Facebook Mentions ile Canlı Yayın Devrimi mi Geliyor?

0 707

Yeni yazıları kaçırmamak için abone ol

Facebook’un günümüz dijital dünyasındaki konumu belli. Aslında sadece dijital dünyada değil tüm dünyada son derece önemli ve işlevsel bir konuma sahip. Hemen her yaştan kullanıcıya sahip olması dolasıyla belki de dünyanın en geniş kitleye sahip platformu. Bu özelliğinin bir sonucu da, halihazırda bir mecrada sunulan özelliğin kitlelere ulaşması ve dolayısıyla da hayatımıza girme hızıyla Facebook’ta bunun gerçekleşmesi arasında bir hayli fark var. Buna son örnek ne mi?

Kişisel Canlı Yayın

Periscope ile popülerlik kazanan ve Meerkat ile desteklenen kişisel canlı yayın modası, son günlerini yaşadığımız 2015 yılının en popüler akımlarından biri. Ancak asıl moda şimdi başlıyor diyebilirim. Zira Facebook tarafından Facebook Mentions ile sunulacak canlı yayın yapabilme özelliği ile Periscope ve Meerkat arasında sunulan özellikler arasında oldukça büyük etkileşim farkı var.

facebook mentions

Neden Facebook Canlı Yayın Özelliği ile Periscope ve Meerkat Arka Planda Kalabilir

  1. Yeni bir hesap açma derdi yok

Periscope neyi kolaylaştırdı hatırlayalım. İnternet sitesi üzerinden hesap açıp daha sonra o hizmetin uygulamasını mağazada bulup indirerek yayın yapmaya başlamayı ve yayını paylaşmak için bize verilen adresi kopyalayıp yapıştırmayı çocuk oyuncağı haline getirdi. Uygulamayı indir, sosyal medya hesabınla otomatik giriş yap ve yayına başla. Bu kadar. İşte Facebook ile bu kolaylaştırma yolunda bir işlem daha ortadan kalkıyor. Hesap açmaya gerek yok çünkü Facebook zaten neredeyse kimliğimizle birlikte oluşturulacak.

  1. Yeni takipçi ihtiyacı yok

Facebook ile canlı yayın yapabilmenin en etkili taraflarından biri halihazırda Facebook üzerinde oluşturulan kitleye anında ulaşabilme imkânın olması. Yani bu özelliğin aktif olmasıyla birlikte Facebook sayfaları ya da kişisel hesapları üzerinden en çok kullanılan fotoğraf, video ve durum paylaşma sekmesinin yanına bir canlı yayın yap tuşunun gelmesiyle beraber bu zamana kadar edinilen tüm arkadaşlar ya da beğenirler birkaç saniye sonra bizi canlı yayında görebilecekler. Bu özellikle de geniş çaplı hedef kitleye sahip markalar için inanılmaz bir tasarruf.

  1. Asıl Canlı Yayınlar Şimdi Başlıyor

Yazımın başında da bahsettiğim gibi 2015’in öne çıkan sosyal medya akımlarından biri kişisel canlı yayınlardı. Ancak Facebook’un bu hizmeti sunmasıyla birlikte insanlar canlı yayın yapmaya daha çok teşvik edilmiş olacaklar. Çünkü daha kolay ve daha popüler bir hale gelecek bu eylem diğer insanları da harekete geçirecek. Kısacası üç gün sonra akşam yemeği yapan teyzenizi ya da evi boyayan dayınızı Facebook’ta canlı yayın yaparken görürseniz şaşırmayın!

  1. Özel etkinlikler, söyleşiler, açıklamalar, basın bildirileri, eylemler

Aslında ara başlığım birçok şeyi size çağrıştırdı. Eğer bir müzik grubuysanız ya da bir filminiz bu cuma vizyona giren oyuncularsanız müzik gurubunuzda veya filminizin Facebook sayfasında bulunan yüz binlerce kişiyle söyleşi düzenleyebileceksiniz. Kamuoyu ile paylaşmak istediğiniz bir şey mi var? O zaman herhangi bir uygun toplantı salonuna ya da benzeri bir yere gitmenize gerek yok. Sizi takip eden Facebook kullanıcılarınıza şu saat şu zamanda şu konuyla ilgili Facebook sayfamdan basın açıklaması yapacağım demeniz yeterli. Eğer ülke gündemini etkileyecek boyutta bir açıklama olacağı bekleniyorsa medya organları belki de açıklamayı sitelerine gömülü olarak yayınlayabilirler.

  1. Telif hakkı sorunları

Telif hakları ihlali hemen her ülkede yaşanan ancak özellikle de ülkemizde daha çok yaşanan sorunlardan biri. Futbol ve basketbol gibi canlı yayın hakları için milyonlarca dolar ödenen sektörler için sahip olunan yayın hakkının bir başkası tarafından yarım yamalak dahi olsa sunulması ciddi bir sorun. ¨Periscope canlı lig tv¨ şeklinde Google’da arama yaparsanız ne demek istediğime dair örneklerle karşılaşabilirsiniz. Facebook canlı yayın özelliği ile birlikte sadece bu alanda bile ciddi bir artış yaşanacağı ortada.

facebook canli yayin mentions

Sonuç

Markalar, kurumlar ve kuruluşlar için Facebook canlı yayın özelliği sürpriz etkileşim artışlarını kolaylıkla beraberinde getirecek potansiyele sahip. Ancak markalar için yayın öncesi hazırlıklar ve teknik yeterlilik oldukça önemli. Zira yayın esnasında yaşanabilecek en küçük olumsuzluk bir çığ haline gelerek büyüyecektir.

Canlı yayın zamanları ve içerikleri iyi planlanmalı. Çünkü insanlar istedikleri zaman istedikleri içeriği izlemeye ve canlı yayınlara ayırdıkları zamana daha çok değer verme eğilimindeler. Tekrarlanabilen bir videonun yüklenme sorunu bile videonun kapatılmasına kolaylıkla neden oluyorken canlı yayındaki bir aksama ya da içeriğin ilgi çekmemesi anında izleyici kayıplarını da beraberinde getirecektir.

Tüm bunların yanı sıra sosyal medya insanların ürettikleriyle değer kazanan bir mecra. Dolayısıyla yukarıda ifade ettiğim öngörülerimin çok daha fazlasını ve biraz da beklemediklerimizi ilerleyen yıllarda bolca göreceğimizi düşünüyorum.

Peki siz Facebook Mentions ile gelecek canlı yayın özelliği ile ilgili neler düşünüyorsunuz? Lütfen çekinmeyin ve yorum kısmına yazın.

E-posta bültenine abone ol
E-posta bültenine abone ol
E-posta bültenine abone ol ve aramıza katıl, yeni içerikleri kaçırma!
İstediğin zaman abonelikten çıkabilirsin.
Bu konuda söyleyecek bir şeylerin olmalı

E-posta adresiniz yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.