Pucca Pucca Dedikleri

9 8.517

Yeni yazıları kaçırmamak için abone ol

Sosyal medyanın Türkiye’deki en popüler sitelerinden Friendfeed’de bir süre önce bir olay patlak verdi. Birçok kişi biliyor hatta “acaba sonunda ne oldu?” cümleleri bile geçiyor.


Bilmeyenler için kısaca olaydan bahsetmek gerekirse; gerçek ismini sadece bazı “özel” kişilerin bildiğini Pucca isimli blog yazarı karakterinin gerçek adının Beyn.org’daki bir yazıda anılması ile süreç başladı. Bir de Pucca karakterinin fotoğrafı yayınlandı aynı yazıda. Ve Pucca’nın sıkı takipçileri olayı Friendfeed’de paylaşarak tepkilerini hatta (Beyn.org) Barış’a karşı küfürlerini dile getirdiler.

 


Burada görmezlikten gelinemeyecek iki nokta var:

1- Pucca’yı nasıl bilirdiniz?

Yeni çıkacak kitabının tanıtım metinlerinde ve dolayısıyla hemen herkesin bildiği şekilde “eski sevgilisinden intikam almak için blog açan, saf, samimi, ailesinden çekindiği için gizliliğini korumaya çalışan fakat bir o kadar da cesur bir kız.”

2- Pucca ne imiş?

Barış’ın blogundaki konuyla ilgili yazısında geçtiği üzere; Bir reklam kampanyasının merkezinde bulunan, reklam fikrinin tamamen üzerine kurulan bir “karakter.”

Ne oldu?

Konunun esasını bilmeyen “sağduyulu” insanlar mazlum(!) Pucca’yı korumak için tüm güçlerini birleştirdiler ve hakarete varan mesajları Friendfeed bahçelerine serpiştirdiler. Barış’ın başkanı olduğu İBYD’den istifası istendi, konunun hukukî boyutlarından yaşanabilecek bir aile dramına kadar her şey konuşuldu.

Fakat bugün öğrendim ki, Pucca sadece “çıkar” amacıyla oluşturulan bir karaktermiş. Karakterin başından geçen olaylar bir hayal ürünüymüş.

Bu olaydan en çok zarar gören ise İBYD oldu. İstifalar şakır şakır bloglarda yazılıyor. Çok üzücü…

P.Y.’ın yarattığı “kaşar Pucca karakteri*” ise yoluna gümbür gümbür devam ediyor. 3 gün sonra Pucca karakteri merkezinde bir kitap da çıkacak.

*Bu ifade sadece ve sadece “oluşturulan Pucca karakterine” hitaben kullanılmıştır. Asıl ya da herhangi bir tüzel kişi kesinlikle kastedilmemektedir.
E-posta bültenine abone ol
E-posta bültenine abone ol
E-posta bültenine abone ol ve aramıza katıl, yeni içerikleri kaçırma!
İstediğin zaman abonelikten çıkabilirsin.
9 Yorum
 1. Kelimeler Benim diyor ki

  Vay canına, demek olay böyleymiş. Ben de bu işin içinde birşeyler döndüğünü düşünmeye başlamıştım. Zira internette de bahsettiğin “kaşar karakterler” bir hayli artış gösteriyor…

 2. Onur diyor ki

  Güzel ve akıcı bir yazı olmuş

 3. metin diyor ki

  Heryerde geciyor ki bu kasarin yaraticisinin gercek adi..?

 4. yesil diyor ki

  1 ve ya 2 ay icerisinde bu kızın hakkında farklı seyler yazacaklar:))nedense medya üstlendi olayı..cıkar a bak….. dikkat edin nedense konu bir anda farklı yöne cekildi:)) hadi bakalım!!

 5. pucca diyor ki

  hahahaah p.y niye diyorsun puccanın gerçek adı PINAR YILDIRIM arkadaslar.D görsellere filan da tıklaayın ilk 3 resim onun 1.si berbat ögh kus filan ama gerisi idare eder:D

 6. ahmet burak diyor ki

  blog benzeri yayınlar yaparken karşılaştım puCCa nın blogları ile .. 3-4 yıldır da izliyorum .. Bir kaç yourmu da yazmışımdır bloguna bir kaç yıl önce..Şimdi sosyolojik çözümlemelere soyunup ,değişik çıkarımlarda bulunanlara mıÇıyla GÜLÜYORDUR PUccA .. BUNA EMİNİM :)) olayı reklam için oluşturulmuş bir karakter diyenler ne biliyor da konuşuyor acaba.. Haaa , şu anda reklma için öne çıkarılmış olabilir .. O ayrı ..
  Blog yazıları öyle erotik ya da porno filan değil .. Slang erotik küfürlerin bolca kullanıldığı ve dominant dişiliğin yansıtıldığı yaşamından ya da hayallerinden kesitler , oldukça akıcı ve izlenebilir şekilde .
  Siz bu yazılarda erotizm buluyorsanız , beyninizi bir kontrol ettirin derim .. beyni bi şeylerin ucuna misali aslıp kalmıştır , pucca yı suçlarken , kendi sirkatini de söylemiştir o adam ..

 7. bloom diyor ki

  gerçekten de kaşar bir karakter resmen o….luğu doğal bir şeymiş gibi göstermeye çalışıyor her çıktığı erkekle nedir bu sevişme derdi anlamış değilim evlenmeden çıktığı insanla aynı evde felan kalma ne biçim şeydir ve bu rezilliğini devam ettiriyor birisin artık buna dur demesi lazım bide bunun üstüne sinema filmi çekilecekmiş yuh artık diyorum…

 8. elvito diyor ki

  onur sendere baris unveri korumak adina nasil eril ve cirkin bir dil kullanmissiniz gozlerime inanamayarak okudum yaziyi velev ki reklam kampanyasi olsun gizlilik bu kadin gizli kalmak istemis bundan otesi var mi bundan size ne bize ne kimlik ifsasinin saygisizligi sizi zerre rahatsiz etmezken baska alakasiz her seyin sizi bu kadar rahatsiz etmesini cozemedim ama cinsiyetci yazinizdan sizin adiniza utanc duydum ve gercekten uzuldum

  1. Onur ŞENDERE diyor ki

   Merhaba, hangi cümlelerim iddia ettiğiniz çirkin dil kullanımına örnek, söyler misiniz? Bu yazı söz konusu gizlilik ortadan kalktıktan yani kişi ifşa olduktan sonra yazıldı. Beni rahatsız eden insanların kandırılması, üstelik reklam ve maddi çıkar, şöhret uğruna. Yazıyı birkaç kez daha okuyun derim, zira iddialarınız tek kelime ile saçma.

Bu konuda söyleyecek bir şeylerin olmalı

E-posta adresiniz yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.