İzledim: The Walk (Tehlikeli Yürüyüş)

1 581

Yeni yazıları kaçırmamak için abone ol

Film izlemeyeli uzun süre olduğunu hatırlayarak ve hoş bir pazar akşamı geçirmeyi plânlayarak kısa bir araştırma sonucunda bulduğum The Walk (Tehlikeli Yürüyüş) izlemeye karar verdik. Bu arada şunu da belirteyim bizde filmleri genellikle ve hatta neredeyse ben seçiyorum. Yine öyle oldu. 🙂

The Walk (Tehlikeli Yürüyüş)

2015 yılının en iyi filmleri arasında gösterilen ve ilk başta konusuyla ilgimi çeken film için yaptığım kısa araştırmalar sonucunda izlemeye karar verdim. IMDB üzerinden aldığı 7,5 puan da bunda etkili oldu açıkçası.

[bs_notification type=”warning”]Dikkat! Bundan sonrası filme dair bilgiler ve ipuçları içeriyor.[/bs_notification]

Philippe Petit, filmin merkezindeki kişi ve kendisi bir ip cambazı. Gerçek bir olayı anlatan filmin merkezindeki bu çılgın kişi, birçok kişinin tepesine bile çıkıp aşağıya bakmaya cesaret edemeyeceği ve artık olmayan New York‘taki İkiz Kulelerin yani bir zamanlar (11 Eylül’e kadar) Dünya Ticaret Merkezi olarak faaliyet gösteren gökdelenlerin arasına gerdiği çelik halat üzerinde yürümeyi başaran bir. Aslında yürümek yetersiz bir ifade. Zira filmden sonra yaptığım kısa araştırmaya göre Philippe Petit, 45 dakika boyunca çelik ip üzerinde kalıyor. Yani iki gökdelen arasında birkaç tur atıyor, arada selam veriyor ve hatta uzanıyor!

Başrolde Joseph Gordon-Levitt

1974 yılında gerçekleşen ve Fransa’da başlayan hikâyenin anlatımı, filmin sürekleyiciliği açısından da olumsuz bir parça. Anlatımı da Petit, yani onu canlandıran Joseph Gordon-Levitt üstleniyor. Bu arada Joseph Gordon-Levitt’in performansını da oldukça iyi. Bana göre başarı ve eğlence ile harmanlanmış sevimli roller bu oyuncuya çok yakışıyor.

Film boyunca ve nihai olarak filmin sonuna doğru Petit’i bu delice amaca doğru götüren nedenleri öğreniyoruz. Birçok filmde ve başarıda olduğu gibi ailenin ve çocuklukta yaşanan etkileşimin bu filmde önemli bir payı vardır. Her ne kadar ¨ne olursa olsun amacına varmak için koş¨ şeklinde bir anadüşünceye yönelik örnek olarak gösterenler olsa da filmin bunu tam olarak karşıladığını düşünmüyorum. Çünkü İkiz Kuleler arasında yürümenin bir amaçtan ziyade bir ihtiras ve kendini ispatlama noktasından kaynaklı bir eylem olduğuna inanıyorum.

Robert Zemeckis tarafından yönetmenliği üstlenilen The Walk (Tehlikeli Yürüyüş) filmini izlemenizi tavsiye ederim. Bu olaya ve Philippe Petit’e dair belgeselleri izlemeyi de izlenecekler listeme eklediğimi de belirteyim.

The Walk (Tehlikeli Yürüyüş) için puanım: 7/10.

E-posta bültenine abone ol
E-posta bültenine abone ol
E-posta bültenine abone ol ve aramıza katıl, yeni içerikleri kaçırma!
İstediğin zaman abonelikten çıkabilirsin.
1 yorum
  1. Fatma Çakır diyor ki

    Grafikler muhteşem ötesi olmuş.

Bu konuda söyleyecek bir şeylerin olmalı

E-posta adresiniz yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.