Gerçekçi Hedefler ve Uygulanabilir Plânlar

İnsan kaç yaşında olursa kısa ya da uzun dönemli plânlar yapar. Hatta çoğu insan bunu farkında olmadan yapar. Ben ise pek çok şeyin ilgimi çekmesi nedeniyle belki de plân yapmayı adeta bir hobi haline getirdim. Burada bahsettiğim plân bir kariyer yolculuğu ya da buna benzer şeyler değil. Hâyâl kurmak ile bunu gerçekleştirme yollarına dair eğlencelik eylemler…

Zihnimizde günlük yaşamda sürekli olarak az ya da çok belli bir yer kaplayan düşünceler bir süre sonra bizi yormaya başlar. Geçtiğimiz günlerde buna benzer bir konuyu bir müşterimizden dinledim. Kendisi, yaptığı ana işinin yanı sıra internet yayıncılığı yapıyordu. Üstelik bunu yıllardır yapıyordu. Belki de on yıldır… Muhtemelen işin başında sadece bir istekle yola çıkmıştı ancak içindeki yayıncı ruh (ki bunu çok iyi bilirim) onu yalnız bırakmadığı gibi teknolojinin ve sosyal medyanın gelişimine bağlı olarak daha da baskın hale gelmişti. Bir süre sonra günlük yaşamının ve karakterinin bile önüne geçtiğini ifade ediyordu. Onu çok iyi anladığım için şunu söyledim: “Zihninizde bu siteyle ilgili pek çok düşünce var ve bunu yıllardır yapamamanın eksikliğini, mutsuzluğunu hissediyorsunuz değil mi?” Yanıt kesin ve bilindik oldu: “Evet!

Müşterimize sorduğum soruyu ben de yıllardır kendime soruyorum ve yıllardır aynı yanıtı alıyorum. Çünkü kendisinin belki de sadece bu konuda zihninde yaşattığı bir şey varken benim bunun gibi pek çok şey var. İnsana ciddi bir manevi yük getiren bu şeyler iç sesinizle kanka olursa vay halinize! İşte o zaman hapı yuttunuz.

2018’e Hâyâllerle Değil, Gerçekçi ve Uygunalabilir Hedeflerle Girme Hazırlıkları

Yeni yıl yaklaşınca depresyondaki ve olağanüstü sorunları olan insanlar hariç hemen herkes hâyâl kurma eğiliminde olur. Hâyâl kurmak güzeldir de. Ancak yukarıda bahsettiğim sonuçlar da bir zamanlar kurulan hâyâllerin ürünleri değil mi?

2018 yılına yaklaşırken hâyâl kurmaktan uzak ve bir o kadar da gerçeğe yakın hedefler belirliyorum.

Genelde hedefler, yapmak üzerine olur ancak bu kez benimki daha çok yapmamak üzerine. 🙂 Özellikle de düşünce temelinde yapmamak. Mesela oturup yazamayacağımı (zaman yetersizliği) bile bile roman yazmak, bunun üzerine yazılar ve kitaplar okumak gibi eylemlerde bulunmayacağım. Bulunmamam için de şartların gerçekçi bir şekilde oluşacağı zamana kadar roman yazamayacağıma göre bu bir süre “kesinlikle” düşünmemeliyim. İşte düşünce temelinde yapmamak bu. Aksi halde zihnimin köşesinde kontrolsüz bir şekilde yer vereceğim bu istek, olası gerçekçi ya da saçma fakat zamansız gelişmelerle yeni mutsuzluklara vesile olabilir. Buna izin vermeyeceğim!

Peki, Ne Yapacağım?

Öncelikle yıllardır bir yere kadar yaptığım ya da hiç yapmayıp yapmak istediğim şeylerden sadece bir tanesini seçerek ve kesinlikle elimden geleni yaparak “deneyeceğim“. Sonunda başarılı olurum ya da olmam ancak ona odaklanarak deneyeceğim. Önemli olan da denemek değil mi?! Bu seçimin yanına belki ve en fazla bir başka seçimi ekleyeceğim. Gerçekçi bir şekilde yapmak istediğim ve buna hazırlanmak istediğim için de “hadi, şimdi başla” gibi şekerin vücutta yarattığı geçici ve sahte enerjiye yenik düşmemek için de önümde yaklaşık bir aylık bir hazırlık aşaması olmasını istedim. Belki de bunları yazarken aslında bir yandan da ilk adımları atıyorumdur. Kim bilir? 🙂

Hâyâllerden uzak, gerçekçi ve mutluluk getiren hedeflerle sevişmeniz dileğiyle…

2018amaçhedef
Yorumlar (1)
Yorum Yap
  • mehmet

    keyifli bir yazı olmus