İş İlanında Gezi Parkı Direnişine Katıldınız mı Sorusu – Güncellendi –

2 1.407

Yeni yazıları kaçırmamak için abone ol

Önemli Not: Lütfen yazının sonunu okuyarak şirketin konuyla ilgili açıklamasına ve açıklama ile birlikte naçizane değerlendirmeme göz atınız.

Malum, son aylarda Gezi Parkı Olayları ile başlayan yasaklara karşı direniş eylemleri ODTÜ Kampüsü üzerinde uygulanmak istenen garip çalışmalara karşı gösterilen tepkilerle yeniden alevlendi. Günlerce ve haftalarca ülkemizin öncelikli meselesi konumunda bulunan ve dün gece Hatay’da yaşanan kahredici olay sonrasında çok daha geniş alanlara yayılması beklenen eylemler şirketleri de yakından etkiledi.

yenibiris kapak

Bazı şirketler bu yaşananlarda o kadar çok etkilenmiş olacaklar ki, şirketlerine yeni çalışan almaları gerektiğinde onun daha önce eylemlere katılıp katılmadığını bile sorgulatır olmuş. Belki görmüşsünüzdür, bazı üniversiteler de öğrenci bilgi ekranlarında oluşturdukları anketlerde garip ve bilimden uzak siyasi sorular soruyorlardı.

Tabii, özel bir şirket kanunlar çerçevesinde istediği nitelikte personel arama ve seçme hakkına sahiptir. Ancak “Gezi Parkı Direnişi”ne katıldınız mı sorusu bana oldukça dikkat çekici ve garip geldi.

Umarım adı geçen şirket insanların anayasa hakkını kullanmalarını sorun etmiyordur da, verilecek olası evet cevaplarını olumlu yorumluyordur.

İş ilanını veren şirketin konuyla ilgili açıklaması

“Şirketimizin Yenibiris.com sitesinde yayınlanan ilanında, şirketimize yeni fikirler üretebilecek, fikrini söylemekten kaçınmayacak, doğru bildiği yönde kimsenin güdümünde olmaksızın harekete geçebilecek, kısaca proaktif diyebileceğimiz özelliklere sahip iş arkadaşları bulmak amacıyla koyduğumuz gezi parkıyla ilgili sorunun, son dönemde üzülerek gördüğümüz üniversite ve benzeri kurumlarda insanları fişlemek amacıyla sorulan benzer sorular neticesinde yanlış anlaşılmış olduğunu üzülerek farkettik. Halkımızın bu konudaki hassasiyetini anlayışla ve hatta memnuniyetle karşılıyor, başta Yenibiris.com olmak üzere konunun tüm mağdurlarından özür diliyoruz.”

Şirket yetkilileri tarafından bana ulaşan bilgilere göre söz konusu soru herhangi bir fişleme ve olumsuz çalışması amacıyla yapılmamış. Aksine demokratik hakkını kullanarak daha iyi bir Türkiye isteyen gençlere dair bir not düşmek istemişler. Bu içeriğin sahibi olarak zaten bu olumlu ihtimali düşünmüştüm ve ona göre bir üslupla kaleme almıştım. İyi ki öyle yapmışım. Yazının sonunda şirketin resmi açıklamasını okumanızı rica ederim.

E-posta bültenine abone ol
E-posta bültenine abone ol
E-posta bültenine abone ol ve aramıza katıl, yeni içerikleri kaçırma!
İstediğin zaman abonelikten çıkabilirsin.
2 Yorum
  1. Hakan diyor ki

    Selamlar, hassasiyetiniz için teşekkür ederiz, ilana o soruyu koyduğumuzda henüz üniversitelerdeki fişleme rezaleti patlamamıştı, gezi parkına katılan insan profilinin proaktif bir çalışma tarzına yatkın olduğunu düşündüğümüzden bu tür elemanlara ulaşabilmek amacıyla o soruyu koymuştuk, ancak bugünkü durumda o sorunun yanlış anlaşılması çok doğal, hemen kaldırdık, yanlış anlaşılma için özür dileriz. Ayrıca konunun Yenibiris sitesiyle de hiçbir alakası yok, onlar da muzdarip oldular bu durumdan, onlara da bir özür borcumuz var.

  2. Eray diyor ki

    Bu sorunun olumlusu olmaz ki? Kime göre, neye göre olumlu? Direnişe katılanları alacaklarsa bu da yine olumsuz bir davranış bence. Durumu kurtarma amacıyla verilmiş bir cevap gibi duruyor.

Bu konuda söyleyecek bir şeylerin olmalı

E-posta adresiniz yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.