Stresten Keyfe WordPress Tema Şablonu Çizmek

0 663

Yeni yazıları kaçırmamak için abone ol

Yaklaşık üç dört dakikadır düşünmeme rağmen bu yazıya nasıl bir giriş yapacağımı bulamadım. Madem aklıma bir giriş paragrafı gelmiyor ben de giriş yapamadığımdan bahsederek yazıya giriş yapayım dedim 🙂

Efendim, yıllardır internet siteleriyle haşır neşirim. Bu blog ve tablet bilgisayar sitesi olarak tanımlayabileceğimiz tablet.gen.tr WordPress altyapısını kullanıyor. Dolayısıyla WordPress tema konusu oldukça önemli. Bu önem en son kendisini tablet.gen.tr üzerinde gösterdi. Kısa dönem askerlik nedeniyle yaklaşık yedi ay boyunca bir cümle bile yazılmamasına rağmen hâlâ ayakta durabilen (tabii bundan üç yüz kadar tarafımdan yazılmış içeriğin etkisi çok büyük) site için yeni adımlar atmanın vakti geldi. Yapılacaklar kâğıda dökülünce gördüm ki ilk olarak temanın değiştirilmesi gerekliydi. Ben de konusunda uzman bir kardeşimizle anlaştım ve kafamdaki şablonu kâğıda dökmek için kolları sıvadım.

Mock up” adı da verilen bu model çıkarma işlemi için geçtiğimiz günlerde şans eseri CNT tasarımcılarından Mehmet Ali Öztekin’in bir çalışmasında kullandığı web uygulamasına başvurdum. moqups.com adresi üzerinden ulaşabileceğiniz Moqups isimli web uygulaması ile düşündüğünüz arayüzü oluşturabilirsiniz. Ancak demek istediğim şu ki, sözel ağırlıklı eğitim aldığımdan mıdır doğuştan mı yeteneksizim bilinmez başlama aşamasında çok zorlandım. Birkaç gün boyunca ThemeForest üzerinde yer alan magazin temalarından tutun da yabancı popüler teknoloji sitelerine kadar incelemelerim oldu, notlar çıkardım. Fakat bir türlü başlayamadım. Ne istediğimi gayet iyi biliyor fakat nasıl istediğimi bilmiyordum 🙂 Sağ olsun bizim Sibel’in bu süreçte pek faydası oldu.

Moqups arayüzündeki araçları kullanmaya başlayarak tablet.gen.tr için yeni temamı oluşturmaya başladım. Önce logoyu konumlandırdım. Sonra kategorileri yerleştirdim. Ardından manşet bölümü ve yan menü. Derken bi’ baktım yapabiliyorum 🙂 Üstelik çok da keyif aldım. Bir internet sitesinin her hemen her seviyeden gelebilecek kullanıcıların gözünde nasıl olmasını gerektiğini az çok bildiğimi düşünüyorum fakat sıfırdan bir arayüz oluşturmak bambaşka bir şey. Dolayısıyla yabancı olduğum bir konuda güzel bir ürün ortaya çıktığını görmek ayrıca mutlu olmamı sağladı. Biri sektörden diğeri de profesyonel arayüz tasarımcısı iki arkadaşıma ve Sibel’e tema şablonunu gösterince keyfim daha da yerine geldi.

Kısacası, benim için bir stres kaynağına dönüşmeye başlayan konu keyif kaynağım haline geldi.

Umarım tasarımcı arkadaşımızın el emeğini ve göz nurunu eklemesiyle birlikte tablet.gen.tr ve ben yeni temamıza kavuşacağız. Amacımıza yönelik güzel bir atacağız.

E-posta bültenine abone ol
E-posta bültenine abone ol
E-posta bültenine abone ol ve aramıza katıl, yeni içerikleri kaçırma!
İstediğin zaman abonelikten çıkabilirsin.
Bu konuda söyleyecek bir şeylerin olmalı

E-posta adresiniz yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.