Siz Söylediniz Ben Yaptım: Ücretsiz Sarıl

37 7.545

Yeni yazıları kaçırmamak için abone ol

Öncelikle konuyu bilmeyen arkadaşlar bir önceki yazı olan “Siz söyleyin ben deneyeyim”i lütfen okusunlar. Çünkü bu yazımız tamamen onunla ve yorumlar kısmındaki Fatih’in fikriyle ilgili.

Kararlaştırdığımız üzere bir kartona “Ücretsiz Sarıl” yazıp, kendimizi caddelere atacaktık. Kolları sıvamadan önce Tayyip Başkan’ın yöntemiyle Youtube’a girip “free hugs” başlıklı videoyu izledim. Biraz da Türk sitelerinde araştırma yaptım. Kafamda az çok bir şeyler canlandı. Neyse efendim, arkadaşım Aykut’la Tunalı Hilmi Caddesi’nde buluşup, en yakın kırtasiyeye gittik. Mukavvamızı aldık ve “Ücretsiz Sarıl” şeklinde yazımızı yazdık.

Bu noktada free hugs yazmayı da düşündük ancak toplumun belli bir kesimini direk elemiş olacağımız için sağlıklı bir ölçmenin gerçekleşmeyeceğini düşündük. Herkesin sloganımızı anlamasını istedik. Olası olumsuz tepkilerin şiddete dönüşme olasılığı hesaplayıp, Tunalı Hilmi gibi nezih bir caddeyi seçtik.

Önce Karum Alışveriş merkezinin önüne gittik ancak güvenlik görevlisi bölgenin özel mülkiyet olduğunu söyleyip bizi uzaklaştırdı. Maalesef haklıydı da.

Tunalı Hilmi’ye döndük ve başladık. Yazıyı dönüşümlü tutacaktık ve ilk ben başladım. Aldığım ilk tepki bir bayanın “-sana mı?” demesi oldu. 🙂 Bu Aykut’un ve çevre esnafın çok hoşuna gitti. Ben de 2-3 gündür bunu düşünüyordum, insanlar bana mı yoksa kartona falan mı sarılacaklardı?! 🙂

Neyse efendim kimileri görmezlikten geliyordu, kimileri de kikir kikir gülüp geçiyorlardı. 🙂 Bazıları da sadece gözleriyle sarılıyordu. Bu sırada yanımızdaki optikten bir gülme sesleri geliyordu ki sormayın gitsin. Bu sırada Aykut esnaflarla kaynaşmış. Neredeyse sponsorluk anlaşması imzalayacaktık.  Derken efendim bana bir kişi sarışmış oldu. Daha sonra Aykut aldı yazıyı eline. O masum yüzüyle attı kendini beton sahalara. 🙂 10 saniye geçmeden bir amca öyle bir sarıldı ki! Belki de 20-25 yıldır görmediği bir oğlu vardı ve onun siluetini Aykut’ta görmüştü. Aykut’a birkaç kişi daha sarıldı. Bu şekilde sırayla yazıyı tutmayı sürdürdük.

Her olanı anlatırsam yazı okunmayacak kadar uzun olacağı için genel olarak yaşananlardan bahsetsem daha doğru olacak sanırım. Efendim toplumuz genel olarak birbirine ön yargı ile yaklaşıyor. Kendimi atıyorum sokağa ve ücretsiz sarıl diyorum hala “-eee mantık ne?” “-eee amaç ne?” gibi onlarca soruyla karşılaşıyorum. Kimisi de sarılmak istiyor ama “neme lazım” diyor. Orada yazıyı tutan herkes bunu rahatlıkla anlar. Özellikle bayanlar olayın mantığı sorgulayıp durdular. Sarılan insanlar genellikle orta ve üst yaşlara sahiplerdi. Yani amcalar, teyzeler. Söylemeden geçemeyeceğim Aykut’a güzel bir bayan da sarıldı hani! 🙂 Bana ise daha çok garip insanlar denk geldi. Hatta genç bir bayan aklı sıra laf sokmak istediği için midir bilinmez, “ihtiyacınız mı vardı?” diye bir soru bile yöneltti. Tabii ki gülümsedim, gülümsüyorum da. Zira, kanımca kendisine hep ihtiyaç duyulduğunsa sarılmışlar. Benden yaş olarak 8-9 yaş büyük bir bayan da “sakalın olmasaydı sarılırdım” dedi. Ne varsa sakalımda. Keçi sakallılara sarılmayın diye bir kanun mu var? 🙂 Derken iki türbanlı bayan yanımdan geçerlerken bir “tövbe tövbe” çektiler ki kötü yola düştüm falan sandım. Ancak en çok duyduğumuz söz “manyak mı bunlar?” oldu.

İnsanlarda bir tedirginlik hâkim. Zaten “desinlere” yaşıyoruz. Dışarı çıkmak için giydiğimiz gömlekten, sürdüğümüz ruja kadar “o ne der? Bu ne der” lere göre kendimizi şekillendiriyoruz. Çocuklarımızı da bu şekilde yetiştiriyor, eşimizi, sevgilimizi ve çevremizi de buna paralel şekilde yönlendiriyoruz.

Ülkemizde bir durum daima vardır. Genelde her şey kötü gider. Ancak hep bir umut, her zaman birinin çıkıp tüm kötü giden şeyleri kurtarmasını beklemek vardır bizde.  Burada da onu gördük. Hayatımda kesinlikle unutamayacağım bir şeydi bu.

Artık insanlarımızın birbirinden kuşkulanmadan ve birbirini kuşkulandırmayacak şekilde yaşamaları gerekmiyor mu?

“Ücretsiz Sarıl” etkinliğimize dair en anlamlı fotoğrafları seçip aşağıya koydum. Zira buraya koyamayacağım ve birbirine benzer çok fotoğraf var. Yeterli teknik ekipmana sahip olmadığımız için özellikle video anlamında elimizde pek bir veri yok. 2-3 dakikalık bir videoyu birkaç güne kadar koyacağım. Sanıyorum bu olay Türkiye’de ilk defa yapıldı. Okuduğuma göre bir grup yine Ankara’da toplanıp buna benzer bir şey yapmışlar ancak biraz farklı olmuş. Birçok eksikliğe rağmen eğlenceli, kısmen bilimsel ve samimiyet dolu bir gün geçirdik.

Otobüsün camlarına dikkat. 🙂

ücretsiz sarıl

Hanımefendinin Aykut’a “sana mı? diye sorduktan sonraki hali.  🙂

ücretsiz sarıl

Gözüyle sarılıp geçenlerden. 🙂

ücretsiz sarıl

Görüşmeyeli yıllar olmuş gibi değil mi?  🙂

ücretsiz sarıl

İlk sarılan kişi. Acaba Aykut’un babas mı dedim içimden 🙂

ücretsiz sarıl

Koşa koşa geldi teyzem 🙂

ücretsiz sarıl

E-posta bültenine abone ol
E-posta bültenine abone ol
E-posta bültenine abone ol ve aramıza katıl, yeni içerikleri kaçırma!
İstediğin zaman abonelikten çıkabilirsin.
37 Yorum
 1. osman diyor ki

  Zati angara’da bi o esikidi.. 🙂 lan olum ne adamsın la 🙂 free hug ehehe….en son fotoyu cok begendım sanki son model arabanın önünde poz verir gibisiniz..bi de şu kapşonlu cocuğu kandırmıssınız sanırım hafiften kırığa benzio :=) ama yine de güzel olmuş..bu amerika adamı böyle yapıo arkadaş…bi gitti kuzu kuRt oldu anasını satam 🙂 tebrikler kardesım..

 2. Onur diyor ki

  Osmanım kimseye gel sarıl demedik 🙂 O çocuğun yanında sevgilisi vardı birden koştu, geldi sarıldı gitti 🙂

 3. Nural diyor ki

  Güzel bir etkinlik olmuş, yapabildiğine ve sağ çıktığına sevindim. Gerçi kendin de belirtmişsin “nezih” bir semtte gerçekleştirdik diye. Bir dahaki sefere ben de orda olacağım. Benim de hakkım Ankara’nın nabzını sarılarak tutmak…

 4. tuğçe diyor ki

  küçük onur ş. bi zamanlar aklı fikri başında,oturaklı mı oturaklı,bi kaç kardeş abisi bi yurdum çocuğuydu …güzel güzel okuluna gider gelir,edebiyatla,türkçeyle,sanal alemle uğraşıp durur yolunu izini bulurdu.sonra felaketler silsilesi peşini bırakmaz oldu,,önce canı sıkılmaya başladı sonra da kendine yeni bi heyecan aramaya başladı.sanki ilahi bi işaretmiş gibi tanrı ona aykut d. yi gönderdi. aykut çılgındı,,ne yapacağı belli olmazdı,,onur ş. nin aradığı hayat enerjisiydi adeta.. pankartlar hazırlandı,elverişli ortam seçildi ve olanlar oldu….
  şu sıralar iki polis iki yanlarında akıl sağlığı testinden geçiyo olduklarını düşünüyo idim ki onurun an itibariyle msnde olduğunu şaşırarak farkettim.
  sonra birden ani bi flashback oldu..evet oldu.. zihnimin derinliklerine saklamaya çalıştığım acı hatıram çıkageldi..bu “aklı başında adam” günlerden bi gün bu yazıları yazan genç kızı koca çöp konteynırına atmaya yeltenmiş,havaya kaldırmış,çöple genç kız arasındaki mesafe 0 a inmişken onur ş. insafa gelmiş kızı yere bırakmıştır.velhasılı kelam bugün gördüklerim beni nedense çok da şaşırtmamış aksine anılarımı su yüzüne çıkartmıştır..
  fakat herşeye rağmen bu iki halk kahramanı medeni cesaretlerinden ötürü sonsuz kutluyor,bundan sonraki çılgınlıklarını merakla bekliyorum =)
  dip not: halkın birilerine sarılma ihtiyacındaki bu büyük boşluk çok ciddi bi sosyal problemmiş , koşarak sarılanların bolluğundan bu tespiti kolayca yapabiliriz 🙂

 5. siyahes diyor ki

  iyiymiş cesaret işte :]

 6. hülya diyor ki

  sadece kucuk seylerle mutlu olunabılecegını gosterdıgınız ıcın cok tesekkur ederım daha once bı bılgım olsaydı seve seve katılırdım ınsallah bı dahakı aktıvıtelerde bırlıkte oluruz (cok ısterım). ankaraya bıraz espiri katmak hoş olur:D

 7. aykut diyor ki

  Hem boyacı Şahin abi, optikci Yeliz abla da seve seve katılır bir dahakine =) bizden desteklerini eksik etmeyen tunalı esnafına tesekkurlerimizi sunuyoruz =)

 8. amarat diyor ki

  http://e.entelektuel.com/bedava-sarilma-free-hugs/

  merhaba, bu çalışmanız daha önce istanbulda yapıldı.hatta yapanda bu free hugs’u ilk gerçekleştiren yabancı kişi falan vardı.bir grupla beraberdiler istiklalde bayagı sarılşıldı falan.

  ama konuştugumda amaçlarının kapitalizm sayesinde körelmiş bünyelere bir güven gibi sözler ettiler, ben de kapitalizmi eleştiren arkadaşlara keşke bu güzel organizasyonda siyasete girmeselerdi diye içimden ses geçirmiştim.
  ben video da çekmiştim.
  bu e.entelektuel.com isimli blogumda göebilirsiniz.
  iyi çalışmalar.

 9. Onur diyor ki

  Amarat sayesinde ilk olmadığını öğrendik. Ancak bahsettiğine göre siyasi bir amaç kapsamında yapılmış.

  Hülya’ya… Olası bir etkinlikte katılmak isteyen herkesi çağıracağım 🙂

 10. hatice diyor ki

  harika ya

 11. burcu diyor ki

  tek kelimeyle süper bi faaliyet:) keske orda olsaydım ya=(

 12. zekiye diyor ki

  harika olmuş:) izmirde de olsa keşke:)

 13. Kaan Fakılı diyor ki

  Vallahi kardeşim süper bir çalışma olmuş. 🙂 Bana msn’de girip bir baksana dediğinde bakamadım ama şimdi niye o zaman bakmadım diye kendi kendime sitem ediyorum.

  Biraz tebessümle karışık düşündürdü beni. Artık insanlara karşı yaşadığımız bu önyargılarımızı bir şekilde kenara bırakmalıyız değil mi? Tam zamanı.

  Vallahi bana hoş bir bayan sarılsa aşık olurdum. 🙂 Bunun için Arjantin Caddesi’ni falan seçmelisiniz. 🙂

  Cesaretinden ve düşünceliliğinden dolayı çok çok tebrik ediyorum seni.

 14. Erkan Hirik diyor ki

  Bu etkinliği Ankara/Ulus’ta da yapmanızı isterim :]

 15. emoss diyor ki

  Bu harika. İnsanların son zamanlarda en çok ihtiyacları bulunan 2 şeyden biri. tebessüm ve sarılmak:)) Sizi tebrik ediyorum.
  Bunu heryerde yapın…

 16. ibonete diyor ki

  🙂 ilginç bir fikirmiş…
  bir sonraki aşamada üçbeş bişey fiyat koymakta fayda var.

 17. Erdal diyor ki

  Süper ya, tebrik ederim arkadaşlar. Güzel bir aktivite 🙂

 18. cicikafa diyor ki

  iyiymiş ((((:

 19. yndn diyor ki

  Çok Güzel ya… Eminim Çok Eğlenmişsinizdir..

 20. Gizem diyor ki

  çok hoş görünüyor 🙂 hiç tanımadığın insanların gelip sarılması nasıl bir histir acaba 🙂

 21. derin diyor ki

  bence farklı olmuş hayata hakkaten renk katmak lazım biz bu monotonluktan sıkıdık bizde yapabilseydik keşke:s

 22. vural diyor ki

  bence tebrik etmek gerekiyor sizleri,
  herkesin tasvip edebileceği ama kimsenin cesaret edemeyeceği bir davranış.
  belki sarılanlar sarılınandan daha mutlu olmuştur.
  Bir gün deneyeceğim mutlaka…

 23. naciye şahan diyor ki

  Bayıldım bu fikre, özellikle resimleri görünce Türk insanı’nın ne kadar samimi ve içten olduğunu bir kez daha anladım.

 24. öztürk diyor ki

  hoş olmuş ya 🙂

 25. Çuhadar diyor ki

  Yuh bide Tunalıya çıkmış. Adamlar yanlış anlayacaklar.

 26. Sema diyor ki

  Bu yazıyı ikinci kez okudum 🙂
  (Artık insanlarımızın birbirinden kuşkulanmadan ve birbirini kuşkulandırmayacak şekilde yaşamaları gerekmiyor mu?) ve bu kısımda yine gözlerim doldu. İnsanları karşılık beklemeden sevmek herhalde o fotoğrafın yazıya dökülmüş hali. 😀

 27. berkant diyor ki

  hoş bir etkinlik olmuş, cesaretinizden ötürü tebrik ederim.

 28. Süleyman diyor ki

  Tebrik ederim kardeşim güzel şeyler bunlar:D

 29. LNT diyor ki

  Onur ve Aykut öncelikle sizi medeni cesaretinizden dolayı tebrik ediyorum. özellikle Ankara gibi içine kapanık bir şehirde, insanların birbirine düşmancasına süzerek yan yana geçtiği, üzerine başına bakarak konuşma ya da konuşmama ihtiyacı duyduğu, sokaklarının pisliği insanlarının yüzüne korkuyla yansıdığı bir yerde yapmak kolay değil. ama fotoğraflardan da gördüğümüz gibi insanlarımızın birtakım ruhsal-duygusal ihtiyaçları o kadar fazla ki bir şekilde tepki gösteriyor. sizlerin gösterdiği medeni cesareti kendilerinde bulanlar sizinle sarılanlar olarak görüyoruz, cesaretlerini sarılmak için kullanamayanlar da bir şekilde az olan cesaretlerini (aslında sarılma ihtiyaçlarını) gösteriyorlar. Fotoğraflarda gerçekten duygusal anlar var. güzel bir tecrübe. başarılar diliyorum.

 30. pervin sümerli diyor ki

  Geyet başarılı.Güzel bir sosyal mühendislik olmuş.Bizde bu kadar kapsamlı olmasa da Eskişehir’de ”şu an istediğin şarkıyı beraber söyleyelim” adı altında nabız yoklayalım dedik sivil polis kovaladı 😀 Kimseye ulaşamadık olsun başka planlarımız var 🙂

  1. Onur diyor ki

   Sivil polise durumu anlatsaydınız belki de sorun çıkarmazdı. Özellikle de Eskişehir gibi öğrenci kenti olma özelliği her şeyin önünde duran bir kentte polisin bunu anlamasını beklerdim 🙂 Yılmayın 😉

   1. pervin sümerli diyor ki

    😀 Dışarıdan öyle görünüyor ama daha değişik planlarımız var üstelik sivil polislerinde dahil olduğu umarım onlarda severler bu fikri 😀 ( daha kendilerinin haberi yok)

 31. Dilek diyor ki

  “sarılma terapisi” ile ilgili birkaç yazı araştırırken araştırırken karşıma çıkan fotoğrafınız dikkatimi çekti :).. gerçekten insanların nasıl da önyargılı ve aslında nasıl da sevgiye ihtiyacı olduğunu göstermişsiniz net bir şekilde…
  çok güzel bir deney olmuş gerçekten ;)…

 32. İbrahim diyor ki

  Tebrik ederim sizleri… Gerçekten büyük bir cesaret doğrusu… Dua edin tokat felan yememişsiniz. 🙂

 33. hasret diyor ki

  Sitenizi tlf uma duvar kagidi araken tesadufen denk geldim ilgimi cekti okudum peki ne amaclamistiniz ne buldunuz merakim amaciniza ulasabildinizmi?

  1. Onur diyor ki

   Merhaba. Tesadüfen de olsa hoş geldiniz 🙂 Öncelikle can sıkıntısından bi’ delilik yapayım dedim. Ancak insanların tepkisini de çok ama çok merak ediyordum. Sonuçta kimileri tedirgin oldu, kimileri aşağılayıcı bakışlar savurdu kimileri ise samimi bir şekilde sarıldı. Topluma karşı umudum sürüyor…

 34. mustafa kamil dündar diyor ki

  bu etkinlik yapıldığı sırada ANKARADA askerdim,her hafta sonu kuğulu park ve civarına giderdim.bu arkadaşlar bana çok sempatik gelmişti,ne yazık ki sarılmamıştım.kötü bir şey yapmadıklarını biliyordum lakin yine neme lazım değip uzaktan seyretmiştim olan bitene…

Bu konuda söyleyecek bir şeylerin olmalı

E-posta adresiniz yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.