iPhone 5, Hangout Yayını ve Toplumsal Tepkiler

0 914

Yeni yazıları kaçırmamak için abone ol

iPhone 5 tanıtımı merkezinde geçen yoğun bir haftayı geride bıraktım. Klasik mesai ve işlerin yanına eklenen yorucu olduğu kadar keyifli bir Hangout etkinliği eklenince insan hoş bir yorgunlukla hafta sonuna varıyor.

Bu yazıyı biraz geçmiş yazıyorum. Ancak iPhone 5 konusunda ortalık yavaş yavaş duruluyor. Hala birçok “uzunluk” iPhone 5 geyiği sürmüyor da değil hani.

 

Hangout Destekli iPhone 5 Canlı Yayınımız

 

12 Eylül yani geçtiğimiz Çarşamba günü iPhone 5 tanıtımı vardı. Biz de Yiğit Ekim Demir ile birlikte ve Sibel Aflazi’nin değerli yardımıyla Tamindir.com üzerinden Hangout destekli canlı yayın yaptık. Şunu belirtmeliyim ki, Google’ın güzel servislerinden biri olan Hangout bu konuda oldukça başarılı ve işlevsel. İnternet bağlantınız ve bazı donanımlarının iyi olduğu sürede birkaç kişi bir araya gelip canlı yayın düzenleyebilirsiniz ki bu harikulade bir etkileşim. Tabii biz bu özelliği iş dolayısıyla kullandığımız için biraz daha dikkatli ve özenli olmak zorundayız. Örnek olarak, bazıları birkaç gün öncesinden başlayan bazıları da yayından birkaç saat önce başlayan hazırlık süreci var. Organizasyon ve içerik hazırlığını söylememe bile gerek yoktur sanırım. Apple’ın iPhone 5 tanıtımının başlamasına 1 saat kala bazı sitelerde sorunlar baş göstermeye başladı. Önde gelen birçok teknoloji sitesi ve blogu bu etkinliği canlı yayınlayacaklarını duyurmuş olsalar da pratikte bunu gerçekleştirebilen bizimle birlikte birkaç yayıncı kalmıştı. Maalesef böyle olmasının en büyük sebebi muhtemelen ki anlık ziyaretçi talebini karşılayamayan sunucular üzerinde bulunmaktı. Geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum.

Hangout öncesi

iPhone 5 canlı yayınımız iki saat sürdü. Bu aralıksız süren bir canlı yayın için oldukça uzun bir süre. Çok şükür ki herhangi bir sorun yaşamadan “binlerce” ziyaretçimize, daha doğrusu izleyicimize dilimizin döndüğünce iPhone 5’i ve yeni iPhone ile birlikte tanıtılan yeni iTunes’u, iPod Nano’yu ve iPod Touch’ı anı anına aktarmaya çalıştık. İzlemek isteyenler olabilir.

iPhone 5 özellikleri görünen o ki beklentileri karşılayamadı. İnsanlar Galaxy S3’e karşı birkaç bomba özelliğiyle öne çıkan çok güçlü bir iPhone 5 bekliyorlardı. Ancak öyle olmadı. Biraz daha uzun, işlemcisi ve grafik özellikleri iPhone 4S’e göre iki katı güçlü (ama Galaxy S3 kadar değil) bir cihazla karşılaştılar. Hatta bazı özellikleri ile yeni çıkan Windows Phone 8 kullanan Nokia Lumia 920’nin gerisinde bile kalıyordu. Konu buraya gelmişken iPhone 5 ile ilgili hazırladığım şu içeriklere göz atmanızı tavsiye ederim:

iPhone 5 Ön Siparişe Açılmasından 60 Dakika Sonra Tükendi

 

Şu bilgiyi vermeliyim ki, iPhone 5 ön siparişe sunulmasının ardından bir saat içinde App Store’larda tükendi. Bir süre sonra da Verizon, AT&T ve Sprint gibi önde gelen ABD’li GSM firmalarında tükendi. iPhone 5’i almak isteyenler iPhone 4 ve iPhone 4S’e göre çok daha yoğun bir şekilde akın ettiler. Tabii ki kardeşine göre Apple hayranları daha iyi bir cihaz edinmek istiyorlar. Bu oldukça normal ve talebin bu boyutta olması da doğal. Ancak ciddi bir kesim ise sadece “yeni bir iPhone sahibi olmak” için ya da “mutlaka daha iyidir” anlayışı ile yeni Apple ürününü istiyor. Diğer yandan kimilerine göre “bir Apple ürünü” olması bile iPhone 5’i almak için yeterli bir sebep. Bu doğrultuda ABD’de gerçekleştirilen bir sokak röportajını sizinle paylaşmak istiyorum. Aşağıdaki video, eline iPhone 5 verildiği sanan fakat aslında iPhone 4S olan cihaz hakkında yorum yapan sıradan insanları konu alıyor.

Yorumlar oldukça ilginç değil mi?! “Daha ince”, “daha hafif”, “daha hızlı”, “video özelliğinin daha iyi” gibi ifadeler incelenmesi gereken başlı başına bir konu belki de. Marka, toplum ve satın alma üçgeninde incelenmesi gereken müthiş bir canlı deneyim aslında Apple.

Bir iPhone ile ilgili belki de ilk kez bu kadar çok geyik yapıldı. 9GAG başta olmak üzere bir süre sonra bayan “uzunluk” temelli onlarca geyik görseli ile karşılaştık. Hayır, onlara burada yer verip bu yazıyı buraya kadar okuma zahmetine katlanmanızın ardından hemen sağ üstteki X işaretine basmanızı istemiyorum 🙂

Bir yeni iPhone tanıtımı furyası daha geride kaldı. Belki de bir süre sonra zamanın geçtiği her sene hemen hemen aynı dönemlerde yapılan iPhone tanıtımı etkinlikleriyle ölçmeye başlarız, kim bilir?!

E-posta bültenine abone ol
E-posta bültenine abone ol
E-posta bültenine abone ol ve aramıza katıl, yeni içerikleri kaçırma!
İstediğin zaman abonelikten çıkabilirsin.
Bu konuda söyleyecek bir şeylerin olmalı

E-posta adresiniz yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.