Gmail Üzerinden Şirket E-Postası (Mail’i) Açmak – Resimli Anlatım

1 10.677

Yeni yazıları kaçırmamak için abone ol

Şirketlerde ve kurumlarda çalışa hemen herkes için kurumsal e-posta (e-mail) hesabı açılmaktadır. Bu e-posta hesabını Gmail arayüzü üzerinden yani kişisel Gmail hesabına ilişkilendirerek kullanmak isteyenlerin sayısı da oldukça yüksek. Bu yazıda, Gmail arayüzü üzerinden kurumsal e-posta hesabının nasıl kurulacağını ve kullanılacağını anlatacağım.

Gmail Üzerinden Kurumsal E-Posta (Mail) Kurulumu

Öncelikle kişisel Gmail hesabımıza giriş yapıyoruz ve ardından sağ üstte bulunan çark simgesi ile gösterilen “Ayarlar”a tıklıyoruz.

Ayarlar altındaki “Genel” menüsüne gelmiş oluyoruz. Bizim işlemimiz ise “Hesaplar ve İçe Aktarma İşlemi” menüsünden gerçekleşecek. Bu yüzden buraya tıklıyoruz.

Biraz aşağı indiğimizde “Postaları şu adresten gönder” başlığını göreceğiz. Bu alanda yer alan “Bir e-posta adresi daha ekle” ifadesine tıklıyoruz.

Karşımıza yeni küçük bir pencere çıkıyor.

“Ad” kısmını kendi adımızı ya da çalıştığımız bir bölümü temsil ediyorsak (muhasebe, reklam vb.) onun adını yazıyoruz. “E-posta adresi” kısmına da kurumsal e-posta adresimizi yazıyoruz ve “Sonraki Adım”a tıklıyoruz.

Buradaki “SMTP Sunucusu”, “Bağlantı Noktası” ve “Kullanıcı adı” kısmını şirketimizin bilgi işlem bölümü tarafından başka bir metin ya da sayı söylenmemişse olduğu gibi bırakıyoruz. Yine “SSL” seçimi yapınız gibi bir ifade gelmemişse varsayılan olan “TSL”yi seçili bırakıyoruz. “Şifre” kısmına da bize verilen e-posta şifresini yazıyoruz ve “Hesap Ekle” diyoruz.

Şimdi de bu işlemlerin doğrulanması için kurumsal e-posta adresimize gelecek onay kodunu girmemiz gerekiyor. Bu kodun gelmesi birkaç dakika sürebilir. Eğer kod Gmail arayüzüne gelmezse kurumsal e-posta giriş arayüzü (Örneğin, webmail.onursendere.com) üzerinden aynı e-posta adı ve şifre bilgilerini kullanarak giriş yapabilir ve kodu gelenler kutusu altında görebilirsiniz.

Bu işlemleri başarıyla tamamladığımıza göre artık Gmail arayüzü üzerinden kurumsal e-posta adresimizle e-posta gönderebiliriz. Şimdi sırada kurumsal e-posta adresimize gelecek e-postaların Gmail arayüzüne gelmesini sağlamak var.

Yine “Ayarlar” simgesine tıklıyoruz “Hesaplar ve İçe Aktarma İşlemi” menüsüne geliyoruz. Bu kez “Diğer hesaplardaki postaları kontrol et” alanından “Posta hesabı ekle” ifadesine tıklıyoruz.

Yine küçük bir pencere açılıyor ve e-posta adresimizi yazıyoruz. Ardından “Sonraki” ifadesine tıklıyoruz.

Gelen pencerede herhangi bir değişiklik yapmadan “Sonraki” diyoruz.

Bu alanda “Kullanıcı adı” yazan yere e-posta adresimizin tamamını yazıyoruz. “Şifre” kısmına da bize verilen e-posta adresinin şifresini yazıyoruz. “POP sunucusu” ve “Bağlantı Noktası” da varsayılan olarak kalıyor (bir başka adres verilmemişse). Size gelen e-postaların bir örneğinin de kurumsal e-posta veritabanında kalmasını istiyorsanız ilk seçeneği tıklayabilirsiniz. SSL ile kullanmanız gerektiği söylenmişse ikinci seçeneği işaretleyebilirsiniz. Kurumsal e-posta adresinize gelen postaları Gmail’in soldaki menüsünde bir etiketle görmek istiyorsanız üçüncü seçeneği işaretleyebilirsiniz. Ardından “Hesap Ekle” diyoruz.

Girdiğiniz bilgiler doğru ise ve teknik bir sorun da yoksa küçük pencere kapanacak ve artık kurumsal e-posta alışverişinizi Gmail arayüzü üzerinden gerçekleştirebileceksiniz.

E-posta bültenine abone ol
E-posta bültenine abone ol
E-posta bültenine abone ol ve aramıza katıl, yeni içerikleri kaçırma!
İstediğin zaman abonelikten çıkabilirsin.
1 yorum
 1. fatih diyor ki

  mail.firmaismi.com
  fatih@firmaismi.com
  şifrem yazıyorum ama hesap ekle dediğim zaman bu şekilde bir hata alıyorum
  Kimlik doğrulama başarısız oldu. Lütfen kullanıcı adınızı/şifrenizi kontrol edin.
  Sunucu hata döndürdü: “TLS Negotiation failed, the certificate doesn’t match the host., code: 0”
  halbuki yazdığım bilgiler doğru webmail üzerinden giriş çıkıyorum normalde ama burası yanlış diyor sorunu çözemedim yardımıc olma şansınız var mı?

Bu konuda söyleyecek bir şeylerin olmalı

E-posta adresiniz yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.