Sunî İplikler ve Bakımları

0 3.294

Yeni yazıları kaçırmamak için abone ol

Bu yazıda çeşitli işlemler sonucunda elde edilen, kaynağı tekstil kullanımı açısından doğal bulunan ipliklerden bahsedeceğim. Sunî iplikler, sentetik ipliklerle karıştırılmamalıdır. Sunî iplikler, doğal iplikler kadar saf olmasalar da, kullanımlarında herhangi bir sorun yoktur. Doğal yollardan elde edilen ve geliştirilmiş ipliklerdir.

ASETAT: Kağıt hamurundan elde edilen sunî bir ipliktir. Diğer ipliklere göre parlak ve dökümlüdür. Üzerine gelen sıvıları geç emer ve bu özelliği de lekelenmeyi en aza indirir. Bundan dolayı daha çok gece kıyafetlerinden ve ceketlerde kullanılır.

Ilık suda yıkanmalıdır. Düşük sıcaklıkta ve tersten ütülenmelidir. Dikişleri üzerinden ütülenmemelidir. Zira bu durumda iz kalabilir ve kumaş donuklaşabilir.

LYOCELL: Hammaddesi kağıt hamuru olan bir sunî ipliğin genel ismidir. Lyocell iplikten yapılan ürünler dökümlü, yumuşak, sağlam ve kırışmaya karşı dayanıklıdır. Tencel, lyocell ipliğin bilinen en yaygın markasıdır ve özel olarak Courtaulds firması tarafından üretilir.

Serin tutar ve renkleri çok iyi alır.

Lyocell ürünler, mutlaka biyolojik olmayan deterjanlarla yıkanmalıdır. Biyolojik deterjanlar, düşük sıcaklıktaki yıkamalarda bile etkili temizlik sağlayan enzimler içerirler. Ancak bu enzimler, kumaşın yüzeyindeki ufak iplikleri aşındırdığı, kumaşıu sertleştirdiği ve dayanıksızlaştırdığı için lyocell ürünler için zararlıdır. Viskoz/Modal/Lyocell ipliklerden oluşan ürünler, düşük sıcaklıkta yıkanabilir. Fakat çekme eğilimi de gösterebilir. Ürünlerin çekmesini en aza indirmek için buharlı ütü kullanılabilir. Ürünün renkli bölümleri kesinlikle çitilenmemelidir.

MODAL: Kağıt hamurundan yapılan sunî bir ipliktir. Diğer ipliklerle karıştırılarak kullanılabilir.

Sıvıları emme özelliği pamuktan %50 daha fazladır. Bu nedenle teri emerek cildin kuru kalmasını sağlar ve vücuda hava aldırır. Pamuk ile karıştırıldığında yıkama sonrası sertleşme ve grileşmeyi önler. Nemi çok iyi emdiği için spor kıyafetlerinde, iç giyimde, havlularda ve çoraplarda kullanılır. Modal, lyocelle göre daha güçlü bir ipliktir ve daha az çeker.

VİSKOZ ( VISCOSE): Kağıt hamurundan elde edilen sunî bir ipliktir. Pamuğa benzer özellikleri de bulunmasına rağmen, yapay ipek olarak bilinir. Birçok üründe kullanılmakla birlikte, erkek ceketlerinin astarlarında ve desenli kumaşlarda sıklıkla kullanılır.

Yumuşak ve dökümlü bir kumaştır. Terletmez ve rengi çok iyi alır. Islandığında hacmi genişler, sertleşir ve boydan çeker. Kuruduğu zaman eski özelliğini kazanır.

Ucuz bir iplik olması sebebiyle birçok giyside kullanılmaktadır. Özellikle de polyester iplikle karıştırılarak bayan giyimde kullanılır. Viskoz, bu karışıma yumuşaklık katar.

E-posta bültenine abone ol
E-posta bültenine abone ol
E-posta bültenine abone ol ve aramıza katıl, yeni içerikleri kaçırma!
İstediğin zaman abonelikten çıkabilirsin.
Bu konuda söyleyecek bir şeylerin olmalı

E-posta adresiniz yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.