Beşiktaş’a Rağmen Hoşça Kal Vodafone

2 1.128

Yeni yazıları kaçırmamak için abone ol

Yanlış hatırlamıyorsam 2012 yılından bu yana Vodafone kullanıyorum. Bu süre boyunca ortalama bir hizmet aldığımı söyleyebilirim. Peki, Beşiktaş’ın ana sponsoru olmasına rağmen (ki bunun bende önemi çok büyük) Vodafone’u neden kullanmamaya karar verdim, beni bu sona ulaştıran nedenler neler söyleyeyim.

2015 Ekim ayı ile birlikte Kuşadası‘nda, Ege Mahallesinde yaşamaya başladım. Bilenler bilirler, Ege Mahallesi Kuşadası’nın güzel, sıkça tercih edilen semtlerinden biridir. Merkezi bir semt de sayılabilir çünkü hem konum hem de ulaşım açısından merkeze oldukça yakın bir yerde. Ama burada Vodafone çekmiyor! Konuşmalarımın üçte biri şu cümlelerden oluşuyor:

– Sesin gelmiyor.

– Sesin kesik kesik geliyor.

– Bi saniye ne dediğini anlamadım, tekrarlar mısın?

– Sesin çok az geliyor.

– Sesin net gelmiyor.

Telefon çekmediği için bana ulaşılamaması gibi durumlarla da çok karşılaştım. Tüm bunların üzerinde ücretli müşteri hizmetleri numarasını aradım ki müşteri hizmetlerinin ücretli olduğu nadir şirketlerden biri sanırım Vodafone. Sesli yanıt sistemini kullanırsanız (ki temel işlemler haricinde bir işe yaramıyor) ücret ödemiyorsunuz ancak müşteri hizmetleri yetkilisine bağlanmak istiyorsanız 60 kuruş ödüyorsunuz. Ne güzel değil mi?!

Yanlış hatırlamıyorsam kasım ya da aralık ayında bu ücretli müşteri hizmetlerini aradım. Derdimi anlattım. Telefon iyi çekmiyor ve internet hizmeti de neredeyse hiç yok dedim. Yetkili ile adresimi belirledik ve yakınlarda bakım olduğunu söyledi. Ne zaman biter dedim, uzun sürmez dedi. Peki dedim.

İnternet “Hızım” Nasıl?

O günden bu yana değişen hiçbir şey yok. Haftalar, aylar geçmiş. Şu anda bu yazıyı evimin salonundan yazıyorum. İnternet hızımı ölçüp aşağıya ekliyorum.

vodafone internet hizi - onur sendere

Peki, Buna Neden Katlanıyorum?

Öncelikli nedenim Beşiktaş! Evet, tuttuğum ve gönül verdiğim takımın ana sponsoru olması dolayısıyla ve Vodafone KaraKartal destek programına katılarak kulübüme doğrudan ve dolaylı destek olunmasını sağladığıma inandığım için bu sorunların zamanla çözüleceğini umuyordum. Ancak son nokta ilginç bir şekilde Beşiktaş’ın maçına giderken kondu.

Vodafone Müşteri Hizmetleri Tam Bir Amatörlük

Evet, biliyorum. Bu ağır bir ifade ama öyle. Bana göre Vodafone’un müşteri hizmetleri anlayışı tamamen amatörce kurgulanmış. Her şeyden önce müşteri hizmetlerine ulaşmanın en kısa ve net yolu olan arama yaparak ulaşma ücretli olamaz! Sosyal medya üzerinden sorunumu dile getirdiğimde saçma sapan öneriler ve aynı mesajı tekrarlayan robotlarlar kaşılaşıyorum. Örnek göstereyim:

Vodafone Destek - Twitter

Dev bir teknoloji ve iletişim şirketi sorun çözmek için nasıl müşterisini foruma yönlendirebilir? Foruma üye olup dilekçe yazar gibi form doldurarak sorunum çözülsün diye kimse uğraşmak istemez! Bu amatörlüktür.

Bardağı Taşıran Son Damla

Ön ödemeli bir tarife kullanıyorum. Dün yani 31 Ocak 2016 günü tarifemin yenilenme günüydü. Zamanını da bildiğim için öncesinde gerekli ön yüklemeyi yaptım ki tarifenin yenilenme zamanında yolda olacağım için uğraşmak istemedim. Yoldayken de bazı işlerimi sürdürmeye çalışıyordum ki şöyle bir mesaj aldım.

vodafone internet ucreti - onur sendere

Evet, Vodafone tarifemi olması gerektiği gibi otomatik olarak anında yenilemediği için normal ücretlendirme ile internet kullanımım ücretlendirilmiş ve 10 dakika içinde 11 TL’lik internet kullanmışım. 10 KB’ı 15 kuruşmuş. Süper!

Müsait olduğumda ücretli müşteri hizmetlerini aradım. İçine sesli yanıt sistemi kaçmış bir müşteri hizmetleri yetkili ile karşılaştım. Açıklama saçma ve hep aynı. Tarifenin yenilenmesi için benim tarifenin yenilendiğine dair mesajı beklemem gerekiyormuş. Ben de interneti kullandığım için tarife yenilenememiş. Tarife yenilemesine dair bilgi mesajı gelmeden hattı kullanırsam normal ücretlendirme ile ücretlendirilmişim ve öyle de olmuş.

Sen bir teknoloji şirketisin! Sen bir iletişim şirketisin! Senin en iyi olman gereken alan bilişim altyapısı ve otomasyon! Sen bunu beceremiyorsan, benim tarifemi zamanında çat diye yenileyemiyorsan faturayı bana kesemezsin!

Şikayet Kaydı Oluşturamıyoruz

Görüşmenin sonunda şikayet kaydı oluşturmak istediğimi söyledim. Oluşturamıyoruz dediler. Saçmalığın kreması! Peki, dedim. En kısa sürede sizi terk edeceğim, selametle, dedim.

Bu arada bu sabah da mesaj gelmiş. Telefonun mobil verisini kapatmadığım için ve gece Wi-Fi koptuğu için interneti kullanmış telefonum. 11 TL daha uçmuş.

Bugün bir başka operatöre geçeceğim. Hangisi olduğunu aşağı yukarı belirledim ancak yazımın odağını değiştirmemesi için söylemeyi uygun bulmuyorum.

Hoşça kal Vodafone. Umarım bana hissettirdiğin ikinci sınıf müşteri hissini başkalarına yaşatmazsın.

E-posta bültenine abone ol
E-posta bültenine abone ol
E-posta bültenine abone ol ve aramıza katıl, yeni içerikleri kaçırma!
İstediğin zaman abonelikten çıkabilirsin.
2 Yorum
  1. fullfilmiizleyelim diyor ki

    bencede bende kullanmiştim cok sorunlar yaşadım avea bu konuda birazdaha iyi

  2. Ferhat diyor ki

    İnternet meselesi benimde Avea’da başıma geldi. Bir yerde haklılar fakat bizimde hiç aklımıza gelmez ki otomatik yenilenene kadar mobil ağı kapamak.

Bu konuda söyleyecek bir şeylerin olmalı

E-posta adresiniz yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.