Hızlı ve Güzel Adres Görseli (Favicon) Nasıl Oluşturulur?

0 1.212

Yeni yazıları kaçırmamak için abone ol

İnternet dünyasındaki birçok terim gibi İngilizce kökenli olan ve “favorite icon” ifadesinin kısaltılmış hali olarak kullanılan “favicon” yani adres görseli internet sitelerinin olmazsa olmaz minik simgeleri. Yeni bir internet sitesi hazırlandığında aynı zamanda bir logo da üretilir. Genellikle de o logo aynı zamanda internet sitesinin adresi görseli olarak adres satırındaki yerini alır. Peki, bu güzel ve minik görsel en hızlı ve en uygun şekilde nasıl hazırlanır?

Önce Kullanılacak Görseli Belirliyoruz

İlk yapılması gereken PNG formatında ve arkası temizlenmiş bir şekilde kullanılacak simgenin belirlenmesi gerekiyor. Ben bu işlem için söz konusu logonun/görselin PSD formatını Photoshop üzerinde açmayı ve kesme işlemini orada gerçekleştirmeyi tercih ediyorum.

Örnek çalışma olarak blog koçluğunu yaptığım sevgili Ömür Dikmen Efe‘nin blogu için hazırlanmış logosunu gösterebilirim.

Logomuz:

omurefe_logo

“Favicon” olarak kullanacağımız simge:

favicon

Görselimizi Çevrimiçi Favicon Üretme Servisine Gönderiyoruz

Ben bu işlem için uzun süredir favicon.cc isimli internet sitesini kullanıyorum. Oldukça kullanışlı ve ücretsiz.

favicon uretme servisi

“Import Image” ifadesine tıklayarak görselimizi yüklüyoruz. Eğer görselimiz kare değilse “Shrink to square icon” ifadesini seçerek sıkıştırılmasını isteyebiliriz.

favicon üretme servisi düzeltme

Görüldüğü üzere oldukça başarılı bir şekilde görselimiz algılanmış. Ancak birkaç eksik yer var ve bunları da basit birkaç işlemle tamamlayacağız. Meselâ, yeşil noktalardan bir tanesi eksik. Bunu tamamlamak için “Last Used Colors” alanında bulunan renklerden uygun olanı seçip sonra da ilgili kareye tıklamamız yeterli. Aynı şekilde silik algılanmış olan lacivert kareleri de bu şekilde dolduracağız.

favicon üretme servisi düzeltme sonrası

Artık adres görselimizi yani “favicon”umuzu önizleme alanının hemen altından indirebiliriz.

favicon indir

E-posta bültenine abone ol
E-posta bültenine abone ol
E-posta bültenine abone ol ve aramıza katıl, yeni içerikleri kaçırma!
İstediğin zaman abonelikten çıkabilirsin.
Bu konuda söyleyecek bir şeylerin olmalı

E-posta adresiniz yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.