Sentetik İplikler ve Bakımları

0 1.451

Yeni yazıları kaçırmamak için abone ol

Bu yazıda da tamamen yapay materyallerden üretilmiş ve mümkün olduğunca uzak durduğum iplik çeşitlerinden bahsedeceğim.

AKRİLİK: Ham petrolden yapılmış bir ipliktir. Yünün yapay olarak üretilmiş halidir. Yaygın olarak kazaklarda kullanılır. Tek başına ya da doğal ipliklerle karışım halinde bulunabilir.

%100 akrilik bir ürün çok yumuşaktır. Sıcak tutar ve dayanıklıdır. Genellikle yün iplikle karışım halinde kullanılır. Yün karışımlı akrilik ürünler, hacimli ve kabarık bir görünüme sahiptir. Hafiftir. Yün, ürüne estetik özellikler kazandırırken, akrilik de ürüne kolay bakım ve dayanıklılık kazandırır.

Akrilik ürünlerin bakımları son derece kolaydır. Makinede yıkanırlar ve kolayca kururlar.

ELASTİN (LİKRA): Sentetik elastik iplik ve bundan yapılan kumaşların genel ismidir. Likra, Du Pont markasının elastin ipliklere verdiği markanın adıdır. Likralı ürünler hareket kolaylığı sağlar ve vücudun şeklini alır. Kendi şekillerini de uzun süre korurlar.

Her zaman başka bir iplikle karışım halinde kullanılan likra, yaygın olarak çorap, mayo v.b. ürünlerde esneklik sağlamak için kullanılır. Likra, trikolarda da manşetlerde kullanılır. Ayrıca spor giyimde ve yüzme giysilerinde daha yumuşak, daha uzun ömürlü bir elastin çeşidi olan “Sensitive” kullanılır.

MICROFIBRE: Polyester, polyamide, akrilik gibi ipliklerin doymamış yağlarla karıştırılıp sıkıştırıldıktan sonra çok ince deliklerden geçirilmesi ve uzatılması ile elde edilen bir ipliktir. İpekten ve diğer doğal ipliklerden bile daha incedir. Genellikle yağmurluklarda, hafif giysilerde, çoraplarda ve iç giyimde kullanılır.

Çok yumuşaktır ve şeklini iyi korur. Vücudu serin havada sıcak, sıcak havada da serin tutar. Vücuda hava aldırır.

POLYAMIDE (NAYLON): Üretilen ilk sentetik ipliklerden biridir. Bu ipliğin elastin, supplex v.b. çeşitleri de bulunmaktadır. Naylon ipliğin marka adıdır.

Hafif yumuşak ve dayanıklı bir ipliktir. Genellikle iç giyimde, çoraplarda ve spor giyimde kullanılır. Tek başına ya da diğer ipliklerle karıştırılarak kullanılabilir. Likra ürünlere en düzgün şekli verebilmek için polyamid ile birlikte kullanılmasına özen gösterilir.

Bakımı ve kullanımı kolaydır. Makinede yıkanabilir. Eğer yıkandıktan sonra asılarak kurutulursa, kırışıklıkların birçoğu kendiliğinde açılır. Kırışıklık kalmışsa biraz ütülenerek giderilebilir.

POLYESTER: Taşkömürü katranı ya da petrolden üretilen sentetik bir ipliktir. Tek başına ya da yün, pamuk, keten gibi doğal ipliklerle karışım halinde kullanılabilir.

Esnek ve dayanıklı bir ipliktir. Bakımı kolaydır. Genellikle vücudun nefes alışverişini engeller. Ancak bazı markaların kullandığı polyester ürünlerde bu sorun giderilmiştir.

Polyester ürünler makinede yıkabilir. Asılarak veya çamaşık makinesinden kurutulabilir. Çabuk kurur, ütüleme gerektirmez ya da çok kolay ütülenir. Görünümünde en iyi sonucu elde etmek için, ürün yıkandıktan sonra hemen asılmalıdır. Polyester takımlar kuru temizleme yapılabilir.

E-posta bültenine abone ol
E-posta bültenine abone ol
E-posta bültenine abone ol ve aramıza katıl, yeni içerikleri kaçırma!
İstediğin zaman abonelikten çıkabilirsin.
Bu konuda söyleyecek bir şeylerin olmalı

E-posta adresiniz yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.