İzledim: Ex Machina (2015)

1 1.203

Yeni yazıları kaçırmamak için abone ol

Ex Machina, uzun süredir izlemek istediğim ve konusu bakımından merak ettiğim filmlerden biriydi. İzlemek isteğimin uzunluğundan mı bilinmez belki de beklentilerim de zaman içinde arttı. Ancak beklediğim kadar etkileyici bir filmle karşılaşmadığımı hemen belirtmeliyim.

Robotların evdenki varlıkları ve insanlarla olan ilişkileri üzerine kurgulanan Ex Machina, İngiliz yapımı bir film. Neredeyse filmin tamamının aynı mekânlarda geçmesi film sırasında sıkılmanıza katkıda bulunuyor. Açıkçası benim uykum geldi.

Yapay Zekaya Sahip Robotlar…

Alex Garland tarafından yazılan ve yönetilen film, başlarda oldukça merak uyandırıcı çağrışımlarda bulunuyor. Açıkçası daha ilk dakikalardan filmin öne çıkan karakterleri olan Caleb ile Nathan‘ın aslında birer robot olabilecekleri ihtimali hemen aklımızın bir köşesinde yer etti. Bu arada Caleb karakterini Domhnall Gleeson canlandırırken, Nathan karakterini de Oscar Isaac oynuyor.

Gelelim Ex Machina’ya. Alicia Vikander tarafından canlandırılan Ava karakteri, filmin tüm gizemini üzerinde barındırıyor. Ava ismindeki bu hanım kızımız bir süre sonra maharetlerini bir bir ortaya koyuyor.

ex machina blog yorum

Yapay zekâya sahip robotların duygusal olarak da oyunun içine dahil olmalarıyla birlikte nelerin yaşanabileceğine dair bazı örnekler etrafında şekillenen filmde; kadın, erkek ve karşı cinse ilgi duyma üzerinden işlenen duygusal eğilimlerin filme nasıl bir katkı sunduğu tamamen kişiden kişiye değişebilecek bir olgu.

Yapma Bunu!

Beklediğimden kötü bir ilerleyişe sahip olan Ex Machina filmi, özellikle de yumruk sahnesinin gerçekten kötü oluşu ile benim için hayal kırıklı oldu.

Bu arada filmin çekildiği yerlerden biri olan Juvet Landscape Hotel‘in internet sitesine mutlaka göz atmanızı tavsiye ederim.

Ex Machina için puanım: 6/10.

E-posta bültenine abone ol
E-posta bültenine abone ol
E-posta bültenine abone ol ve aramıza katıl, yeni içerikleri kaçırma!
İstediğin zaman abonelikten çıkabilirsin.
1 yorum
  1. Kişisel Blog diyor ki

    Bu filmin imdb’den nasıl 7.7 gibi yüksek bir puan aldı anlamış değilim. Filmde hiçbir çekicilik izleyiciye kendini izlettiren bir kurgu yok. Söylediklerinize tamamen katılıyorum. Ayrıca filmin Juvet Landscape Hotel adında bir otelde çekildiğini de sayenizde öğrenmiş oldum. İyi çalışmalar.

Bu konuda söyleyecek bir şeylerin olmalı

E-posta adresiniz yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.