İzmir Fuarı 2012 – 81. İzmir Enternasyonal Fuarı İzlenimlerim

0 680

Yeni yazıları kaçırmamak için abone ol

İzmir Fuarı, orijinal adıyla İzmir Enternasyonal Fuarı 2012 yılı kapsamında çeşitli etkinlik ve alt organizasyonlarla yüz binlerce ziyaretçiyi kendisine çekti. O yüz binlerce ziyaretçiden ikisi de bizdik.

Pazar günü akşamüstünü bekleyerek hem vakit hem de hava durumu açısından en uygun zamanı seçip İzmir Fuarı 2012’nin gerçekleştiği yer olan Kültürpark konumuna doğru yola çıktık. Sanırım buraya en uygun ulaşım, bizim de tercih ettiğimiz Basmane Metro İstasyonunu kullanmak. Ancak tek seçtiğimiz zaman tek noktada uygun görünmüyordu, o da bizim gibi düşünen binlerce insanın olması ve alanın her geçen saat daha da dolmasıydı.

81. İzmir Enternasyonal Fuarı Onur Konuğu İli Hatay

Bu yıl yani 81. İzmir Enternasyonal Fuarı Onur Konuğu İli Hatay. Biz “Hatay Mutfağı” isimli alana girmesek de Hatay için özel olarak hazırlanan salon sayesinde Hatay’a gitmiş kadar olduk. İskenderun, Harbiye, Payas, Dörtyol ve Samandağ başta olmak üzere birçok ilçesiyle 2012 İzmir Fuarı kapsamında yerini alan Hatay, ne kadar yoğun bir kültürel zenginliğe sahip olduğunu adeta gururlanarak ortaya koyuyordu. Ney ustalarının elinden çıkan ve kimi zaman da üfledikleri neylerden dökülen güzel sesler salona yayılıyordu.

3D hatay sokagi

3D Hatay Sokağı

İlgimizi çeken bölümlerden biri 3D Hatay Sokağı isimli üç boyutlu sergi idi. Bu sergi ücretsiz olmakla birlikte, fuarı ziyaret eden her ziyaretçinin bence yaşaması gereken deneyimlerden biri. Hatay Etnografya Müzesi, Harbiye Şelaleleri, Antakya Lahiti, Habib-i Neccar Camii ve St. Pierre Kilisesi gibi kültürel açıdan harikulade yerlerin üç boyutlu fotoğraflarının yer aldığı bu bölümde, girişte verilen üç boyutlu gözlük sayesinde kendinizi gerçekten de Hatay sokaklarında hissedebiliyorsunuz.

Salonun bir başka köşesinde Hatay Künefe deneyimi bizi bekliyordu. Bu zamana kadar nerede künefe yemiş olursanız olun, bu tadı mutlaka deneyin. Ayrıca künefenin nasıl yapıldığını da görme şansını elde edebiliyor, Hatay Künefesi yapımı sırasında hangi aşamaların kat edildiğini izleyebiliyorsunuz.

Defne ve defne sabunu Hatay için çok özel bir yere sahip. Mitolojik Daphne ve Apollon Destanından tutun da defne sabununa kadar her aşamada dillendirilen “defne” unsuru anlaşılan o ki bölgede derin izlerin öznesi olmuş. Siz de Daphne ve Apollon Destanı hakkında bilgi alabilir, temsili Daphne ve Apollon karakterleri ile fotoğraf çektirebilirsiniz. Tabii ki defne sabunu almayı ihmal etmeyin.

2012 İzmir Fuarı bünyesinde ilgimizi çeken bir diğer alan fosil sergisi. Fosillere hiç ilgi duymuyorsanız bile milyonlarca yıl öncesinden izler taşıyan bu alana bir göz atmanızı tavsiye ederim.

Fosil sergisinin yanı başında, parıldayan klasik arabalardan oluşan hoş bir klasik araba sergisi var. 1950 ve 1960 model Mustang, Chrysler, Pontiac, Ford, Cadillac ve Chevrolet marka klasik arabalardan meydana gelen bu klasik otomobil sergisi gözlerinizi kamaştırabilir. Sevimli klasik itfaiye aracını da unutmayın hani.

Efendim klasik arabalar olur da klasik motosiklet sergisi olmaz mı, olur. Kapalı fuar alanının bir başka noktasında da bisikletlerden en aykırı motosikletlere kadar birçok iki tekerlekli, atv isimli araçları da sayarsak hatta dört tekerlekli araçlar vardı. Bunlar arasında Atatürk ve Türk motiflerinden oluşan bir motosiklet vardı ki, harikuladeydi.

Kenya, Polonya ve Kuveyt gibi ülkelerin kendi tanıtımlarını yaptıklarını bölümün yanı sıra çeşitli fotoğraf ve resim ürünlerinin yer aldığı sanat bölümü belki de fuarın en sakin yeriydi.

Bu arada 81. İzmir Enternasyonal Fuarı Resmi Bilişim Sponsoru olan Adres Gezgini standına da denk geldik. Kendilerini bir kere daha tebrik ediyorum.

Bunların dışında 2012 İzmir Fuarı’nı diğer fuarlardan ayıran pek bir şey hatırlamıyorum. Halkın yoğun ilgisinin olduğu İzmir Fuarı Konserleri ise bir hayli ilgi gören unsurlardan. Söz açılmışken, 2012 İzmir Fuarı Konser Takvimi şu şekilde:

  • 2 Eylül 2012 Murat Boz
  • 3 Eylül 2012 Gökçe
  • 4 Eylül 2012 Göksel
  • 5 Eylül 2012 Cirquba
  • 6 Eylül 2012 Grup Model
  • 7 Eylül 2012 Pepe Müzikali
  • 8 Eylül 2012 Sertab Erener

İzmir’de ya da İzmir yakınlarındaysanız 81. İzmir Enternasyonel Fuarı’nı kaçırmamanızı kesinlikle tavsiye ediyorum.

E-posta bültenine abone ol
E-posta bültenine abone ol
E-posta bültenine abone ol ve aramıza katıl, yeni içerikleri kaçırma!
İstediğin zaman abonelikten çıkabilirsin.
Bu konuda söyleyecek bir şeylerin olmalı

E-posta adresiniz yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.