Dağ Filmi ve Garipsemeler

1 1.877

Yeni yazıları kaçırmamak için abone ol

Dağ, hem yönetmeliği hem de senaristliği Alper Çağlar tarafından yapıla ve bugünlerde sinemalarda oynayan bir film. Kısa dönem asker olan Oğuz’u Çağlar Ertuğrul‘un; uzun dönem asker olan Bekir’i de Ufuk Bayraktar‘ın oynadığı film Güneydoğu Anadolu’da geçiyor ve mehmetçiklerimizi konu alıyor. Mehmetçiklerimizin PKK terörü ile mücadelesini ve askerlerin iç dünyalarının yansımalarını daha doğrusu.

Henüz filmi izleme şansım olmasa da aşağıdaki Dağ filmi fragmanı ile ilk fırsatta gideceğimi belirtmeliyim.

Bir başka Dağ Fragmanı

Yazının başlığında yer alan garipsemeler konusuna gelelim. Film ile ilgili biraz daha bilgi sahibi olmak amacıyla Google’da arama yaparken karşıma gelen Beyazperde.com‘da yer alan “Beyazperde eleştirisi” çok garip geldi. Murat Özer imzalı eleştirinin başlığı “böyle bir dönemde, ihtiyacımız olan bu mu?” şeklinde. Öncelikle böyle bir dönem derken, bölücülüğe taviz verdiğimiz ya da vatan hainleri ile pazarlığın yapıldığı dönem mi denmek isteniyor acaba. “Seyircinin milliyetçi duygularının kaşıyıp buradan gaz verme temelli bir ürün ortaya çıkarmak” şeklinde Beyazperde’nin gördüğüm en boş konuşan “sinema eleştirmeni” olan Murat Özer’e ait cümleler beni oldukça rahatsız etti. Her şeyden önce şunu bilmek gerekir ki, milliyetçilik harici bir nitelik olmamalı, siyasi görüşü ne olursa olsun her Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşı tarafından benimsenmesi gereken bir anlayıştır. Çünkü milliyetçilik, milletini sevme, değer verme ve koruma anlamına gelir. Milliyetçilik başka şeydir, Türk Milliyetçiliği başka! Milliyetçi isen mesela trafik kurallarına uymalısın, askere gitmen gerekiyorsa gitmelisin, sana biçilen vergiyi ödemelisin ve hatta çöpünü çöpe atmalısın. Yani aynı zamanda milliyetçilik iyi vatandaş olmaktır. Kaldı ki özellikle de son yıllarda yaşadığımız kötü dönemlerde Türkiye’yi kenetleyecek, ufak şeyler yüzünden küçük hesaplara girmektense asıl düşmanları her sahada etkisiz kılmaz hedefimiz olmalıdır ki Dağ Filmi de bu konuyu işliyor.

E-posta bültenine abone ol
E-posta bültenine abone ol
E-posta bültenine abone ol ve aramıza katıl, yeni içerikleri kaçırma!
İstediğin zaman abonelikten çıkabilirsin.
1 yorum
  1. Kaan Fakılı diyor ki

    İsmet Özel der ki: “Türkiye’de Türk milliyetçiliği yapmak dışında bütün milliyetçilikler serbest. Kürt, Kürt milliyetçiliği; Laz, Laz milliyetçiliği; Çerkez, Çerkez milliyetçiliği yapabilir ancak Türk, Türk milliyetçiliği yapamaz.”

    Bu filmi izledikten sonra ben de o eleştiriyi okumuş ve şaşırmıştım. Filmi izleyen birisi olarak tavsiye ederim. Gayet güzel bir film.

    Eksiklikleri çok ancak bu eksiklikler yapıcı eleştirilerle sonraki örneklerinde giderilecek nitelikte olmalı.

Bu konuda söyleyecek bir şeylerin olmalı

E-posta adresiniz yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.