Blogum 8 Yaşında

7 Kasım 2008 tarihinde, WordPress ile birlikte varsayılan olarak gelen ilk hazır örnek yazının başlığına dokunmadan, “Merhaba Dünya” diyerek ilk blog yazımı yazmıştım. Bugün, o yazının üzerinden tam 8 yıl geçti. 8 koca yıl…

Bu blogu oluşturduğum sıralarda üniversite öğrencisiydim. Sonra mezun oldum, askere gittim geldim, çalışmaya başladım, evlendim ve daha birçok şey yaşadım. Ne kadar çok şey sığmış 8 yıla ve kim bilir kısmet olursa göreceğim gelecek yıllarda daha ne kadar çok şey sığacak…

Büyük bir hevesle yazmaya başladığım blog yazılarımı maalesef istediğim sıklıkta ve doyuruculukta ortaya koyamadığıma dair his hiç peşimi bırakmadı bu 8 yıl boyunca. Çünkü bloguma ve dolayısıyla blogum üzerinde yer alacak yazılarıma çok önem veriyordum. Ancak bu önem daha çok olumsuz sonuçlar doğurdu. Örneğin, mükemmeliyetçilik gibi bir zaaf. Bana göre her bir yazı çok iyi olmalı, farklı olmalı, yazıldıysa bir fark yaratmalıydı. Tabii ki oluşturulan her içerik, olabildiğince sıradanlıktan uzak olmalı. Fakat bu amaç, üretimi keskin bir şekilde olumsuz etkileyince 8 yılda toplam 250 içerik ortaya koyabildiğimi görüyorum. Nicelikten ziyade nitelik önemli, evet, fakat emin olun yazacak daha çok şeyim vardı. Lakin adeta içimde kaldı ya da zihnimin yaşlanmış ya da yok olmuş hücrelerinde kayboldu. Bu nedenle, bir kutlama yazısı yazmaktansa değerlendirme odaklı ve bloguma dair iç konuşmalarımını yansıtan bu yazıyı yazmak istedim.

Tabii ki her akla gelen şeyin burada yeri yok. Öyle olsaydı bu blog çoktan kapanmıştı ya da dijital lince kurban gitmişti. Bunlardan herhangi olmasaydı da kesin sıradanlaşarak bayat bir tat bırakabilirdi. Ancak böyle de olmamıydı. Çünkü burası benim not defterimdi. Herkesle paylaştığım, güzel bir arayüze sahip, daha sonra dönüp bakabileceğim içeriklerle dolu zengin bir not defteri. İtiraf ediyorum, not defteri ifadesinin hakkını veremedim.

Her ne kadar “bundan sonra“lı ifadeleri sevmesem de blogumun bu yeni yaşıyla birlikte bilgi sahibi olduğum ve ilgi alanıma giren hemen her şeye yer vermeye çalışacağım. Hatta çalışmakla da kalmayacağım, kendimi zorlayacağım. Çünkü buraya yazdığım her cümlenin oluşumundan ve yayımlanmasından çok keyif alıyorum. Nedense ya bu keyfi yaşamayı erteliyorum ya da içerik odaklı işlerim dolayısıyla günah keçisi olarak bilinçaltım blogumu cezalandırıyor.

Artık Yeter!

Not defterimin olabildiğince dolu ve bu doluluğun sadece benim yazmaktan değil, insanların da okumaktan keyif aldığı, yıllar sonra dönüp baktığımda yüzümde mutlu bir tebessüm oluşmasına katkı sağlayacak içerikleri barındıran bir bloga dönüşmesini sağlamanın vakti geldi.

Son olarak, bu yedi yılın kısa bir anında dahi olsa hayatından zaman ayırarak ve her ne sebeple olursa olsun bloguma yolun düşen herkese teşekkürler.

Yeni içeriklerde, paylaşımlarda ve yıllarda görüşmek üzere…

8 yaşdoğum günükişisel blognot defteri
Yorumlar (4)
Yorum Yap
 • Yalçın Güler

  Nice nice yıllara abi ? İnşallah hep bu blog açık olur bizde seve seve okuruz.

 • Çağrı Mustafa Alkan

  Uzun zamandır sana uğramadığımı farketttim Onur, bu güzel yazınla birlikte daha sık yan yana olacağımıza inanıyorum. Umarım kararlarını layıkıyla eyleme dökebilirsin.

  • Onur ŞENDERE

   Ziyaretin ve yorumun için çok teşekkür ederim Çağrı, bilmukabele. 😉