İpucu Yazısı Yazacağım Diye İpin Ucunu Kaçırmak

0 923

Yeni yazıları kaçırmamak için abone ol

Son zamanlarda dikkatimi çeken şeylerden biri de ´ipucu´ kapsamında oluşturulan içeriklerin aslında pek de ipucu olmadığı. Daha net ifade etmek gerekirse zaten olması gereken şeyin olmasını söyleyen içeriklerle sıkça karşılaşıyorum. Mesela, arayüz tasarımıyla ilgili bir yazıda ´kullanıcı dostu arayüz tercih edin´ demekten daha saçma ne olabilir?! Tabii ki tasarım kullanıcı dostu olacak. Kullanıcının gıcık olacağı, nefret edeceği bir tasarım ortaya koymayı kim ister?!

İpucu, kültürümüzde biraz farklı algılanıyor aslında. Yani bir şeyin nasıl yapıldığını öğrenmekten ziyade o işin kolay ve basit yoldan nasıl yapılacağını öğrenmek için insanlar ipuçlarına ihtiyaç duyuyor. Fayda sağlayacak bir şeyi onu öğrenmek isteyen birine anlatın. Muhtemelen sıkılacaktır ve ´ya bu işin kolay, pratik bir yolu yok mu?´ diye soracaktır. İşte o kişinin istediği şeyi biz ipucu olarak algılamaya başladık. Aslında ipucu, ´insanı aradığı gerçeğe ulaştırabilecek iz, emare´ demek.

ipucu tdk

Bu kadar ahkâm kestikten sonra ben de son yılların ipucu içeriklerine bir örnek vereyim diyorum. Benim neyim eksik? 🙂

Harika tekerlek için bilmeniz gereken bilmem kaç hayat kurtarıcı ipucu!

1. Mutlaka yuvarlak olsun!

Evet, tekerlek dediğiniz şey yuvarlak olmalı. Marjinal olacağım ben diye kare tekerler ya da üçgen tekerlek yapmayın sakın.

2. Dönsün!

Tekerlek ne amaçla üretilir? Dönmesi için. Hmm harika tekerlek dönen tekerlektir değil mi?

3. Sağlam olsun!

Offf! Kimsenin bilmediği müthiş bir ipucu daha.

4. Patlamasın!

Patlayan tekerlekler markanızın değerini düşü… Pardon, kaptırdım kendimi. Patlayan tekerlek kötü tekerlektir. Bu kadar.

tekerlek ve ayi

5. Size en uygun tekerleği seçin!

Meselâ ahşap bir tekerleği arabada kullanmayın ya da Porsche Panamera arabanız varsa (gerçekten varsa sponsor olabilir bloga :D) traktör tekerleği takmayın.

6. Sekiz çizen tekerlek, tekerlek değildir.

Nasıl ki bir yeriniz kırılsaydı yerinizde duramazdınız işte sekiz çizen tekerlek de patlamamıştır ama kusura bakmasın da o artık sıradan bir tekerlek değildir. Çünkü sıradan olsaydı sıradan dönerdi. İşte can alıcı bir ipucu daha!

Siz de yorum bölümüne yazarak böyle benim gibi harikulade ipuçları verebilirsiniz. Cümlelerin sonuna ünlem koyun ki ipucu bir şeye benzesin. 😉

E-posta bültenine abone ol
E-posta bültenine abone ol
E-posta bültenine abone ol ve aramıza katıl, yeni içerikleri kaçırma!
İstediğin zaman abonelikten çıkabilirsin.
Bu konuda söyleyecek bir şeylerin olmalı

E-posta adresiniz yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.