Haluk Bilginer’in oyunculuğunu yakından takip eden biri olarak izlemem gerek ama sadece bu dizi için de BluTV üyeliği yapılır mı emin olamıyorum 🙂

  1. Onur ŞENDERE diyor ki

   Blu TV bir haftalık ücretsiz deneme süresi veriyor. Dizi de sekiz bölüm. Dolayısıyla deneme süresi içinde dizi kolayca bitirilebilir. 😉

   1. Çağrı Mustafa Alkan diyor ki

    Onur valla aldım üyeliği ya. Çok güzel filmler de var. Gerekirse iptal ettiririm beğenmezsem 🙂

 2. Mert Karaca diyor ki

  Türk dizisi olmayacak kadar iyi demek Türklere ve kendini Türk hissedenlere yapılmış bir hakaret bence… bunu yazan kişinin ülkemizde sinemanın kat ettiği yoldan haberi yok sanıyorum.

Bu konuda söyleyecek bir şeylerin olmalı

E-posta adresiniz yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.