Seyr-i Türkiye ve Türkiye Yüzer Sergisi

1 1.799

Yeni yazıları kaçırmamak için abone ol

Atatürk’ün hayallerinden biridir Seyr-i Türkiye ve 1926 yılında da bu hayal gerçek olmuştur. 12 Haziran 1926’da İstanbul’dan demir alan bir gemi, 86 günde 12 ülkeyi dolaşarak Türk Kültürü’ne ait güncel ve tarihi donanımla seferini tamamlamıştı. Seyr-i Türkiye, döneme bir ilk olarak damgasını vurmuştu.


İstiklâl Marşı’nın bestecisi Zeki Üngör, bayan milletvekillerimizden Mebrure Gönenç, Orhan Veli’nin babası müzisyen Veli Kanık ve Celal Bayar’ın oğlu Refi Bayar gibi birçok aydının içinde yer aldığı Seyr-i Türkiye o dönemki Türkiye’nin Avrupa’ya açılan bir bir kapısı rolündeydi.

82 yıl önce yaşanan heyecan bu günlerde yeniden canlandırılıyor. Ancak bu kez adı Seyr-i Türkiye değil. Öyle olmamalı da. Bu kez isim “Türkiye Yüzer Sergisi”. En ufak Türkî detayın bile yer almasının düşünüldüğü gemide tarihsel belgelerden tutalım da sanatsal değerlerimize kadar birçok ürünün yer alması planlanıyor.


Hiçbir zaman giremeyeceğimiz, bir gün girmiş olsak da o birliğin şimdiki Avrupa Birliği olmayacağı bir hıristiyan grubun içinde yer almamıza karşıyım. Ancak Avrupa ülkelerine yönelik yapılacak “Türkiye Yüzer Sergisi” gibi organizasyonları sonuna kadar desteklerim.

14 Avrupa ülkesinin her birinde ikişer gün kalacak şekilde yapılması düşünülen “Türkiye Yüzer Sergisi”, görünene göre günümüz iktidarının Türk Kültürü adına yaptığı tek yapıcı hamle olacak.

Yolun açık olsun Türkiye, yolun açık olsun Türkiye Yüzer Sergisi.

E-posta bültenine abone ol
E-posta bültenine abone ol
E-posta bültenine abone ol ve aramıza katıl, yeni içerikleri kaçırma!
İstediğin zaman abonelikten çıkabilirsin.
1 yorum
  1. revision diyor ki

    Onur sendere’den okuduğum keyifli bir yazı daha süper çok hoş bir makale olmuş tebrik ediyorum sizi…

Bu konuda söyleyecek bir şeylerin olmalı

E-posta adresiniz yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.