Güneşin Değeri: Pencere Vergisi

1 488

Yeni yazıları kaçırmamak için abone ol

Doğu Karadeniz’i saymazsak ülkemiz dünyanın iyi güneş gören yerlerinden biri. Özellikle de benim gibi Ege’de doğup büyüyen denize ve güneşe alışık insanlar adına bu iki unsurun olmadığı yerler için bazen zindan kelimesini de kullanasım geliyor.

Uzun yıllar Ankara’da yaşayan biri olarak havanın genellikle mat bir hal almasını sinir bozucu bir durum olarak düşünmüştüm. Ne kadar enerji dolu bir şekilde güne başlasam da başlayayım, metronun yeryüzüne çıktığında gördüğüm o kirli gri renk benim enerjime dondurucu etkisi yapıyordu adeta. Ancak unutmuştum ki beterin de beteri varmış: İngiltere


Güneşsiz gün sayısı güneşsiz gün sayısında çok daha az olan İngiltere’de durum o kadar vahim ki, bir zamanlar ev sahiplerinden “pencere vergisi” alıyorlarmış. Evet ne kadar çok pencere o kadar çok vergi. Oldukça garip olan bu durum, 17 ve 19. yüzyıllar arasında yaşayan bir devlet politikasıydı. Hatta bu vergiden yola çıkarak bazı toprak sahipleri “pencere vergisini” ödeyebilecek güce sahip olduklarını beyan edercesine daha evlerine daha çok pencere yaptırırlardı.

Durumun asıl nedeni gelir vergilerine yapılan itirazı pencere vergisi ile düzenlemekti ancak yine de güneş ışınlarına az oranda maruz kalmak ve azlığın getirdiği değer yüksekliğinin körükleyici etkisi de yadsınamaz. Cezalandırma ise hala günümüzde zaman zaman görülebilecek türden. Pencere ya da gelir vergisini ödeyemeyen evlerin pencereleri kiremitle ya da çaprazlamasına tahta çakılması en sık karşılaşılan ceza yöntemiydi. Pencere kapatma işlemleri hala nadir de olsa gerçekleşmekte ya da ev sahipleri bu vergilere itiraz etmek amacıyal penceresini kapatarak protesto etmekte.

kaynakça:

http://en.wikipedia.org/wiki/Window_tax

http://www.longparish.org.uk/history/windowtax.htm

http://www.nationalarchives.gov.uk/pathways/citizenship/rise_parliament/docs/window_tax.htm

E-posta bültenine abone ol
E-posta bültenine abone ol
E-posta bültenine abone ol ve aramıza katıl, yeni içerikleri kaçırma!
İstediğin zaman abonelikten çıkabilirsin.
1 yorum
  1. fATmA diyor ki

    Evet. Güneşsiz ve denizsiz bir şehir düşünemiyorum.Çok garip ingiltere’de böyle bir uygulama olması. Yaşanması çok zor…

Bu konuda söyleyecek bir şeylerin olmalı

E-posta adresiniz yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.