Amazon Müşterileri Neden Benim gibi Mutlu?

Dünyanın en büyük ve küresel perakendecilerinden biri olan Amazon ile ilk etkili tanışmam Kindle Paperwhite 2 isimli e-kitap okuma cihazımızı satın almam ile gerçekleşti. Her ne kadar ürünü ülkemizdeki sitelerden biriden almış olsam da daha sonra cihazda yer alan reklamların kaldırılması için Amazon Müşteri Hizmetleri ile görüşmem gerekmişti. Çalışanın yaklaşım şekli ve sorunu çözme çabası sonrası bir de sorunun kolayca çözülmesi ile birlikte ciddi bir şekilde takdir etmiştim kendilerini.

Genellikle başarılı şirketler genellike mevcut başarıyı korumakta zorlanırlar ve hatta önemli bir kısmı “bozdu” diye tabir ettiğimiz sürece girerler. Ancak Amazon tam tersi şekilde ve maşallah dememize de vesile olarak her geçen gün çok daha iyi bir şekilde işini yapıyor. Bence Amazon’un odaklandığı en önemli hedef “müşteriyi memnun etmek.”

Müşteri memnuniyeti genellikle dillerden düşmeyen bir ifade olsa da bilhassa ülkemizde zor bulunan bir nimet olarak görülebilir. Tabii ki bir ticari işletme olması bakımından para kazanması gereken Amazon ise hem para kazanıyor hem de müşterilerini memnun ediyor. İşte başarı diye nitelendirdiğimiz sonuç da bu şekilde ortaya çıkıyor!

Hikâyeme Gelelim

Şimdi bu yazının yazılmasına vesile olan konuya gelecek olursak. 16 Aralık 2016 tarihinde Amazon.de üzerinden Rode Smartlav+ yaka mikrofunu ve Creative A250 ses sistemi siparişi verdim. Özellikle de yaka mikrofonunun ülkemizdeki satış fiyatının neredeyse yarı fiyatına satılması bu siparişi Amazon üzerinden vermemin en önemli nedeniydi. Bilindiği üzere bir süredir Amazon.de üzerinden Türkçe hizmet alınabiliyor. Her ne kadar bu dil desteği sitenin yazılımına henüz pek yansımamış olsa da müşteri hizmetlerinde oldukça iyi bir şekilde kendisini gösteriyor. Zira bir pazar günü olmasına rağmen Amazon.de üzerinden bıraktığım bir müşteri hizmetleri mesajına aynı gün içinde Türkçe konuşan bir çalışanın telefonumu araması ile yanıt aldım. Harika!

Siparişte yer alan ürünler kargo ile geldi ve her iki ürünü de denedim. Yaka mikrofonunda bir sorun yoktu ancak ses sistemi için aynı durum söz konusu değildi. Çünkü ses garip değişimlerle ve bizi rahatsız eden azalış ve artışlarla karşılaştık. Bunun üzerine Amazon.de hesabım üzerinden ilgili ürüne dair iade/değişim talebi oluşturdum. Evet, buradan Amazon.de’ye ses sistemi iade etmek oldukça zor olacaktı ancak olması gereken buydu. Ancak bir sürprizle karşılaştım ve sistem, geçtiğim aşamaların sonrasında söz konusu ürünün tutarının kartıma iade edeceğini ve ürünü geri göndermeme gerek olmadığını söyledi.

Önemli Olan Değer Görüğünü Hissetmek

Bir müşterinin, gerek klasik bir mağaza gerekse bir e-ticaret sitesinden alışveriş yaptığı esnada ve sonrasında hissetmek istediği ana duygu değer gördüğü hissidir. Amazon da bu hissi fazlasıyla veriyor. Umarım Amazon olabildiğince kısa sürede Türkiyeye gelir ya da bu anlayış ülkemizdeki e-ticaret sitelerine akseder.

Yukarıda bahsettiklerimin yanı sıra ve son olarak “kıl müşteri” tanımına uyan pek çok özelliğim olduğunu ve buna rağmen mutlu bir deneyim yaşadığımı söylemeliyim. 🙂

Amazoncreative a250e-ticaretiademüşteri memnuniyetirode smartlav
Yorumlar (0)
Yorum Yap