Nebahat Karataş Naif Resim Sergisi

0 910

Yeni yazıları kaçırmamak için abone ol

Yüzünde bile naif sanatın samimi ve yalın sevimliliğini görebileceğiniz Nabahat Karataş, birbirinden güzel naif resim eserleriyle sanatseverlerin karşısına çıkıyor.

Bu sergiden elde edilecek tüm gelirin M.E.B. Gökçe Karataş İlköğretim Okulu ‘na aktarılacağını özellikle belirtmek istiyorum.

12-18 Nisan tarihleri arasında Bilkent Center Alışveriş Merkezi Sanat Sokağı’nda gerçekleşecek olan sergiye katılmanızı öneriyorum. Nebahat Karataş Naif Resim Sergisi’nde resim sanatının en saf halini en sıcak şekilde hissedeceksiniz.

Eserlerden birkaç örnek:

Nebahat Karataş - Çiçekçi, 18 x 25 2009-4 Tual Üzerine Akrilik

Çiçekçi, 18 x 25 2009-4 Tual Üzerine Akrilik

Nebahat Karataş - Yaprak Dökümü 13 x 18 2009-2 Tual Üzerine Akrilik

Yaprak Dökümü 13 x 18 2009-2 Tual Üzerine Akrilik

Nebahat Karataş - Tavşan 13 x 18 2009-3 Tual Üzerine Akrilik

Tavşan 13 x 18 2009-3 Tual Üzerine Akrilik

Nebahat Karataş kimdir?

1949 yılında Ankara’da doğdu. Resme olan ilgisi üniversite yıllarında yeşermeye başladı. Kasım 1996’da Devlet ve Heykel Müzesi’nde resim kurslarına katıldı. Daha sonra Fahir Atasoy’un yönlendirmesi naif tarzda eserler ortaya koydu. Naif tarzdaki çalışmaları devam etmektedir.

Plastik sanaların çeşitli yolları ve dilleri vardır. Bunlardan birinin seçimi ve o yolda ortaya yapıt konması, kişinin ruhsal, kültürel, çevresel, sosyal unsurların yönlendirmesi ile olanak kazanır. Kişi bu yolda iç dünyasını, yaşadığı coğrafyayı ya da hayal gücünü temel alarak var ettiği soyut çalışmalarında özgüvene kavuşur.

Her sanat dalı kuram, kural, ilke, teknik gibi unsurları çağrıştırır. Oysa naif resimlerin hareket noktası tamamen içgüdüsel olduğu için bu sanatçılar kendi kurallarını ve tekniklerini yaratırlar.

Nebahat Karataş’ın da yüreğinin bir fırça gibi kullarak oluşturduğ resimler sâfiyeti, samimiyeti ve özgünlüğü içeren naif resim örnekleridir.

Fahir Aksoy

Nebahat Karataş Naif Resim Sergisi

Ulaşım

Kızılay Güvenpark’tan kalkan 111’nolu EGO otobüsü ile ya da Sıhhiye – Gazi Üniversitesi – Konya Yolu güzergâhını kullanan minibüslerle Bilkent Center’a gidebilirsiniz.

Bilkent Center Ulaşım

E-posta bültenine abone ol
E-posta bültenine abone ol
E-posta bültenine abone ol ve aramıza katıl, yeni içerikleri kaçırma!
İstediğin zaman abonelikten çıkabilirsin.
Bu konuda söyleyecek bir şeylerin olmalı

E-posta adresiniz yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.