Wikileaks Nedir?

0 1.370

Yeni yazıları kaçırmamak için abone ol

Wikileaks, merkezi İsveç’te bulunan ve ülkelerin, uluslararası organizasyonların gizli belgelerini kaynakları gizli kalmakla birlikte yayınlayan bir internet sitesi. Wikileaks bugünlerde ABD Dış İşleri’nin diğer ülkeler hakkında hazırladığı raporlar ve yazışmaları yayınlamakla meşgul.

Gazeteci Julian Assange tarafından kurulan Wikileaks’in veri tabanında 1.2 milyondan fazla belge bulunmakta, bu sayı da her geçen saat artmakta. Zira Wikileaks, dün geceden itibaren birçok haber kanalının internet sitelerini de kullanarak ABD ile ilgili kritik gizli belgeleri tarayıp internet ortamına aktarmayı sürmekte.


Wikileaks’in şu anda herhangi bir örgüt ya da ülkeyle bağlantısı olduğuna dair bir bilgi ya da belge bulunmamakta. 2006 yılının Aralık ayında kurulan Wikileaks, birçok ödülü kazanma başarısı da göstererek özellikle de 2010 yılına damgasını vurdu.

Wikileaks ile ilgili bazı önemli notlar:

  • Wikileaks’in yeni sayfası yayına girdi: http://cablegate.wikileaks.org/
  • Kanada, Meksika, Arjantin, İngiltere ve Brezilya gibi ülkelerin de aralarında bulunduğu birçok ülkede Wikileaks’e giriş yasaklandı. Ancak siteye ulaşmak çeşitli yöntemlerle hala mümkün.
  • Şu ana kadar açıklanan belgeler arasında Türkiye’yi en çok ilgilendiren belgelerden biri olan ve Bakan Faruk Özak’ın Trabzonspor’a para sağladığı iddia edilen belgeye buradan ulaşabilirsiniz.
  • Balyoz ve Kafes planlarına dair raporların ve yazışmaların yer aldığı belgeye ise buradan ulaşabilirsiniz.
  • Dün gece açıklanmaya başlanan belgelerin toplamında Türkiye’ye ait olan belge sayısı yaklaşık 8 bin ve bu sayı ile Türkiye ülke sıralamasında ilk sırada.
E-posta bültenine abone ol
E-posta bültenine abone ol
E-posta bültenine abone ol ve aramıza katıl, yeni içerikleri kaçırma!
İstediğin zaman abonelikten çıkabilirsin.
Bu konuda söyleyecek bir şeylerin olmalı

E-posta adresiniz yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.