Facebook’ta “Spoiler” Gibi İçerikleri Engelleme Nasıl Olur?

0 4.065

Yeni yazıları kaçırmamak için abone ol

Takip edilen ve büyük bir merakla sonraki bölümleri beklenen dizilere dair gizemi bozan paylaşımlar adeta dijital dünyanın en sinir bozucu hareketleri arasında yer alıyor. Öyle ki, birçok kişi sadece bu tür paylaşımları görmemek için sosyal medyayı kullanırken oldukça zorlanıyor ya da ilgili dizinin yeni bölümünü izleyene kadar sosyal medyayı kullanmıyor. Ancak bu derdin de bir çaresi var.

Facebook üzerinde “spoiler” paylaşımı sıkça yapılıyor. Tabii ki burada hınzır arkadaşların muziplikleri de göz ardı edilmemeli. 🙂 Ancak Social Fixer eklentisi ile birlikte Facebook üzerinde “spoiler” yememek mümkün olabilir. Kullanım alanı sadece dizilere dair paylaşılan bilgilerin engellenmesi olmasa da bu yazımda sadece eklentinin bu özelliğinden bahsedeceğim.

Öncelikle Social Fixer Eklentisini İndirelim

Eklentinin internet adresini ziyaret etmek için http://socialfixer.com adresine tıklayarak anasayfaya ulaşıyoruz. Zaten sitenin anasayfasında söz konusu hizmete dair bilgiler karşımıza doğrudan çıkıyor. Görüldüğü üzere yalnızca dizi sızıntıları değil, istenmeyen reklamlar, siyasi paylaşımlar ve daha birçok alanda özelleştirilebilecek istenmeyen içerikler göz ardı edilebiliyor.

social fixer

Eklentiyi indirmek istediğimizde kullandığımız tarayıcıya göre yönergeler üzerinden indirme işlemini başlatabiliyoruz. Social Fixer eklentisi, Safari, Firefox, Opera, Google Chrome gibi popüler internet tarayıcılarını destekliyor. Ayrıca yakında Microsoft Edge desteğinin de geleceği belirtiliyor. Ben Safari kullandığım için yazımın bundan sonrasında Safari eklentisi üzerinden süreci anlatmaya devam edeceğim.

social fixer indir

Tampermonkey Extension bağlantısı üzerinden Tampermonkey eklentisini indirerek işlemi başlatıyoruz. Bu eklenti, Social Fixer çözümü gibi hizmetlerin çalışmasına aracılık ediliyor. Sitenin indirme bölümündeki listenin en sonunda yer alan “Download Social Fixer for Tampermonkey” bölümündeki açıklamanın sonundaki “Download Now” ifadesine tıklayarak sonraki aşamaya geçebiliriz. Ancak herhangi bir şeyi indirmenin gerek olmadığını ve sayfanın bizi yönlendireceğini de söylemeliyim.

tampermonkey

Yeni bir sekmede açılan yükleme sayfasında sadece “install” tuşuna basmak yeterli. Sonrasında Facebook sayfasını yenile diyoruz ve artık eklentimizin sağlıklı bir şekilde çalışmaya başladığını gösteren işaret olan sağ üstteki anahtarı görebiliyoruz.

social fixer facebook

Artık “Social Fixer Options” ifadesine tıklayarak ve sonrasında da “Filters” sekmesine giderek son zamanlarda sıkça kullanılan ve önerilen filtrelerden birini seçebileceğimiz gibi kendi filtremizi de girebiliriz. “Spoiler” içinse “Hide Spoilers” sekmesindeki artı işaretine tıklıyoruz. En üstte ise söz konusu filtrelemeyi hangi alanlarda yapacağımızı belirleyebiliriz.

social fixer facebook options

İçerik engelleme işlemine istediğiniz anda son verebilir ya da işlemi duraklatabilirsiniz.

E-posta bültenine abone ol
E-posta bültenine abone ol
E-posta bültenine abone ol ve aramıza katıl, yeni içerikleri kaçırma!
İstediğin zaman abonelikten çıkabilirsin.
Bu konuda söyleyecek bir şeylerin olmalı

E-posta adresiniz yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.