Alışverişte Görünmeyen Maliyet: Zaman

Günümüz yaşamında alışveriş yapmak adeta yürümek kadar sıradan ve hemen her gün gerçekleştirdiğimiz bir eylem. Bir de alışveriş yaparken benim gibi aldığınız ürünü ya da hizmeti ince eleyip sık dokuyorsanız bir süre sonra işler pek de hoş olmayabiliyor.

Aklı başında insanların kaba tabirle kazıklanması oldukça sinirlendiğim şeyler arasında. Bir de bu durum yakın çevremden birileri ile ilgiliyse kısa süreli bir alevlenme ortaya çıkabiliyor. Kendi alışveriş alışkanlığım da bunun üzerine: Kazıklanmamak.

Elbette birçok pazarlama taktiği var ve yapılan araştırmalar insanların mantıklı nedenlerle alışveriş yaptıklarını sanarak daha çok duygusal kararlar sonucunda ürün ya da hizmet aldıklarını gösteriyor. Teşekkür ekonomisi; önce pahalı ile tanışıp pahalının yanında ucuz kalan ancak yine piyasa fiyatına ya da onun da biraz üzerine satılan ürün ya da hizmetler; kampanyalar, indirimler ve daha birçok yapay rüzgârlar satın alma ayarlarımızı adeta bozuyor. Ben ise bir ürünü ya da hizmeti almadan önce iyi bir araştırma yapmaktan, söz konusu ürünün ya da hizmetin sağlayacağı faydaların etiket fiyatına değip değmeyeceğini tartmaktan ve mevcut ekonomik koşullarım içindeki etkisini düşünmekten yana bir eğilimle alışveriş yapıyorum. Genellikle akıllıca görülebilecek bu eğilim, kimi zaman bir başka ve çok daha değerli bir harcamaya neden olarak ürünün ya da hizmetin halihazırdaki fiyatından çok daha pahalıya gelmesine neden olabiliyor.

Zaman Maliyeti!

Aslında her şey ilk önce bazı şeyleri kabullenmekle başlamalı. Hiçbir şey bedava değil! Bu kabullenişe dair bir ifademi geçmişte şu şekilde paylaşmıştım:

Bu kabullenişi alışveriş eylemine göre şekillendirmem gerekirse, bir ürünü ya da hizmeti alırken yapılan araştırmalar ve değerlendirmeler bazen olması gerekenden fazla zaman alabiliyor. En azından bende böyle sonuçlar ortaya çıkabiliyor. İşte bu nedenle ciddi ve fiyat farkının çok yaşandığı ürün ve hizmetler haricinde “alıp çıkmak” en iyisi. En kötü ihtimalle cebinizde iyi bir zaman kalıyor.

Tüm bunlar elimizdeki en değerli şeyin yani zamanın harcanma şeklinin para harcamadan daha önemli olduğunu gösteriyor. Dolayısıyla para harcarken önceliği zaman kavramına vermemiz gerektiğini ve buna göre hareket etmemiz gerektiğini düşünüyorum. Bir süredir de bu anlayışı uygulamaya koydum. Hem manevi olarak hem de zamanı kurtarma açısından oldukça iyi sonuçlar aldığımı söyleyebilirim.

alışverişmaliyetzaman
Yorumlar (1)
Yorum Yap
  • Mustafa

    Ben alışveriş yaparken biraz dikkatsizim sanırım, hep son kullanma tarihi geçik ürünleri alıyorum.Bence en iyisini yapıyorsunuz.