SosyalMedya.co’nun Webrazzi’ye Satılışı: Düşüncelerim ve Hislerim

5 1.589

Yeni yazıları kaçırmamak için abone ol

Geçtiğimiz hafta, yani 24 Haziran tarihinde bizzat Webrazzi’nin kurucusu ve sahibi Arda Kutsal tarafından kaleme alınan bir haberle birlikte SosyalMedya.co’nun Webrazzi tarafından satın alındığını öğrendim. Webrazzi’nin SosyalMedya.co’yu satın almasına çok şaşırdım ama Fatih Güner’in Arda Kutsal’a siteyi satmasına hiç şaşırmadım.

Yarın, yani 1 Ağustos itibariyle SMCO tarih olacak. Alan adı ve Google indeksleri (belki onlar da gider, belli olmaz) haricinde SMCO’nun bu zamana kadarki yaptığı hemen her şey tarih olacak. Dolayısıyla kurucu editörleri arasında yer aldığım ve o heyecanlı ilk günlerini dün gibi hatırladığım eski güzel mecranın gitmesine dair düşüncelerimi ve hislerimi kaleme almak istedim.

Bazı şeyler artık daha rahat konuşulabilir. Tabii ki özel şeyler benimle birlikte kalacaktır. Ancak artık hiçbir özelliği kalmayan şeyler de var. Mesela SMCO’nun ta 2011’de Webrazzi ile iş birliği ya da satın almanın kıyısında dönmesi… Mesela kurucu editörlerden neredeyse hiçbirinin dostça ayrılmaması…

SosyalMedyaCO

SMCO, samimiyetsiz ve tamamen çıkarlara yönelik gelişen dijital iletişim, dijital pazarlama ve dijital yayıncılık dünyasına karakter kazandırmak adına yola çıktı. Biz buna inandık, Fatih’e bu yönde destek olduk ve her gelişmeyle heyecanlandık. Mesela, sektörün önde gelen bazı mecralarının ve üst düzey kişilerinin artık kendileriyle ilgili gelişmeleri önce bize yani SMCO’ya paslayacağını öğrendikçe güçlendiğimizi hissettik. Çünkü Türkiye’de sosyal medya ve teknolojinin hemen her dalına yönelik içerik üretimindeki en büyük eksiklik yerel haberler ve de yazarının tamamen kendi ürettiği analizler, dosyalardı. Maalesef bugün de bu geçerli. Dolayısıyla sektörde artık birilerinin Webrazzi’yi değil de SMCO’yu tercih etmeye başlaması Webrazzi’yi rakiplerinden ayıran en önemli özellikti.

Diğer yandan başta internet sansürü olmak üzere birçok sosyal konuda SMCO sivrilmeye çalıştı. Evet, bu önemli ve gerekliydi ama aynı zamanda SMCO’yu dillere düşürebilecek nadir fırsatlardandı. Zamanla bu iş rayından çıktı. Üzerine titrediğim ve uzaktan sevmeyi sürdürdüğüm mecranın gidişatına dair naçizane düşüncemi Fatih’e ilettiğimde de beklediğim tepkiyi aldım.

https://twitter.com/OnurSendere/status/305986494999453696

Çünkü eleştirmeye bayılan, sektördeki zayıflıkları dile getirmekten hoşlanan kişi eleştiriye hiç gelemezdi, öyle de oldu. Ama satın almayla ilgili SMCO’da yazdığı yazıda kurucu editörlere sadece ilk adlarını yazarak da olsa hatırlaması, teşekkür etmesi güzel bir davranıştı, şaşırdım. Ama ben olsam ilk günden bu yana sitede yazarlık yapmış herkesi davet eder, her şeye rağmen geçmişi güzelce hatırlayarak buna son verirdim.

Gelelim satın alma konusuna…

 • Naçizane düşünceme göre Arda Kutsal sektörün oyun kurallarını en iyi bilen ve oyunu en iyi oynayan kişilerinden biri. Eğer çok para vermediyse SMCO’yu satın alarak bir taşla adeta kuş katliamı yaptı.
 • En önemli rakibini ortadan kaldırdı.
 • Alanında tekelleşti.
 • SMCO’nun ve Fatih Güner’in bu zamana kadarki tüm söylemlerini tek haberle ve bana göre çok ağır ifadelerle yedirdi.
 • Paranın satın alamayacağı bir şey olmadığını hatırlattı.
 • Fatih Güner’in sektördeki algısına derin bir yara indirdi. İş yaşamını bir kenara bırakalım duygusal olarak ne kadar mutlu olduğu ve özgüven patlaması yaşadığını tahmin bile edemiyorum. Yorumların %5’ine baksak bunu görebiliyoruz.
 • SMCO’nun öne çıktığı sertifikalı eğitimleri de bünyesine katarak iş ağıyla birlikte bunu beş on adım öne taşıma fırsatını yakaladı.

Bu arada, SMCO’nun söz konusu eğitimlerinden editörler ücretsiz faydalanacaktı ama sanırım kimse için bu gerçekleşmedi. Yanılıyorsam lütfen yorumda belirtilsin.

Yukarıdaki maddelerden bazılarını bizzat Arda Kutsal’ın cümlelerinden yola çıkarak detaylandırmak istiyorum. Zira blog yazarlığı ve içerik üretiminde profesyonel olan Arda Kutsal’ın çok ama çok önemli olan bu gelişmeye dair haberdeki cümlelerini özenle seçtiği herkesin ortak düşüncesidir sanıyorum.

“Fatih Güner ve sosyalmedya.co ekibi tüm devir işlemlerinin tamamlanmasının ardından, 1 Ağustos 2014 tarihinden itibaren site yönetimini bırakacaklar.”

“Site yönetimini bırakmak” sektörde pek alışık olmadığımız bir ifade. “Devretmek, sona erdirmek, yer almamak” gibi daha yumuşak ve sakin tercihler varken “bırakıp gidin!” demek belki de yıllarca söylenmek istenen şeyin ta kendisidir?

“Fatih Güner’e ve sosyalmedya.co ekibine bundan sonraki dönemde özellikle profesyonel yaşantılarında başarılar diliyoruz.”

İş dünyasında gerçekleşen işten çıkarmalarda ve ayrılıklarda işten çıkaran işten çıkana “yaşamında başarılar” diler. Yanılıyor muyum? Kaybeden takımın futbolcularına da hep önlerindeki maçlara bakarlar.

SMCO eski tasarim hakkinda

Son olarak, sayfalarca söyleyecek şeyi olmasına ve söyleneceklerinin de çok değerli olmasına karşın sadece kuru bir “hayırlı olsun” diyerek bu konuyu ele alanlara seslenmek istiyorum. Sektörde dışlanacağınızı ya da birilerini üzebileceğinizi düşünerek kendinizi ifade etmekten kaçınıyorsanız bu tekelleşmenin, hem karakter hem de iş olarak sektörün gerilemesinin bir parçası kalacaksınız. Yaptığınız iş, sahip olduğunuz unvan ne olursa olsun!

Lütfen samimiyetsizliğin bir parçası olmayın.

Hoşça kal SosyalMedya.co, hoşça kal gözümün nuru. Bana kattığın her şey için teşekkür ederim sana SMCO.

E-posta bültenine abone ol
E-posta bültenine abone ol
E-posta bültenine abone ol ve aramıza katıl, yeni içerikleri kaçırma!
İstediğin zaman abonelikten çıkabilirsin.
5 Yorum
 1. Mesut Turan diyor ki

  SMCO ya yazık oldu diyecek başka birşey yok sanırım.

 2. Umut diyor ki

  Onur guzel yazın için öncelikle tebrik ederim. Neredeyse aklımdan geçenlerin çoğunu zaten sen yazıya dökmüşsün. Site ilk açıldığında tam zamanlı çalışan iki kişiden biri olan ve dönem dönem sitedeki bütün habrleri tek başına yazan beni teşekkür yazısına bile koymamış oluşu, siteyi kuran ekibin tamamının çok kısa sürede ve hatta biraz da küs ayrılmış olması gibi durumlar Fatih’in “profesyonel” kişiliği hakkında zaten fikir verecektir.

  Fatih uzun süre bedava sayılabilecek maliyetlere profesyonellere hatır gönül işi yaptırarak büyüttüğü girişimini satmış, tabi ki mutludur. Bu onu iyi bir ticaret adami, berbat bir patron yapar.

  Webrazzi ise SMCO sayesinde uyandığı kış uykusundan işini büyuterek ve biraz maliyetli uyanmış oldu, her iki tarafa da hayırlı olsun.

  Arda’nın yazısı Fatih’i tanıyanlar için yeterli olmuş, anlayan anladi…

 3. Bahadir Atasoy diyor ki

  Selam herkese,

  Onur öncelikle söylediğim bazı şeyler hoşuna gitmeyecek abi onu peşinen söyleyeyim. Ancak madem Twitter’da mentionladın bu içeriğin linkine beni, yorumumu da istiyorsundur diye düşünüyorum.

  Söyleyeceklerimi Fatih ile aramda yaşanmış problemleri dışarıda tutarak söylüyorum. Onlar ikimizin arasındaki özel konulardır ve bu şekilde kamuya mal edilmemişlerdir.

  Öncelikle basit bir konuyu açığa kavuşturayım ‘kurucu editörlük’ diye bir şey yoktur. Olsa bile kurucu ortaklık gibi önemli bir vasıf değildir. Hepimiz orada farklı formasyonlar altında para karşılığında çalışmış kişilerdik. Şöyle veya böyle ilişiğimiz kesildi ve ayrıldık. Satış haberini duyduğumda da ‘Hayırlı olsun’ demekten başka bir şey geçmedi aklımdan.

  İkincisi, eğitim başladıktan sonra isteyen bütün editörler eğitime katıldılar, ben katılan en az 4 kişi biliyorum. Sezar’ın hakkı Sezar’a.

  Abi nacizane tavsiyem önünüze bakın. Yıl olmuş sosyalmedya.co’dan ayrılalı ve ben bu kadar duygusallaşmayı pek normal görmüyorum açıkçası. Daha çok işler yapacaksınız ve daha çok şirketler satılacak.

  Herkese sevgiler.

  1. Onur ŞENDERE diyor ki

   Değerli yorumun için teşekkür ederim Bahadır. “Kurucu editörlük” pek kullanılan bir ifade değil. Daha çok çekirdek kadro deniyor. Kendimi değerli göstermek amacıyla yapılmış bir tercih değil.

   O zamanlardan hatırlarsın ki yazılarıma bile gereğinden fazla önem veriyordum. Bkz. “infographic” 🙂 Benim karakterimde para karşılığı iş yapmak ve buna profesyonellik demek yok. Yanlış anlaşılmasın lütfen. Ben bir ekibin ya da işin içindeysem o işi sahiplenirim ve duygusal bağ kurarım ister istemez. Başarılı olabiliyorsam bunun etkisi vardır.

   Tabii ki önümüze bakacağız. Sonuçta alan almış, satan satmış. Ama bazı noktalara bu yazı gibi tarihe not düşmek de gerekiyor diye düşünüyorum.

   Yorumun için tekrar teşekkürler, sevgiler.

 4. Ömür diyor ki

  Sevgili Onur duygularıma adeta tercüman olmuşsun. Söylenebilecek her şeyi ifade etmişsin, ne yazık ki emeklerimizle sıfır noktasından bugünlere getirilmiş bir girişim olarak sosyalmedya.co sitesine idam fermanı oldu bu satış… Şunu da söylemeliyim ki Fatih’in mutlu eden bu anlaşma benim içimi sızlatıyor.

Bu konuda söyleyecek bir şeylerin olmalı

E-posta adresiniz yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.