Fransa, Fransız; Kavga, Gürültü

1 940

Yeni yazıları kaçırmamak için abone ol

Fransa’da yaşanan ve 132 kişinin ölümüne neden olan terör saldırını ertesi sabah duydum. Dehşet verici bir haberle karşılaşmak üzerimdeki az da olsa var olan enerjiyi de alıp götürdü. Ancak sosyal medyaya girince ikinci bir terör dalgasının da orada yaşandığını ve sürdüğünü görmek bu dehşetin tuzu biberi olmuştu.

Bir grup söz konusu terör saldısını protesto ediyordu ki aslında doğal olan da buydu. Facebook’un getirdiği hızlı bir özellikle birlikte profil fotoğrafları Fransa Bayrağı’nın rengiyle gösterilebiliyordu. Başka bir grup ise bunu yapanlar başta olmak üzere terör saldırısını kınayanları ve protesto edenleri ayıplayarak konuya giriyorlardı ve genellikle de vatan haini olarak konuyu sonlandırıyorlardı. Saldırılarla ve ölenlerle ilgili herhangi bir şey paylaşmayanlar da ayrıca ayıplanıyorlardı. Kısacası ne yaparsanız yapın en az bir ayıp puanı kazanmış bulunuyordunuz.

Ayrışa Ayrışa Bitmedik

Artık çocuklarımızın bile bildiği bir şey var ki o da biz Türkiye Cumhuriyetini oluşturan biz vatandaşların müthiş bir ayrışma eğiliminde olmamız ve bu durumun son derece tehlikeli noktaya gelmesi. Öyle ki, masum insanların terör saldırısında ölmelerinden üzüntü duymak ayıplanma ve hatta vatana ihanet olarak görülebiliyor. Bu kabul edilebilir bir şey değil!

Evet, Fransanın Dış Politikası İnsanî Değil

Evet, Fransa birçok Avrupa ülkesi gibi ülke menfaatleri doğrultusunda başka ülkeleri ve o ülkelerin insanlarını kolayca harcayabilen bir ülke. Çok değil, yüz yıl öncesinde biz Türkler’in de başına gelmedi mi? Güney ve Güneydoğu’daki bazı bölgelerimizi ele geçirmeye çalışmadı mı? Çalıştı.

Afrika’nın birçok ülkesinde sömürge bölgeleri kurup oranın gerek madeni gerekse insani gücünü kendi ülkesi ve insanları için kullanmadı mı? Kullandı.

Ülkemizde hâlâ faaliyet gösteren terör örgütüne ve ona yakın olanlara kimi zaman açıkça destek olmadı mı? Oldu.

Avrupa Birliği’ne girme çalışmalarımızda Yunanistan ile birlikte ve hatta kimi zaman Yunanistan’dan daha fazla bize karşı çıkmadı? Çıktı.

Sözde Ermeni Soykırımı ile ilgili bize düşman olan takımın kaptanı bu ülke değil mi? Evet.

Ülke olarak, millet olarak dünya genelinde bize en çok zarar veren ve dolaylı da olsa vermeyi sürdüren ve ileride de bunu yapmaya devam edecek birkaç ülkeden biri Fransa’dır. Şahsen tüm bu geçmişten dolayı Fransa’yı sevmem. Fransızcayı ise estetik olarak güzel bulmam, kulağıma itici gelir. Hâl böyle olunca da Fransızlar’a karşı doğal bir sevmeme, itici bulma hissine sahibim.

Fakat…

eyfel kulesi ve barisFakat, yukarıda saydığım hiçbir neden Fransa’daki terörist saldırılarda insanların ölmesine üzülmeme engel değil. Çünkü onlar masum insanlar. Eylemi gerçekleştirenler ve bunun gerçekleşmesine dolaylı olarak neden olan Fransız yöneticiler ve siyasiler suçlu, masum insanlar değil. Bu ayrımı hiçbir zaman görmezden gelmemeli.

Dünya her geçen gün, her geçen yıl daha kötü bir yaşam alanına dönüşüyor. Küresel paranoya ve terörizmin kullanışlı bir yöntem olarak ülkeler tarafından sıkça tercih edilmesi geleceğe dair büyük tehditler. Bu tehditlerin  işlevini yitirmeleri ve yok olmaları içinse küresel barış ve iyi niyetin hâkim olması şart.

Sizce de çok mu zor; yurtta barış, dünyada barış?

E-posta bültenine abone ol
E-posta bültenine abone ol
E-posta bültenine abone ol ve aramıza katıl, yeni içerikleri kaçırma!
İstediğin zaman abonelikten çıkabilirsin.
1 yorum
  1. Alptekin diyor ki

    Varolan tepki Fransadaki teröre karşı olanlara değil. Türkiyede 50 yıldır asala,pkk aklınıza gelebilecek onlarca terör örgütü var ve hepsi çeşitli şekilde katliam yaptılar. Kimse ne fransadan ne de başka bir avrupa ülkesinden böyle kesin tepki göstermedi. Fransada olan olay için profiline bayrak koyanlar kendi ülkesi için dua bile okumadı. Tepki buna.

Bu konuda söyleyecek bir şeylerin olmalı

E-posta adresiniz yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.