Öğretmenler İçin Eş Durumu Atamasında Sahte Evlilik Modası

4 1.264

Yeni yazıları kaçırmamak için abone ol

Öğretmenler yani teoride meslektaşlarım son dönemlerde “eş durumu ile atama” konusunu gereğinden fazla kafama takmış olacaklar ki, kimileri anlaşmalı evliliklerle istediği yerde görev yapmanın peşinde koşuyorlarmış.

NTVMSNBC’nin haberine göre anlaşmalı evlilik siteleri son dönemlerde yoğun bir ilgi merkezi konuma geldi. Bu olgunun nedenleri arasında üzücü unsurlar da var aciz unsurlar da. Mesela anlaşmalı evlilik kapsamında gerçekleşen evliliklerde en büyük neden, hamile kalan kadınların ortaya çıkan durumu aşmak için sahte eş sahibi olmaları şeklinde açıklanıyor. Ya da aile baskısı sebebiyle çareyi evlenmek bulan genç bayanların var olan sıkıntıyı aşmaları da bir sebep olarak sunulabiliyor.

Konu öğretmenlere gelince ise durum tamamen duygusal! Sanıyorum ki büyük çoğunluğu Doğu Anadolu ve Güney Doğu Anadolu Bölgesi’nde görev yapan öğretmenler oluşan “bazı öğretmenler” istedikleri yere atanmak için gereken alternatif koşullardan biri olan “eş durumu ile” atanmak için sahte evlilikler yapıyorlar. İstenilen şehre gelinmesinden bir süre sonra da anlaşma karşılıklı olarak ortadan kaldırılıyor yani boşanılıyor. Sahte evlilik için eşe ödenen ücret ise yıllık 20 bin TL’yi bulabiliyor!

Sözüm meclisten dışarı, öğretmen olmadan önce “nerede olursa olsun görevimi yaparım” diyen kişilerin Doğu’ya atanmalarından sonra yıllık 20 bin TL verecek kadar zor durumda kalmalarının nedenlerini gerçekten merak ediyorum.

Son olarak, evlilik bu kadar basit ve saçma sapan isteklere neden ön ayak olabilecek kadar adî bir yapıysa o kadar insan eş seçiminde neden kılı kırk yarıyor ki?!

E-posta bültenine abone ol
E-posta bültenine abone ol
E-posta bültenine abone ol ve aramıza katıl, yeni içerikleri kaçırma!
İstediğin zaman abonelikten çıkabilirsin.
4 Yorum
 1. merak diyor ki

  sen hiç hakkaride öğretmenlik yaptın mı?

  Sen hiç kendi bulunduğun ilde can korkun hiç oldumu?

  Ben doğuda görev yaparen bu duygu hiç çıkmadı içinden..

  İşte nedenlerden biride bu…

  1. Onur diyor ki

   Ben hiç öğretmenlik yapmadım. Ama eğer öğretmenlik yapsaydım, atamalarda ülkenin herhangi bir yerinin geleceğini bilir ve gelen her yeri erdemle karşılardım. Bekara eş boşaması kolay diyebilirsiniz ama nerede olursanız olun öğretmenlik görevinizi en iyi şekilde yapmak zorundasınız. Bu sizin bu memlekete sunduğunuz bir teveccüh değil, borcunuzu ödemek olacaktır. Memleketin bazı yerlerinde durumun rahatsız edici olduğunu ve birçok öğretmen arkadaşımın zorlandığını biliyorum. Görüyorum ki, siz de onlardan birisiniz. Bu durumu anlamakla birlikte, bu tip durumların sahte evlilik gibi karaktersiz anlaşmalarla atama beklemeye neden olduğunu düşünmüyorum. Sözüm meclisten dışarı.

 2. Onur diyor ki

  Sitenizi sık kullanılanlarıma ekledim.

 3. volkan diyor ki

  aynen dediiğin gibi kardeş.bekara karı boşaması kolay.gel yap bakalım güneydoguda ögretmenlik. haketmesmesine ragmen ögrencilerini dersten geçir ve bu ulvi görevi yap

Bu konuda söyleyecek bir şeylerin olmalı

E-posta adresiniz yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.