Bayılırım: Kindle Güncellemesi

3 1.592

Yeni yazıları kaçırmamak için abone ol

Güncellemeler, hayatımızın olmazsa olmazlarından biri. Öyle ki, esprilerimin bir kısmında da ister istemez bu ifadeyi kullanıyoruz. Ancak severek kullandığım cihazlardan biri olan Kindle Paperwhite 2 model e-kitap okuyucuma dair güncellemeleri nedense farklı bir heyecanla takip ediyor ve cihazıma kuruyorum. Bu yazıyı yazmama neden olan son konu da güncel Kindle modellerinin alacakları sosyal medya odaklı yeni bir güncelleme.

Kindle’lara Sosyal Medya Odaklı Güncelleme Geliyor

2013 ve 2015 model Kindle Paperwhite, Kindle Voyage ve 2014 yılında çıkan klasik Kindle modellerine yönelik çıkacak güncelleme ile özellikle de benim gibi Goodreads kullanıcılarını oldukça sevindirecek türden. Bir önceki güncellemenin Bookerly yazı karakterini içermesiyle yaşadığım sevinç kadar olmasa da birazdan bahsedeceğim yeniliklerin yukarıdaki modellerden birine sahip hemen her kullanıcıyı mutlu edeceğine eminim. Ancak bu kez mutluluğumuz biraz kursağımızda kalacak gibi. Çünkü söz konusu güncellemelerin kilit noktalarında Amazon üzerinden satın alınan kitaplar bulunuyor.

kindle okuma listesi

Güncellemeyi barındıran yazılım dosyasının indirilip kurulmasının ardından cihazın ana ekranında yer alacak kısayollar sayesinde okumak istediğinizi belirttiğiniz kitapları hızlıca görüntüleyebileceksiniz.

Söz konusu kitapların örnek sayfalarını kolayca indirebileceksiniz.

kindle hizli ayarlar

Goodreads üzerindeki okunanlar listelerine erişebilecek, uçak modu ayarını hızlıca yapabilecek ve bulut eşlemesini seri bir şekilde gerçekleştirebileceksiniz.

kindle hizli alinti paslayma

Tüm bunların yanı sıra belki de en etkili olacak yenilik ise bu zamana kadar var olan ancak pek de işlevsel olduğunu söyleyemeyeceğim seçilen alıntıların sosyal medya kanalları üzerinde paylaşılmasının daha da kolaylaşacağı. Güncelleme sonrasında paylaşılmak istenen alıntılar Facebook, Twitter ve Goodreads üzerinde doğrudan paylaşılabilecek. Bunu yaparken de Amazon hesabının devreye girmesine gerek kalmayacak bir şekilde önizleme yapılabilecek.

kindle ana ekran goodreads okuma onerileri

Goodreads üzerinde olduğu gibi artık Kindle üzerinde de ilgi duyduğunuz konuları belirterek yazılımın size kitap önermesini ve söz konusu önerilere dair örnekleri indirmesini sağlamak da mümkün olacak.

kindle guncelleme ve goodreads

Yeni Kindle Güncellemesi Ne Zaman Gelecek?

Güncellemenin  cihazlara otomatik olarak birkaç hafta sonra (Şubat 2016) çıkması beklenirken indirip kurmak için sadece cihaz üzerinden klasik yazılım denetimini yapmak yeterli olacak. Ancak benim gibi meraklılar arada Amazon’un yazılım güncelleme sayfalarını kurcalayarak söz konusu güncellemeyi önce bilgisayarlarına daha sonra da USB kablo yardımıyla Kindle’larına göndererek yazılımı kurabilirler.

[sgmb id=1]

Güncelleme 1 – Yazılımı İndirip Kurdum

Güncellemeyi Amazon internet sitesi üzerinden bilgisayarıma indirip sonra da USB bağlantısı üzerinden Kindle’a atarak güncellemeyi kurdum. Her şey yolunda 😉

kindle guncelleme sonrasi ana ekran - onur sendere

Güncelleme Sonrası Anlatım 1

kindle guncelleme sonrasi anlatim 1

Güncelleme Sonrası Anlatım 2

kindle guncelleme sonrasi anlatim 2

Güncelleme Sonrası Anlatım 3kindle guncelleme sonrasi anlatim 3

Güncelleme Sonrası Anlatım 4kindle guncelleme sonrasi anlatim 4

Güncelleme Sonrası Anlatım 5kindle guncelleme sonrasi anlatim 5

Güncelleme Sonrası Anlatım 6kindle guncelleme sonrasi anlatim 6

Güncelleme Sonrası Anlatım 7kindle guncelleme sonrasi anlatim 7

E-posta bültenine abone ol
E-posta bültenine abone ol
E-posta bültenine abone ol ve aramıza katıl, yeni içerikleri kaçırma!
İstediğin zaman abonelikten çıkabilirsin.
3 Yorum
 1. ahmet diyor ki

  bilgilendirici yazı olmuş

 2. Necip diyor ki

  Merhaba. Cihazim paperwhite 3 2013 eylül versiyonu. 5the edition guncellemesi sonrasi kitapligimdaki kitaplari liate halinde göremez oldum. Eğer yazar adını veya kitap adını hatirliyorsam search den aratarak kitaba ulasabiliyorum. Aksi halde yalnızca ana ekranda yer alan üç kitabı gorebiliyorum. Bu problem sizde de var mı yoksa sadece bana mı özel? Ve eger onerebileceginiz bir çözüm varsa cok sevinirim.

  1. Onur ŞENDERE diyor ki

   Bende böyle bir problem olmamakla birlikte ana ekrandaki “all items” ifadesine tıkladıktan sonra “grid views” seçeneğini seçerseniz eski görüntüsüne dönebilir. Çünkü güncelleme sonrasında liste şeklinde geliyordu diye hatırlıyorum.

Bu konuda söyleyecek bir şeylerin olmalı

E-posta adresiniz yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.