Tütünspor’a Naçizane İsim Önerim

1 789

Yeni yazıları kaçırmamak için abone ol

Tütün ve Alkol Piyasası Düzenleme Kurulu tarafından gerçekleştirilen düzenleme ile spor kulüplerinin herhangi bir şekilde tütün ya da alkol ürününe ait isim taşıması yasaklandı. Efes Pilsen bu konunun en popüler muhattabı olurken Bursa’ya bağlı Tütünspor da düzenlemeden etkileniyor.

 


Efes Pilsen’in bu düzenleme vasıtasıyla Beşiktaş Basketbol Takımı ile birleşmesini isterdim ancak bu gerçekleşmeyecekmiş gibi duruyor. Kendileri Anadolu Efes ismini seçecekler sanırım.

 


Bursa’nın Tütünspor’u ise “ü” harflerini “u” harfine dönüştürerek düzenlemeden en az zararla kurtulmayı düşünüyor. Bu konuda onlara nacizane tavsiyem, Tûtûnspor ismidir 🙂

Düzenleyeme şöyle bir göz attığıma açıkcası mantıksız bulduğum birçok konu var. Mesela 24/Ç maddesi şöyle diyor:

ç) Alkollü içki markaları ile sportif içerikli her türlü faaliyet, hizmet ve organizasyonlar ile şirket şeklindeki yapılanmalar da dahil olmak üzere, spor kulüpleri ve takımları arasında bağ kurulmasına neden olacak uygulamalar yapılamaz. Söz konusu spor kulüpleri ve takımlarının isim ve tanıtımlarında alkollü içki markalarını çağrıştıran isim, logo, amblem ve işaretler kullanılamaz.

Bu maddedeki “çağrıştıran isim, logo, amblem ve işaretler” kısmı olması gerekenden fazla bir genişliğe hitap ediyor. Mesela, Çanakkale Dardanelspor da isim değişmeli! Rakının yanında balığı çağrıştırıyor. Bunun yanında Samsunspor, BafraSpor, Bafra Belediyespor Kırşehir Harman Spor gibi takımlar da pek âlâ bana sigarayı çağrıştırıyor. O kadar kişinin keyfine bırakılmış bir madde ki, sorumlu kişiye tütün ya da alkolü “bir şekilde” çağrıştırması yeterli.

 


Hatta hakemlerin kart ve kalem taşıdıkları göğüs ceplerinde sanki sigara paketi taşınıyormuş gibi değil mi?! 🙂

E-posta bültenine abone ol
E-posta bültenine abone ol
E-posta bültenine abone ol ve aramıza katıl, yeni içerikleri kaçırma!
İstediğin zaman abonelikten çıkabilirsin.
1 yorum
  1. Muhammed Ali diyor ki

    Hocam Gerçekten Mükemmel Bir Yazı Yazmışsınız.Elinize sağlık.

    Bu arada “Hatta hakemlerin kart ve kalem taşıdıkları göğüs ceplerinde sanki sigara paketi taşınıyormuş gibi değil mi?! :)”

    Çok doğru ve zekice bir yorum olmuş. Tekrar Teşekkürler.

Bu konuda söyleyecek bir şeylerin olmalı

E-posta adresiniz yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.