Kısa Dönem Askere Gidecekler İçin Tavsiyeler – İhtiyaç Listesi

1 1.479

Yeni yazıları kaçırmamak için abone ol

349. Kısa Dönem yani 349. KD “asker” arkadaşlar için son 2 gün. Geçen sene ben de bu zamanlarda gerçekten de tarifi olmayan bir heyecan yaşıyordum. Askere gitme heyecanı. 343. Kısa Dönem askeri olarak tam bir bilinmezlik ve bol bol “acaba” kelimesiyle başlayan soru cümleleri kuruyordum kendi kendime. Gittim, gördüm, askerliğimi sağ salim; kazasız belasız yaptım geldim çok şükür. Şimdi aynı dönemde askere gidecek arkadaşlara naçizane tavsiyelerimi aktarmak amacıyla bu yazıyı yazıyorum.

Her şeyden önce sizi nelerin beklediğini düşünmekten vazgeçin. Yani acemi ve usta birlikleriniz belli olduğuna göre az çok o bölgeye yönelik hazırlıklarınızı sonlandırın ve zihninizi arındırarak yola çıkın.

Öncelikle acemi birliğimin Kayseri 1. Komando Tugayı ve usta birliğimin de Bolu 2. Komando Tugayı olduğunu belirteyim. Kışı sonuna kadar yaşadım. Saatlerce ayakta kaldığım da oldu, dışarıda kar yağarken sıcak bir masa başında oturup kitap okuduğum da. Yani görebileceğim birçok şeyi gördüm. Sizlere madde madde, kısa ve net bir şekilde önerilerimi sunmak istiyorum. Unutmamak lazım ki asker sayısı kadar askerlik türü vardır derler. Yani birinin bir yerde aynı şartlarda yaşadığını bir başkası farklı yaşar.

Giderken yanınızda olmasını kesinlikle tavsiye ettiğim malzemeler:

 • En az 30 tane “Selpak” mendil. 10’ar paketlerden alın. Selpak olursa iyi olur, kalite önemli. Bi’ çarşı iznimde Selpak’ın Facebook sayfasını beğendim, o derece 🙂 Tanesini rahatlıkla 5 TL’den satabilirdim. Kantinde hemen biter, zaten kantin azdır, onlarda da sıra vardır.
 • 100’lük paketler halinde satılan ıslak mendillerden en az 2 tane.
 • Kolonya.
 • 15 – 20 TL’lik bozuk para.
 • Botun vurmasını önlemek için 2 tane vatka. Vatka eski moda bayan gömleklerinde omuzlara konan sünger. Çok işe yarıyor.
 • Anti bakteriyel pudra.
 • Küçük, 1 TL’lik iğne iplik seti.
 • En az 10 tane çorap, 5’er tane alt üst iç çamaşırı.
 • Alt ve üst içlik.
 • Eski ama çarşı izinlerinde ayaklarınızı koruyacak kadar da sağlam günlük ayakkabı. 1 tane aynı şartlarda spor ayakkabı.
 • İki üç tane askı.
 • Telefon kartı.
 • Birkaç kalem ve küçük bir not defteri. Yazı yazmayı, karalamayı seviyorsanız normal bir defteri de ekleyin.
 • Birkaç roman çok iyi gider. Ama öyle ilk günden roman kitaplar arasına gömülmeyin. İnsanlarla tanışın.
 • Orada her şeyi veriyorlar, sen hiçbir şey alma; gerek yok diyenleri dinlemeyin. Tedarikli gidin. Orada yani kantinde varsa bile almama seçeneğiniz var ama tedariksiz giderseniz seçeneğiniz de olmaz. Varsa alabilirsiniz yoksa ağlarsınız.

Olası ihtiyaçlarınız ve benim yanıma aldığımı hatırladıklarım bunlar.

Ailenizden ayrılışınızın ardındaki bir saat, birliğe teslim olduğunuz an, orada yiyeceğiniz ilk yemek, ilk gece başınızı yastığa koyduğunuz ve ışıkların kapandığı an, usta birliğinize teslim olacağınız gün, çarşı izninden döneceğiniz dakikalar, evci izni kullanırsanız onun dönüşü ve tezkere gününüzün sabahı unutamayacağınız hisler sizinle birlikte olacaktır. Dayanın.

Geçmez gibi gelecek, çok daraldığınız da olacak çok eğlendiğiniz de ama bitecek. Allah kısmet ederse bittiğinde kuşlar kadar hafif olacaksınız. Şimdiden hayırlı tezkereler dilerim.

Ve kim ne derse desin, ne yaparsa yapsın, vatanî görevinizi yapmaya gidiyorsunuz; gururunu yaşayın!

Son olarak dileyen okurlar “Askerliğim Üzerine” isimli yazımı okuyabilir.

E-posta bültenine abone ol
E-posta bültenine abone ol
E-posta bültenine abone ol ve aramıza katıl, yeni içerikleri kaçırma!
İstediğin zaman abonelikten çıkabilirsin.
1 yorum
 1. Askere Gidecekler İçin Tavsiyeler diyor ki

  Teşekkürler bu bilgilendirici yazı için hocam 🙂

  Özellikle not defteri fazlasıyla önemli, orada insan aklına gelen şeyleri karalamak için bir kağıt kalem aramıyor değil.

Bu konuda söyleyecek bir şeylerin olmalı

E-posta adresiniz yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.