Google’da Yenilik: Caffeine

1 892

Yeni yazıları kaçırmamak için abone ol

Google, arama motoru algoritmasında köklü bir değişim sağlayacak olan “caffeine” indeksleme sistemini devreye soktu.


1 yıl önce ipuçları verilen sistem yaklaşık 1 haftadır çalışıyor. Caffeine devreye girer girmez etkisini göstermeye başladı bile. Birçok kişi sitelerin arka bağlantılarında (backlink) ve sayfa indekslenmesinde azalmalar olduğundan şikayetçi. Kendi adıma henüz bir şikayetim yok zira OnurSendere.com gittikçe yükselen bir ivme yakalamış durumda.

Caffeine’nin getirdiği en büyük yenilik, sayfa indekslemelerinin daha sık ancak parça parça yapılacak olması. Yani Google bundan sonra, yayınlanmış bir yazıyı ya da sayfası daha kısa sürede indeksleyecek. Ancak içeriğin tamamından ziyade önce bir kısmını ve daha sonra da diğer kısımlarını dikkate alacak.

Güncellik ve özgün içerik her zamankinden daha da önemli olacak. Neyse ki benim gibi sadece kendi kaleminden içerik giren yayıncıların oldukça işine gelecek bu durum ile hırsızlığın da biraz daha önüne geçilmiş olunacak.

Google Caffeine özelliği, adeta bir sosyal medya aşığı. Twitter, Facebook, Digg gibi popüler sosyal medya sitelerinde bir sitenin adı ne kadar çok geçerse, o site için işler o kadar iyi gidecek. Ziyaretçinin bir sosyal medya sitesi üzerinden gelmesinin değeri bir başka olacak.


Arama motoru optimizasyonunda olumlu yönde değişikliklere sebep olan Google Caffeine’yi oldukça beğendim. Bu bağlamda, arama motoru optimizasyonu (SEO) konusunda birkaç naçizane tüyom var:

  • Google indekslemeyi parça parça yaptığı için ilk paragrafınız metnin bir özeti şeklinde olsun.
  • İçeriğe ait başlık daha iyi seçilmeli, metinle karakter olarak da daha çok ilişkili olmalı.
  • İçeriğe ait etiketlemede aşırıya kaçmayın.
  • Blogunuzu/sitenizi daha sık ve mümkünse aynı zamanlarda güncelleyin.
  • Örneğin bir film hakkında eleştirel, fikir hakları çerçevesinde bir yazı yazdıysanız etiket kısmına sakın “izle” v.b. kelimeler eklemeyin. Zira aldatıcı içerik sağlayıcıları Caffeine hiç sevmiyor. Doğru da yapıyor.

Sonuç olarak Caffeine, arama motoru optimizasyonu, özgün – güncel içerik ve sosyal medya uzmanlığı konularına güç katan bir yenilik yapmış bulunuyor.

E-posta bültenine abone ol
E-posta bültenine abone ol
E-posta bültenine abone ol ve aramıza katıl, yeni içerikleri kaçırma!
İstediğin zaman abonelikten çıkabilirsin.
1 yorum
  1. Tubiletta diyor ki

    özgün içeriğin ön planda olması çok iyi oldu. Sadece Backlink kasan çöp siteler ilk sayfalarda çıkıyordu…

Bu konuda söyleyecek bir şeylerin olmalı

E-posta adresiniz yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.