İngiltere Premier League Ekibi: Ordu United

0 1.272

Yeni yazıları kaçırmamak için abone ol

Aile tarafından Ordulu olmam ve bu şehri diğer memleketim olarak görmem nedeniyle Orduspor’a yoğun bir sempatim bulunuyor. Ancak bir kurumu, takımı ya da kişiye desteklemek onu eleştirmekten uzaklaşmak anlamına da gelmiyor.

Üniversitedeyken bir Haziran ya da Mayıs ayıydı, Orduspor Süper Lig’e çıkmaya yaklaşmıştı ve Play-Off maçları Ankara’da oynanıyordu. Maça gitmiş ve desteklediğim Orduspor’un yenilgisini izlemiştim. Yıllar geçti, sene 2011 oldu Orduspor Süper Lig’e çıkmayı başardı. Ama Orduspor’un resmî internet sitesine girip “Mor-Beyaz Formalar Store’ da” haberine baktığınızda çok rahat bir şekilde takımın İngiltere Premier League’e çıktığını sanabilirsiniz!

Haberin başlığından da anlayabileceğiniz gibi “store” saçmalığı Orduspor tarafından da kullanılıyor. BJK Store vardı, mükemmel bir davranışla “Kartal Yuvası” oldu. GS Store hala kullanılıyor ve maalesef daha birçok örnek mevcut.

Takımlarımızın marka değerleri yönetim şekilleri, stadyumları, kurumsal yapıları ve futbol anlayışlarıyla göklerde geziyor ya, “store” yerine “mağaza” ya da başka uygun bir Türkçe ifade kullanırlarsa marka değerleri zedelenecek sanki! Türkiye’de sıkça görülen, bilinçsiz ve içi boş “şekilcilik” açısından kayda değer bir örnek durum aslında.

Orduspor ile ilgili haberlere göz atmak için siteye girdiğimde ve yukarıdaki paragraflarda bahsettiğim haberi ziyaret ettiğimde, bahsettiğim içi boş şekilciliğin son ama en yoğun örneğini gördüm. Hayır hayır, Burası Londra’nın bir caddesi değil. Orduspor da bir Londra ya da İngiltere ekibi değil. Ama mekâna verilen isme Londra’da bile zor rastlarsınız belki!

Cafe Store 52 Fifty Two şeklinde rezalet bir isim bulmuşlar mekâna. Şimdi rica ediyorum, formalara basılacak oyuncu isimlerinde “ş,ü,ğ,i,ö,ç” harfleri kullanılmasın. Bunların yerine “s,u,g,i,o,c” kullanılsın. Yoksa ayıplarlar adamı sevgili Ordu United!

Görsel kaynağı: Orduspor resmî sitesi

E-posta bültenine abone ol
E-posta bültenine abone ol
E-posta bültenine abone ol ve aramıza katıl, yeni içerikleri kaçırma!
İstediğin zaman abonelikten çıkabilirsin.
Bu konuda söyleyecek bir şeylerin olmalı

E-posta adresiniz yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.