Facebook Hesabı ile Facebook Sayfası Arasındaki Farkı Anlatarak Başlamak

0 1.089

Yeni yazıları kaçırmamak için abone ol

Yaşadığım yerde, yani Kuşadası’nda ve Söke’de yaptığım işi anlatmakta bazen oldukça zorlanıyorum. Dijital ajanslar tarafından verilen hizmetleri daha küçük ölçeklerde ve hedef kitleye uyarlanmış bir şekilde vermek durumundayım. Hatta öyle ki, bir hizmet sağlamadan önce o hizmeti kapsamlı bir şekilde anlatmam gerekiyor.

Bilindiği üzere İstanbul’daki dijital iletişim ve pazarlama konusunda hizmet veren ajanslar yalnızca diğer ajanslara göre ne gibi farklılıklarının olduğunu ve onlara göre hangi özellikleriyle öne çıktıklarını hissettirerek müşteri sağlıyorlar. İstanbul’a göre taşra olarak nitelenen ve yaşadığım bölgede ise söz konusu hizmetlerin potansiyel müşterilerle tanıştırılması gerekiyor her şeyden önce. Ve bu noktada işe “Facebook hesabı” ile “Facebook sayfası” arasındaki farkları anlatmakla başlamak durumunda kalıyorum. Zira dükkânı, işletmesi ya da benzer girişimi olan hemen her Facebook kullanıcısı hesabını ticari amaçlarla kullanmak üzerine yemin etmişçesine hareket ediyor. Arkadaş eklemek adeta müşteri kazanma ya da reklam yapma faaliyeti.

Nasıl ki eğitim hayatımız boyunca birçok tanımı ezberlemek ve aralarındaki küçük farkların altını çizerek onları diğerlerinden ayırmaya çalıştık, burada da yaptığım şey aynı. “Arkadaş eklenene Facebook hesabı, arkadaşların beğendiğine Facebook sayfası denir” cümlesi kaç kere kurduğumu hatırlamıyorum bile.

Söz konusu kitlenin ikinci aşaması bir grup kurmak ve listedeki herkesi o gruba üye yapmak. Kişiler bir gruba üye olmak ister mi, o gruba üye olmak ister mi ya da gruba üye olmak onlar için herhangi bir sorun olur diye düşünmek kesinlikle yok.

İlk başlarda bu kullanım alışkanlığını komik bulmuştum. Ancak bu alışkanlığın çok yoğun bir şekilde karşıma çıkması ve insanların bu yöntemi ciddi ciddi bir iş faaliyeti olarak görmeleri kafamda birçok soru işaretinin oluşmasına neden oldu.

  • Sosyal medyayı dijital iletişim ve pazarlama faaliyetlerinde olması gerektiği gibi mi yoksa kullanıcıların arka sokaklarda oluşturdukları gibi mi kullanmak gerekiyor?
  • Hedef kitle ve yaşanılan bölgenin sosyal medyayı kullanım alışkanlıkları strateji belirmede alışılagelmiş kuralların ne kadar dışına çıkarabilir?
  • Kötü ve etkili kullanım ile iyi ve etkili kullanım arasındaki fark müşterilerin ne kadar umurunda?

Son olarak, buralarda da herkes sosyal medya uzmanı(!) Herkes Facebook’u ve sosyal medyayı çok iyi biliyor, kullanıyor(!)

E-posta bültenine abone ol
E-posta bültenine abone ol
E-posta bültenine abone ol ve aramıza katıl, yeni içerikleri kaçırma!
İstediğin zaman abonelikten çıkabilirsin.
Bu konuda söyleyecek bir şeylerin olmalı

E-posta adresiniz yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.