Çevrim İçi Müzik Dinleme 2012’de Yüzde 45 Arttı

1 673

Yeni yazıları kaçırmamak için abone ol

Basın Bülteni

Kasetler 90’lardan kalan bir anı olurken, CD’ler de yerini mp3’lere bıraktı. Teknolojinin gelişimine paralel olarak günümüzde ise dinleyiciler mp3’leri de terk ediyor ve müziği internet üzerinden keşfetmeyi, dinlemeyi ve paylaşmayı tercih ediyor. Türkiye’nin lider servis sağlayıcısı Medianova, dünya genelinde sosyal medya ve CDN (Content Delivery Network) üzerinden müzik dinleyenlerin sayısının 2012 yılında şaşırtıcı oranda yükseldiğini açıkladı. Medianova CEO’su Serkan Sevim, güvenilir veri analiz şirketi Next Big Sound’un yayınladığı, dünya verilerine yer veren rapora dayanarak 2012 yılında bazı sanatçıların ‘100 milyar adede yakın bağımsız dinlemeye ve 5 milyarın üzerinde yeni hayrana’ ulaştığını belirtti.

Albüm satışlarının devam ettiğine ancak rakamsal açıdan pazarın çok küçüldüğüne dikkat çeken Sevim, “Online dinlenen ve paylaşılan müzik sayısının ve bunun sanatçılara faydasının göz ardı edilmesi artık imkânsız. Next Big Sound’un sosyal medya ve CDN kanalları üzerinden topladığı online istatistiklere göre 2012’de online müzik dinlemede %45 büyüme kaydedildi. Sanatçıların kazandığı yeni hayranların sayısı ise %67 arttı. Sosyal medyada aktif olan ve online satış yapan sanatçılar hayran kitlelerini genişletiyor, onlarla daha iyi iletişim kuruyor ve bunun sonucunda daha fazla satış yapıyor” şeklinde konuştu.

Sevim, sözlerini şöyle sürdürdü: “Raporda, Amerikalı folk-rock grubu The Lumineers sosyal medyayı başarılı kullanan sanatçılara örnek gösteriliyor. Grup, Facebook veya Twitter üzerinden kendilerini takip eden kullanıcılara yeni albümlerindeki şarkılardan örnekler sundu. Bunun sonucunda Twitter takipçilerinin sayısı %320 arttı. Bu, sosyal medyanın pek çok sektörde olduğu gibi müzik sektöründe de büyük etkisi olduğunun çarpıcı bir örneğidir.”

Sosyal medyayı etkin kullanan sanatçıların satışları artıyor

Next Big Sound’un elde ettiği veriler 2012 yılında müzisyenlerin Twitter ve Facebook gibi sosyal platformlardaki aktivitelerinin de önceki yıllara göre önemli oranda arttığını gösteriyor. Raporda, ‘en sosyal albüm’ listesinde ilk üç sırada yer alan grupların hayran kitlesinde, hayranlarıyla olan iletişiminde ve satışlarında önemli artış kaydedildiği belirtiliyor.

Raporda, dünya müzik sektörünün geleceğinin müzik CDN’lerinde olduğunun belirtildiğini dile getiren Sevim, “Bu nedenle global müzik sektörünün müzik CDN’leri ile çalışmaya başlaması gerekiyor. 2008 yılından bu yana Türkiye’deki en büyük Müzik CDN operatörü olarak Sony, Universal, EMI, Mu-yap, Warner ve Orchard gibi içerik sahipleriyle entegre bir platforma sahibiz. Müşterilerimize içerik işleme, depolama, dağıtım, canlı konser yayınları ve güvenlik alanlarında çözümler sunuyoruz. Encodio isimli ürünümüz ile günde 500.000 yeni şarkıyı CD kalitesinde sıkıştırma kapasitesine sahibiz. En son Orta Doğu bölgesinin en büyük müzik platformu Anghami ile entegrasyona başladık. Müzik sektörü ile beraber büyümeye devam ediyoruz” dedi.

E-posta bültenine abone ol
E-posta bültenine abone ol
E-posta bültenine abone ol ve aramıza katıl, yeni içerikleri kaçırma!
İstediğin zaman abonelikten çıkabilirsin.
1 yorum
  1. ersan diyor ki

    Eskiden kaset doldurduğumuz zamanları hatırlıyorum da çok güzeldi o zamanlar. Şİmdi istediğin müziğe dijital ortamda ulaşabiliyorsun.

Bu konuda söyleyecek bir şeylerin olmalı

E-posta adresiniz yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.