Intel ve AMD Arasındaki Teknoloji Rekabeti Güçleniyor!

0 597

Yeni yazıları kaçırmamak için abone ol

Bilgisayar teknolojilerinin önemli isimlerinden olan ve uzun süredir ikili rekabet içerisindeki Intel ve AMD arasındaki söz konusu bu rekabet, yeni nesil işlemci modelleri ile birlikte bir üst seviyeye doğru tırmanışa geçmiş oldu. Artan rekabet daha iyi işlemcileri ve yonga setlerini ortaya çıkartmaya başlıyorken bu süreçten en iyi etkilenen son tüketiciler olacak.

Uzun süredir AMD tarafından geliştirilen işlemci modellerinin performans tarafında Intel’in i serisi işlemcileri karşısında geride kalan duruşu, yeni nesil AMD işlemcileri ile çok daha farklı bir boyuta doğru yol almaya başladı. Üstelik AMD’nin bu işlemci teknolojisi atılımı, Intel’in de yeni teknolojiler ile çok daha güçlü işlemci üretme yolundaki sürecine ivme katmış oldu.

AMD’nin yeni Ryzen işlemcileri sektörü hareketlendirdi!

Öncelikle hatırlatmak gerekirse AMD’nin geçtiğimiz dönemlerde satışa sunduğu ve ilk duyurusundan bu yana teknoloji haber içeriklerinde en çok yer bulan AMD Ryzen Threadripper serisi çok çekirdekli işlemci modelleri, donanım sektörüne yeni bir hareket getirmişti. Merakla beklenen ve performans sonuçlarında çok çekirdekli yapıları ile ciddi bir ilgi toplamayı başarmış olan AMD’nin yeni Ryzen Threadripper işlemci serisi, oluşturduğu bu ilgi sonrasında Intel’i de ivme kazanmaya itmiş oldu.

Hem performans olarak çok rekabetçi hem de fiyatı ile Intel karşısında önemli bir oyuncu olmayı başaran AMD, bu süreç ile beraber rekabeti de güçlendirmiş oldu. Zira yapılan bu atılımdan sonra Intel’in i serisi işlemci modellerinde yenileme ve yeni serinin duyurulma sürecinde bir hızlı davranış sergilenmesi gözlemlenebildi.

Uzun süredir fiyat ve performans konusunda ciddi anlamda Intel’in gerisinde kalmış olan AMD, deyim yerindeyse işlemci dünyasında ipleri Intel’in edilen vermiş gibi bir profil çiziyordu. Çok çekirdekli yapısı ile hem profesyonel dünyaya hem de dijital oyun dünyasına bir doping katmayı başaran Ryzen serisi, daha önce de ifade edildiği gibi Intel’in de ciddi bir hız kazanmasına vesile oldu. Nitekim bu süreçle ilgili olarak gündemi yeniden kendine çekmek istediği tahmin edilen Intel, yeni i9 işlemci modelleri ile beraber teknoloji dünyasında rekabetin hala kendinde olduğu iddiasını güçlendirmiş oldu.

Son dönemlerde de teknoloji haber kapsamlarının donanım tarafındaki en yoğun içerikleri, Intel ve AMD markalarının yeni işlemci modelleri üzerine kurulmuş oldu. Her ne kadar performans konusunda halen daha Intel tarafında bir nebze de olsa daha üstün bir tablo yer alıyor olsa da söz konusu fiyat ve performans oranları olduğunda, AMD tarafında ciddi bir üstünlük kendini gösteriyor.

Ryzen Threadripper ve Intel Core i9 serisi karşı karşıya!

Şu an için en yüksek performans için AMD, Ryzen Threadripper 1950X modelini sunuyor. 1950X işlemci modelinin özelliklerine bakıldığı vakit, 16 çekirdekli ve 32 thread’lik bir yapının bulunduğu görülüyor. Baz saat frekansında ise 3,5Ghz bulunuyorken, en yüksek saat frekansında ise 4Ghz değerleri mevcut. 44 kanal desteği ile gelen 1950X işlemci modelinin fiyatı ise 999 dolar seviyesinde yer alıyor.

Intel tarafında ise AMD’nin bu tepe model işlemcisi Ryzen Threadripper 1950X karşısına konumlandırdığı modeli ise i9 7980XE olarak beliriyor. Intel i9 7980XE özellikleri tarafında ise ilk dikkat çeken detay, 18 çekirdekli ve 35 thread’li yapı oluyor. Bu yapı ile beraber i9 7980XE, baz saat frekansında 2.6Ghz seviyesinde yer alıyorken, maksimum saat hızında ise 4.4Ghz frekansına ulaşabiliyor. 44 kanallı yapısıyla beraber 7980XE fiyatlandırmasında ise 1999 dolar kendini gösteriyor.

Intel’in güncel işlemcileri arasında yer alan en tepe model i9 7980XE, AMD’nin en tepe modeli 1950X karşısında konumlanıyor gibi görünüyor. Lakin hem fiyat hem de çekirdek farkından dolayı aslında tam karşısında konumlanan işlemci modeli rakibi, i9 7960X modeli oluyor.

Zira i9 7960X, 1050X ile benzer şekilde 16 çekirdek ve 32 thread’ten oluşuyor ve baz saat frekansında 2.8GHz, maksimum saat frekansında ise 4.2GHz seviyesine ulaşıyor. Yine 44 kanaldan oluşan 7960X, 1699 dolar fiyat etiketine sahip.

Fiyat ve performans dengeleri, yeniden kurulmuş oldu!

Elbette ki Intel tarafında i9 serisi, beş farklı örnekten oluşuyor. Ancak çekirdek sayıları ve saat frekans aralıkları dikkate alındığında, en iyi kıyaslama öyle görünüyor ki Ryzen Threadripper 1950X ve Intel Core i9 7960X arasında olacak.

Elbette ki performans sonuçları dikkate alındığında, i9 7960X tarafından daha yüksek sonuçları yakalamak mümkün. Hem render süreleri hem de maksimum saat frekanslarında fark bulunduğunu ifade etmek gerekiyor.

Bu noktada en büyük karşılaştırma, aradaki performans farkına nazaran fiyatlar arasındaki denge olacaktır. Zira Intel Core i9 7960X 1699 dolar seviyesinde iken AMD Ryzen Threadripper 1950X 999 dolar seviyesinde yer alıyor. Tam da bu noktada fiyat ve performans değeri kendine önemli bir yer ediyor. Fiyatlandırma olarak karşı karşıya iki modeli getirmek gerektiği durumda ise Core i9 7900X modelini kullanmak gerekiyor. Zira i9 7900X modeli de 1950X gibi 999 dolar fiyatına sahip. Performans sonuçlarında ise Cinebench nT sonuçlarında 1950X, 7900X karşısında yaklaşık yüzde 38 daha fazla performans sunabiliyor. Nitekim Fiyat-performans dengesi, en iyi bu iki Intel i9 1900X ve Threadripper 1950X arasında kurulabiliyor.

Karşılaştırma yaparken aradaki 700 dolar seviyesinde fiyat farkına kıyasla elde edilecek performans değerleri iyi bir şekilde analiz edilmelidir. Zira AMD tarafındaki Ryzen Threadripper 1950X hem çekirdek sayısı hem saat frekans aralığı hem de fiyatı ile Intel karşısında çok iyi bir rakip konumunda yer almaya başlamış oldu.

Daha önceleri bu denli yüksek çekirdek sayılı işlemcilere ve yüksek render performanslarına ulaşmak için Intel’in karşısında AMD’nin önemli bir rakibi bulunmuyordu. Lakin Ryzen Threadripper serisi ile birlikte Intel, çok ciddi yeni işlemci rakipleri ile karşılaşmış oldu. Elbette ki bu süreçten en iyi fayda sağlayan taraf ise son kullanıcılar oldu. Hem rekabetin getirisi olan yeni teknolojilerin daha çabuk tüketicilere sunulması hem de fiyat-performans konusunda yaşanacak olan firmaların karşılıklı rekabeti, kullanıcıların yüksek performansa daha hızlı ve daha uygun fiyatlarla erişmesine olanak sağlamaya başladı.

E-posta bültenine abone ol
E-posta bültenine abone ol
E-posta bültenine abone ol ve aramıza katıl, yeni içerikleri kaçırma!
İstediğin zaman abonelikten çıkabilirsin.
Bu konuda söyleyecek bir şeylerin olmalı

E-posta adresiniz yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.