Rakiplerinizin Facebook’taki Reklamlarını Görün

0 1.061

Yeni yazıları kaçırmamak için abone ol

Sosyal medya yönetiminde belli aralıklarla yapılması gereken ve kontrol edilmesi gereken pek çok irili ufaklı iş vardır. Bunlardan biri de rakiplerin hangi yönde ve hangi amaçla reklam verdiklerini takip etmektir. Bir süre öncesine kadar bu öğrenmek pek de kolay değildi ancak Facebook tarafından tüm kullanıcılara getirilen yeni bir özellik sayesinde artık Facebook’taki her sayfanın, dolayısıyla da rakiplerimizin aktif Facebook reklamlarını görebiliriz.

Örnek olarak Samsung’un Facebook sayfasındaki aktif reklamları görelim

  1. Arama bölümünden ilgili sayfayı aratıp buluyoruz.
  2. Markanın profil fotoğrafının altındaki menünün en sonunda yer alan “Bilgiler ve Reklamlar” bağlantısına tıklıyoruz.
  3. Artık ilgili sayfanın yaşadığımız ülkedeki reklamlarını görebiliriz. Sayfanın diğer ülkelere yönelik reklamı varsa bir menü halinde reklam verilen ülkeler de çıkabiliyor ve onları da görebiliyoruz.

Sayfanın altına doğru indikçe Samsung tarafından verilen tüm aktif reklamları görebiliyoruz.

Bu özellik ve bu bilgi ne işimize yarayabilir?

Rakiplerimizin Facebook’taki aktif reklamlarını görmek, onların pazarlama stratejileri ve öncelikleri ile ilgili bize önemli bilgiler sunar. Rakibimizin o sırada hangi ürün ya da hizmete odaklandığını, reklam verirken ne tür görsel ya da video kullandıklarını, nasıl bir üslupla hedef kitleye ulaşmaya çalıştıklarını ve daha pek çok yönde sağlıklı öngörüde bulunabiliriz.

Samsung’un aktif Facebook reklamlarına göz atarak örnek bir değenlendirme yapalım

  1. Samsung Türkiye’nin satış konusunda şu anki önceliğinin Galaxy J6 ve sonrasında da Galaxy A6 olduğunu rahatlıkla görebiliyoruz. Özellikle de Galaxy J6 çok yoğun bir şekilde pazarlanıyor. Bunların ardından Samsung Taşınabilir SSD T5, OLED TV ve beyaz eşyalar geliyor.
  2. Hedef kitlenin ilgisini çekmek için her iki telefonun da sAMOLED ekranının ve kameralarının özellikleri öne çıkarılıyor.
  3. Her iki telefonun ürünün pazarlamasında, “canlılık“, “renkli yaşam“, “parlak yaşam“, “renkler” sıkça vurgulanıyor.
  4. Samsung Türkiye bir yandan da 9 Ağustos’ta gerçekleşecek Galaxy Note 9 tanıtımına hazırlanıyor ve o gün gerçekleştireceği canlı yayını ve dolayısıyla da ürünü gizem katarak pazarlıyor.
  5. Son olarak Galaxy S7 Edge modelinin stoklarını tüketmeye yönelik bir eğilim olduğunu görebiliyoruz.
  6. Reklamların çoğu, markanın internet sitesine trafik sağlama amacı taşıyor. Bunun da yeniden pazarlama için bir artı olduğunu düşünebiliriz.

Görüldüğü üzere sadece aktif Facebook reklamlarına bakarak Samsung’un Türkiye’deki pazarlama önceliklerini, hedef kitleye nasıl ulaşmaya çalıştığını ve reklam kurgusunun hangi adımları ve amaçları taşıdığını rahatlıkla görebiliyoruz.

Bu konudaki yorumunuzu ve başka hangi öngörülere ulaşabileceğimizi merak ediyorum.

E-posta bültenine abone ol
E-posta bültenine abone ol
E-posta bültenine abone ol ve aramıza katıl, yeni içerikleri kaçırma!
İstediğin zaman abonelikten çıkabilirsin.

Bu konuda söyleyecek bir şeylerin olmalı

E-posta adresiniz yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.