Ankara Teppanyaki Alaturka

0 1.518

Yeni yazıları kaçırmamak için abone ol

Geçtiğimiz haftayı Ankara’da geçirdim. Yaklaşık beş yıl yaşadığım şehre yaptığım bu küçük ziyaretin bir gününde Teppanyaki Alaturka isimli harikulade mekâna davet edildik. Pek de hoş oldu hani!

Teppanyaki Alaturka, Çukurambar’da açılışına kısa bir süre kalan yeni bir lezzet adresi. Öğrendiğimiz kadarıyla Aralık’ın ilk ya da ikinci haftası açılması planlanıyor. Aslında ve edindiğim tecrübeye göre hem mekân hem de personel çoktan hazır.

Yazının içinde yer alan neredeyse tüm fotoğrafların, uzaktan birbirimizi tanıdığımız ancak bu etkinlik vesilesiyle tanışma fırsatı bulduğum Burçak Çubukçu tarafından çekildiğini belirteyim. Yine davet çerçevesinde birçok değerli insanla tanışma fırsatı yakaladığım için ayrıca memnun oldum.

Öncelikle harikulade bir iç tasarım ve zevk anlayışıyla karşılaştığımız Teppanyaki Alaturka’da konuklar daha çok özel bir U şeklindeki masalarda ağırlanıyorlar. U şeklindeki oturma plânı eğitim dünyasının en çok tercih ettiği oturma şeklidir (imkân varsa). Yemek konusunda da öyle imiş, görmüş olduk. 🙂 Diğer yandan bu masaların en önemli özellikleri – ki Teppanyaki’nin de farkındalığının bir parçası bu – masanın bir kısmının özel bir saç – ocak sisteminden oluşması. Yemekler de burada hazırlanıyor. Yani gözünüzün önünde pişiyor. Yapılan yemeği izlemenin tadı da bir başka. Bulunduğumuz masada Uzak Doğu’dan gelen bir genç kardeşimiz vardı. Diğer masada da eşi görev yapıyordu. Çok başarılılardı!

Gelelim yemeklere… Hayatımda içtiğim en lezzetli ve damak tadıma yakın çorbalardan birini içtim diyebilirim. Acının, yemeğin esas tadının önüne geçmemesini çok önemserim. Aşağıda görebileceğiniz Acılı Ekşili çorbanın içinde birçok malzeme var. Evet, içerisi bir çorba için biraz kalabalık görünüyor olabilir fakat hiçbiri aykırı gelmiyor. Çok sevdim!

Çorbanın ardından önümüze ahtapot salatası geldi. İlk kez yediğim ahtapot etiyle birlikte tanıdık diğer tatları çeneme doğru yaklaştırdıktan sonra edindiğim lezzeti hatırlıyorum.

Ahtapot salatasından sonra Can sahne almaya başladı. İnce bir şekilde hazırlanmış soğan ve havuç, kızardıktan bir süre sonra bifteğe sarılıyor ve rulo şeklinde tatlar resmen seviştiriliyor 🙂

Daha sonra Ali Nazik’e sıra geliyor. Muhteşem bir gösteri ile ilk başta ayrı ayrı duran Ali Nazik malzemeleri Can’ın dokunuşlarıyla lezzetli bir yemeğe dönüşüyor.

Ali Nazik’in midedeki yerini almasının ardından tavuk çöp şiş karşımıza geldi. Ortaklar ve Söke’deki şiş tecrübelerime dayanarak Tavuk Çöp Şiş’i beğendiğimi söyleyebilirim.

Farklı ve iyi bir pirinç pilavı yemek istiyorsanız sanırım artık adresi biliyorsunuz. Özellikle de pilavın üzerine akıtılan yumurta ile birlikte şaşkın bakışlarla izlediğim pirinç pilavı seremonisi, önüme gelen tabakta yer alan pilav ile mutlak sona ulaştı.

Ve sıra geldi tatlıya. Ananaslı dondurma ile bu güzel lezzet deneyiminin sonuna geldik.

Tüm bu yemekler yapılırken sevgili Oytun Dağlı yemekler hakkında bizleri bilgilendirdi.

Sizlerle paylaşma isteği duyduğum bu hoş lezzet ve misafirlik deneyiminde emeği geçen herkese teşekkür ederim. Mekânınız hayırlı, kazancınız bol olsun! Elinize sağlık…

Son olarak, davete katılan Erman Manyaslı tarafından hazırlanan videoyu aşağıda izleyebilirsiniz.

E-posta bültenine abone ol
E-posta bültenine abone ol
E-posta bültenine abone ol ve aramıza katıl, yeni içerikleri kaçırma!
İstediğin zaman abonelikten çıkabilirsin.
Bu konuda söyleyecek bir şeylerin olmalı

E-posta adresiniz yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.