Google, Satın Alma Geçmişinizi de Kaydediyor

1 1.517

Yeni yazıları kaçırmamak için abone ol

Google, dijital dünyaya adım atan neredeyse herkese dair az ya da çok veri depoluyor. Bu artık hemen herkesin bildiği bir gerçek. Diğer yandan bu veri depolama işinin sınırları hakkında bildiklerimiz sınırlı. Bu konuda öğrendiğim yeni bilgi ise Google’ın internet üzerinden gerçekleştirdiğim satın alımları da kaydettiği.

Öncelikle şunu belirtmeliyim ki, Google’ın bu işi yapabilmesi için bir Gmail hesabının olması ve e-ticaret sitelerine üye olurken de bu Gmail hesabının kullanılması gerekiyormuş. Yani eğer Hotmail ya da bir başka e-posta hizmeti kullanıyorsanız satın alma geçmişiniz depolanmıyor olabilir.

Google, Gmail Üzerinden E-Ticaret Alışverişlerini Nasıl Depoluyor?

Eğer siz de Gmail kullanıyorsanız ve e-ticaret sitelerine üye olurken söz konusu Gmail adresinizi bildiriyorsanız alışveriş yaptığınızda e-ticaret sitesinden gelen “siparişinizi aldık”, “kargoya verildi”, “iade edildi” gibi ifadeleri içeren e-postalar süzgeçten geçiyor ve Google tarafından anlamlandırılıyor. Algoritmanın çıkardığı anlamlar oldukça başarılı ki, https://myaccount.google.com/purchases adresi üzerinden söz konusu anlamlar (yani alışveriş geçmişiniz) liste halinde çıkabiliyor. Dikkat ederseniz “kabul edildi”, “gönderildi”, “tamamlandı” gibi ifadeler var.

Google Bu Verileri Ne Yapacak?

Elde edilen veriler ne kadar anlamlı hale getirilirse o kadar değerlidir. Google gibi Google Ads (eski isimleriyle Adwords ve Adsense) gibi dijital reklamcılığın en büyük payına sahip devasa bir reklamcılık sisteminiz varsa söz konusu verilerin değeri paha biçilemez. Çünkü Google, sadece bu alışveriş geçmişime göre benim nasıl bir tüketici olduğumu, düzenli olarak aldığım ürünler olup olmadığını, ilgi alanlarımın neler olduğunu tahmin edebilir; bu veriler üzerinden elidenki diğer verilerin sağlamasını yapabilir ya da o verilerle birleştirip başka anlamlar çıkarabilir. Dolayısıyla reklam verenler için yapılan hedeflemerde başarı oranı artar, başarı oranı artarsa Google Ads’in de kalitesi artar ve Google daha çok para kazanabilir.

E-posta bültenine abone ol
E-posta bültenine abone ol
E-posta bültenine abone ol ve aramıza katıl, yeni içerikleri kaçırma!
İstediğin zaman abonelikten çıkabilirsin.
1 yorum
  1. Serkan Gür diyor ki

    google işi gereği bütün mailleri iyice inceliyor sanırım….

Bu konuda söyleyecek bir şeylerin olmalı

E-posta adresiniz yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.