WordPress 4.4 Sürümü ile Gelen Yenilikler

0 2.299

Yeni yazıları kaçırmamak için abone ol

WordPress 4.4 sürümü, adı jazz müzisyeni Clifford Brown’a ithaf edilerek yayınlandı. Blogumun yönetim paneline girdiğimde karşılaştığım güncellemeye dair bu vesileyle kısa bilgiler vermek istedim.

WordPress 4.4 güncellemesi ile gelen yenilikler ve değişiklikler neler?

Bilindiği üzere yazılım güncellemelerinin temelinde iki unsur vardır. Bunlardan ilki, halihazırda kullanımda olan sürümde tespit edilen hataların yani kusurların giderilmesidir. İkincisi de mevcut sürümle sunulan özelliklerin ve hizmetlerin daha iyi hale getirilmesi ve ek özelliklerle desteklenmesidir. Bu söz konusu yazılımın tasarımıyla da ilgili olabilir sadece altyapısıyla da ilgili olabilir.

Yeni Bir Tema: Twenty Sixteen / Yirmi On Altı

İlk kez WordPress kuracak ve kullanacaklar için harika bir varsayılan tema ile karşılaşıyoruz. Klasik blog tasarımı üzerine modern dokunuşlar şeklinde ortaya konan bu yeni WordPress teması, mobil uyumluluğu ile öne çıkıyor. Zira üst kısım (header) ile birlikte site içeriği tamamen mobil uyumlu bir şekilde hazırlanmış. Bu da blog yazmak isteyenler için oldukça isabetli bir çözüm olarak görülebilir. Zira yeni WordPress kullanıcıları için aşılması gereken ilk engel doğru temanın bulunması ve siteye uyarlanarak kullanılması. Bu durumda dikkat edilmesi gereken en önemli nokta ise temanın mobil uyumluluğu yani esnek bir yapıya sahip olmaması. İşte bu açıdan Twenty Sixteen taması oldukça başarılı bir yenilik.

wordpress twenty sixteen - yirmi on alti temasi - onur sendere

Merak edenler için Twenty Sixteen (Yirmi On Altı) teması buradan görüntülenebilir ve ücretsiz indirilebilir.

İyileştirici Dokunuşlar

Bu güncelleme ile birlikte yani WordPress 4.4 ile birlikte sitelerde kullanılan görseller mobil ziyaretlere daha duyarlı hale getiriliyor. Ziyaretçinin kullandığı cihaz ve ekran çözünürlüğü dikkate alınarak o ziyaretçinin en iyi deneyimi yaşayabilmesi için söz konusu internet sitesinin tamamen uyumlu olması gerekiyor. Bilindiği üzere bu noktada mobil duyarlı esnek temalar devreye giriyor. Ancak WordPress 4.4 ile bu ihtiyaç tatmin edici derece giderilmiş bulunuyor.

WordPress Temelli Sitelerden İçerik Gömme

Eğer bir başka WordPress temelli sitede yer alan bir bölümü kendi WordPress tabanlı sitenizde yer vermek istiyorsanız bu artık mümkün. Yapılması gereken yalnızca kaynaktaki URL’yi yani adresi kullanmak. Tabii ki kaynak içerik öne çıkarılan görsele ve başlığa sahip olmalı.

[mks_button size=”medium” title=”Uyarı” style=”squared” url=”” target=”_self” bg_color=”#dd3333″ txt_color=”#FFFFFF” icon=”fa-hand-o-right” icon_type=”fa”]

Her güncelleme beraberinde henüz bilinmemiş sorunları da beraberinde getirme potansiyeline sahiptir. Eğer e-ticaret gibi hiç aksamaması gereken bir proje için kullandığınız WordPress altyapısını kullanan varsa her güncellemede olduğu gibi bu güncelleme için de bir süre beklemenizi tavsiye ederim.

E-posta bültenine abone ol
E-posta bültenine abone ol
E-posta bültenine abone ol ve aramıza katıl, yeni içerikleri kaçırma!
İstediğin zaman abonelikten çıkabilirsin.
Bu konuda söyleyecek bir şeylerin olmalı

E-posta adresiniz yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.