Kara Kedi Uğursuzluğu

16 5.763

Yeni yazıları kaçırmamak için abone ol

Bu zamana kadar önünden kara kedi geçip de aklına uğursuzluk olgusunu getirmeyen var mıdır ki? Kesinlikle yoktur. Oysa, pek azımız kedilerin bir zamanlar büyük saygı gören bir tür olduğunu bilir.

İÖ 3 binlerde, Mısırlılar kedileri evcilleştirmişlerdi. Yasa yaparken bile onlara zarar gelmesini engelleyici düzenlemeler yaptılar. Çeşitli renklerden kediler, ailenin evcil hayvanı olarak kutsallaştırılırdı. Ailenin kedisi öldüğünde, aile yas tutardı. Aileler çoğunlukla,kedinin cesedini bronz ya da tahta bir mumya kılıf içinde saklarlardı. Başta Doğu ülkeleri olmak üzere, kedilere olan saygı uzun yıllar sürdü. Ortaçağ’a doğru artan nüfus artışı kedilerde de görüldü. Çoğaldıkça değerini yitiren kediler de kutsal olmaktan çıkıyorlardı. Aynı yıllarda Avrupa’da histerik bir cadı korkusu kendini göstermişti. Siz de bilirsiniz ki yalnız yaşayan birçok kadının evinde ya da evinin çevresinde günümüzde dahi kediler bulunur. Bu bir dostluk göstergesidir. Ancak o dönemin İngiltere’sinde sokak kedileri ve onları besleyen yalnız, yaşlı kadınlar için aynı durum söz konusu değildi. Bu ilişkiden yaşlı kadınların birçoğu zararlı çıktı ve kazıklarda yakıldılar.

Yüzyıllar boyunca kara kedilerin uğursuzluk getirdiği inancı süregeldi. Bu düşünce, uğursuzluğu etkisiz kılmak için de bir şeyler geliştirdi. Kara kedi görüldüğünde, yürüyerek bir çember çizilmesi ve kedinin görüldüğü yere dönüp 13’e kadar sayılması bu yöntemlerin en bilineniydi.

Siz siz olun, olur da bir sokak arasında kara kedi görürseniz ona sadece gülümseyin 😉 Ortaçağ insanları gibi cahil olmayın…

E-posta bültenine abone ol
E-posta bültenine abone ol
E-posta bültenine abone ol ve aramıza katıl, yeni içerikleri kaçırma!
İstediğin zaman abonelikten çıkabilirsin.
16 Yorum
 1. öykü diyor ki

  tıpkı resimdeki gibi simsiyah bir kedim var benimde. dünyanın en şirini diyebilirim. kucağıma aldığım anda mırlayarak sevgi gösterisi yapar. siyahlığından gelen bir asilliği de var bence. ön yargıları silsek ne güzel olur dimi? =)

 2. kara kedi diyor ki

  bence bu batıl inançlar çok saçma ben şahsen kara kedileri çok severim lakabımda kara kedidir beni tanıyan herkes bana kara kedi der hatta ilerde iki kara kedi almayı dşünüyorum birinin adını dolunay diğerininde geceyarısı koymayı düşünüyorum :3

 3. Bugay ^^ diyor ki

  Bence bu çok saçma bir inanç.Kara kedi uğursuzluk getirmez.Kara kedi insanın gözüne kara diye kötü diyorlar.Kara kedileri çok severim ben.Bi tane alsalar kimseye vermem.:D

 4. travesti eva diyor ki

  benımde bır kara kedım var adı zeytın ınanılmaz yaramaz ve sevımlı bazen cadı oldugumu soyleyenler cıkıyor sakayla karısık ne alaka tam ılmıhalı okusunlar dınımızde ugursuzluk dıye bır sey yoktur
  sevgıyle kalın. sevgının rengı yoktur:)

  1. hejya diyor ki

   bencede benimde kara kedim var adı kaplan onu barınağa bırakmak zorunda kaldık çünkü komşular rahatsızdı ve dışarıya alışmıştı

 5. YELİZBEN ROCKKANESER diyor ki

  kara kedimi hiçbişeye değişmem, ALLAH’ın (C.C.) LÜTFU baNa, o kadar asil, o kadar akıllı, o kadar sadık ki, o kadar bebek ki, çok da oyuncu, doğuştan artist ve doğuştan terbiyeli,, KARAŞİMŞEK ile kavuşturduğu için ALLAH’a HAMD OLSUN, her şey daha hoş Yani >)

 6. anonim diyor ki

  yine de nasıl doğduğunu bilemiyoruz bu batıl inancın değil mi?

  1. Onur diyor ki

   Tam olarak bilinmemekle birlikte, cadı olarak tabir edilen, dönemin yanlış fişlemelerinin kara kedilerle ilişkilendirilmiş olmaları diye tahmin ediliyor.

 7. Muhammet diyor ki

  Kara kedi asla hırsızlık yapmaz.Siyah Allahın mürekkebidir.Kedi beslenen evde ani ölüm vuku bulmaz.Dikkat ederseniz kedilerin alnında dört parmak izi vardır.Severken ilinize dokunur.Bunun peygamberimizin parmak izi olduğu söylenir.Evinizde mutlaka kedi besleyin…….

 8. doktor diyor ki

  kara kedi denen hayvan ugursuz şeytan vede cenabet hayvan olarak kabül edilir tolumumuzda pek az kişi kara kedi sever vede besler

 9. Gürkan diyor ki

  Ancak o dönemin İngiltere’sinde sokak kedileri ve onları besleyen yalnız, yaşlı kadınlar için aynı durum söz konusu değildi. Bu ilişkiden yaşlı kadınların birçoğu zararlı çıktı ve kazıklarda yakıldılar.

  Kim bilir kara kedi besledigi icin bunu yaptılarsa dönemin insanlarına yazık kedilere neler yaptılar kim bilir? şerefsizler.
  Cahillik kötü birşey..

 10. sedat diyor ki

  arkadaşlar bi kara kedi alıcam çok sevimli siyah kedi cok nadir bulunuyo oturduğumuz yerde bence siyah kedilr daha sevimli eskiden nolduysa olmuş biz bu zamana bakalım

 11. filiz diyor ki

  benim bir kara kedim var iki yaşında, dünyanın en manalı, en güzel kedisi.. Meleğim o benim.. iki bacaklı uğursuzlardan korkarım ben ilel ebed.. Koklarım onu çiçeğim gibi, gece omuzumda başı, içini çeke çeke uyur, nefesini dinlerim ‘evlat’ gibi..

 12. Alper diyor ki

  Benim resimdekine benzeyen kara bir kedim var onu dolaştırmaya çıktığımda herkes kara kedi uğursuzluk getirir diyorlar ama ben aldırmıyorum.

 13. cemal diyor ki

  valla o uğusuzdan bi tane de bende var. onu çok seviyorum :)))

 14. yağız diyor ki

  Kara kedi görmek tamamiyle bir batıl inançtır.Daha da önemlisi hergün etrafımızda binlerce kara kedi görüyoruz.Bunu kabullenememek ruhsal acizlikten kaynaklanır.

Bu konuda söyleyecek bir şeylerin olmalı

E-posta adresiniz yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.