Onur Şendere'nin bilgi ve ilgi alanlarına yönelik blogu.

Google ve Youtube Yasaklarına Çözüm

1 449

Bazı internet servis sağlayıcıları müşterilerine gönderdikleri bilgi mesajıyla “Telekomünikasyon İletişim Başkanlığının (TİB) kararıyla Google’a ait bazı IP’lere (Internet Protocol Address), ”hukuksal nedenlerden dolayı” erişimin engelleneceğini” bildirdi.

Bu engelleme sonucunda Google Analytics, Google Maps gibi Google uygulamalarına erişim yavaş olacak ya da hiç olmayacak. Google Toolbar yüklü bilgisayarlarda bazı sitelere, internet siteleri dahilinde ”google search” kullanan alan adlarına erişimde yavaşlamalar görülecek.

İnternetteki sansürü delmek için Türkiye’de verilen gayret itibariyle hemen her evde bir “ağ uzmanı” bulunuyor. Benim de bu konuda kısa ve uzun vadede iki düşüncem var.

İlki şu anda uyguladığım son DNS değişikliği:

193.140.100.210 / 193.140.100.215


Diğer fikrim de Kuşadası yakınlarında yaşamanın avantajını kullanmak. Hemen yakınımızdaki Samos Adası’ndan ethernet kablosu çekeceğim 😀 ADSL ücreti Türkiye’den daha düşük olduğunu hatırladığım Yunanistan’a bağlı bu adadan bir arkadaş bulmak şart oldu! Eee onların paraya ihtiyaçları olduğu kadar bizim de “internet özgürlüğüne” ihtiyacımız var!

1 yorum
  1. Eser diyor ki

    “Eee onların paraya ihtiyaçları olduğu kadar” 🙂 süper tespit

Bu konuda söyleyecek bir şeylerin olmalı

E-posta adresiniz yayımlanmayacak.