WordPress 4.7 Güncellemesi ve Yeni Özellikler

1 2.352

Yeni yazıları kaçırmamak için abone ol

Dünyanın en çok kullanılan internet sitesi altyapı sistemlerinden biri olan WordPress, 4.7 güncellemesi ile birlikte yeni özelliklere kavuştu. Bu yazımda söz konusu güncellemenin getirdiği yeniliklerden kısaca bahsedeceğim.

Bilindiği üzere WordPress, sürüm isimlerini ünlü müzik sanatçıları arasından belirlediği kişilerin isimlerini vererek yayınlıyor. Bu gelenek 4.7 güncellemesinde de sürdü ve söz konusu güncellemenin adı Vaughan olarak belirlendi. Bu isim ünlü jazz sanatçısı Sarah Vaughan’dan geliyor.

Yeni Bir Hazır Tema: Twenty Seventeen (Yirmi On Yedi)

Özellikle kurumsal odaklı hazırlanan sitelerde kullanılması öngörülerek hazırlanmış olan yeni Yirmi On Yedi teması, birçok özelleştirilebilir yetenekle geliyor. WordPress’in ana hatları olarak ifade edebileceğim bileşenler, menü, logo, renk seçenekleri ve yazı tipi gibi önemli noktaların kolayca özelleştirilebildiği bir tema. Tabii ki mobil uyumlu.

wordpress 4.7 teması yirmi on yedi

Başlangıç İçeriği

WordPress ile ilgilenen ve bu sistem üzerinden internet siteleri hazırlayan benim gibi kişilerin yolun başındayken en çok ihtiyaç duydukları şeylerden biri de geçici hazır içeriktir. Ücretli temalarda bu özellik bulunduğu için kurulacak sitenin içerik anlayışına yakın bir içerik topluluğu sisteme yüklenebilir. WordPress 4.7 ile birlikte bu alanda da yenilikler sunuluyor ve söz konusu varsayılan başlangıç içeriğinin kullanılması sonrasında hızlı bir özelleştirme ile önemli bir yol alınmış olabiliyor. Tabii ki bu genel ihtiyaçları karşılayabilecek düzeyde değil fakat internet sitesi kurmak isteyen başlangıç seviyesindeki kişiler için WordPress önemli bir kolaylık sağlıyor.

Videolu Başlıklar

Yine birçok ücretli WordPress teması ile birlikte gelen özellikler arasında yer alan hareketli ya da daha net bir ifadeyle videolu başlıklar (header) WordPress 4.7 ile geliyor. Daha hareketli ve canlı bir şekilde ziyaretçilerini karşılamak isteyenler için önemli bir özellik diyebilirim. Kullanımı da oldukça kolay görünüyor.

Özel ve Canlı CSS

Günümüz internet yayıncılığı dünyasının en renkli ve canlı bileşenlerinden biri olan CSS teknolojisi, söz konusu dili bilenler için adeta sınırları olmayan bir dünya. Ancak özellikle de giriş seviyesinde bilgi sahibi olanlar için bu alandaki düzenlemeler sürekli sayfa yenilemek anlamına geliyor. Neyse ki WordPress 4.7 ile birlikte CSS düzenlemelerinin canlı olarak görüntülenmesine imkân tanıyan bir özellik geliyor.

wordpress 4.7 css canlı onizleme

PDF Sunumunda Kolaylık

Kimi internet sitelerinde ziyaretçilere çeşitli dokümanlar sunuluyor. Özellikle de PDF sunumunda ilgili dokümanın yalnızca ismini görebiliyorduk. Bu yenilikle beraber artık ilgili PDF dokümanlarının bir önizleme görüntüleri de sunulabilecek.

Yönetim Panelinde Dil Seçeneği

Anadili dışında internet sitesi hazırlayanlar için hoş karşılanabilecek bir başka yenilik de internet sitesinin hangi dilde hazırlandığı fark etmeksizin yönetim panelinin bir başka dilde kullanılabilmesi. Örnek vermem gerekirse, İngilizce site hazırlıyorsunuz ancak yönetim panelini Türkçe kullanmak istiyorsunuz diyelim. Artık bunu kolayca ayarlayabileceksiniz. Daha önce WordPress kurulum dosyasını İngilizce alıp yüklediğinizde yönetim paneli de İngilizce oluyordu.

wordpress 4.7 yönetim paneli dil seçeneği

WordPress Editör Paneli İyileştirmeleri

Çok dikkat çekici seviyede olmasa da editör panelinde ufak dokunuşlar söz konusu. Ancak WordPress’in bu alanda hâlâ eksikleri bulunduğunu ve biraz daha zengin bir editör panelini varsayılan olarak sunması gerektiğini söylemeliyim.

Özellikle de sıfırdan özel olarak yazılmış tema kullanan kişilerin WordPress 4.7 güncellemesini yüklemeden önce internet sitelerini yedeklemelerini şiddetle öneriyorum.
Kaynak WordPress
E-posta bültenine abone ol
E-posta bültenine abone ol
E-posta bültenine abone ol ve aramıza katıl, yeni içerikleri kaçırma!
İstediğin zaman abonelikten çıkabilirsin.
1 yorum
  1. Murat diyor ki

    benimkinde mi sıkıntı var anlamadım.

Bu konuda söyleyecek bir şeylerin olmalı

E-posta adresiniz yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.