Ulaştırmama ve Haberleştirmeme Bakanlığı

0 853

Yeni yazıları kaçırmamak için abone ol

Son günlerde dijital sansür konusunda birçok gelişme yaşandı. Twitter kapatıldı, açıldı. YouTube hâlâ kapalı. DNS değiştirme ile başladığımız kendi sunucularımıza VPN kurmaya kadar vardığımız sansür aşma yöntemleri ile söz konusu engelleri aşmaya çalışıyoruz.

Twitter Mivitter” ikilemesinin dile geldiği an aslında malum zihniyetin konuya bakışı tam anlamıyla netleşmişti. Sosyal medya onlara göre tam bir öcü. 6 bin “duygusal gönüllü” ile ellerinden geldiklerinde sosyal medyayı yönlendirmeye çalıştılarsa da Haramzadeler ve Başçalan isimli hesaplarla açılan yeni cephedeki muharebeyi kaybettiler. Hazımsızlık yaratan bu durum karşısında yalnızca “çekelim şunun fişini” düşüncesinin hakim olduğu da arka arkaya gelen engellemelerle ortaya çıkmış oldu.

www kilitBir zamanlar durmak yok, yola devam derlerdi. Meğer istikamet uygarlık yolu değil, Kuzey Kore’ymiş!

Bu istikametin son büyük göstergesi ise “www’den çıkar ttt’yi kurarız” deyişleri oldu. Bakan Lütfi Elvan tarafından dile getirilen bu ifadeler “Ulaştırmama ve Haberleştirmeme Bakanı” olabilme ihtimalini de düşündürmüyor değil. Bizim yöneticilerimizin bir huyu vardır. Eğer çıkardıkları yeni bir yasanın ya da getirdikleri bir yeniliğin millet tarafından kabul görmeyeceğini düşünüyorlarsa söyleyecekleri ilk destekleyici cümlelerde “efendim Avrupa’da da benzer çalışmalar var” deyiverirler. Bizimkiler de “hmm Avrupa da böyle yapıyorsa tamam yaa” derler ve konu biraz daha yumuşar.

İdi!

Speak no evil - censorship 3d concept80 ve 90 nesli ile birlikte hemen her konuya başka ve çok daha net bakan bir akım ülkemizde kendini gösteriyor. Gezi Parkı Eylemleri ile birlikte kendisini tam anlamıyla hissettiren bu akım, bir önceki paragraftaki gibi klişe savunmaları umursamadığı gibi sevmiyor da. Kısacası, yemiyoruz!

Şimdi internetten kaçıp intranete sarılmak niyetindeler. Yani seçilmiş, sınırları çok daha katı bir şekilde çizilmiş bir dijital iletişim sahası.

İnsan kontrol edemediği güçten korkarmış. Sanırım tüm bu kriz yönetimi hatalarının tek sebebi korku. Gerçeklerin ortaya çıkmasından duydukları korku…

Allah yardımcımız olsun…

E-posta bültenine abone ol
E-posta bültenine abone ol
E-posta bültenine abone ol ve aramıza katıl, yeni içerikleri kaçırma!
İstediğin zaman abonelikten çıkabilirsin.
Bu konuda söyleyecek bir şeylerin olmalı

E-posta adresiniz yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.