ABD Savunma Bakanlığı Taşınabilir Bellekleri Yasakladı

0 709

Yeni yazıları kaçırmamak için abone ol

İstihbarat sızıntılarını önleme çabaları son zamanlarda manşetleri kaplarken, ABD Savunma Bakanlığı personellerinin taşınabilir bellek kullanmasını yasakladı.

Hava Kuvvetlerinde çalışan bayanlar ve askerler başta olmak üzere tüm askerî birliklere iletilen emre göre, taşınabilir bellekler, sunucu özelliği taşıyan parçalar ve bağımsız çalışan bilgisayar parçalarının ABD Savunma Bakanlığı’na ait ağlarda kullanılması yasaklandı.

Bu emir, birkaç ay önce üzerine “Lady Gaga” yazılmış ancak içinde indirilmiş yüzbinlerce belgenin olduğu bir CD’nin Wikileaks’e aktarılmasının üzerine geldi. İndirilen belgeler arasında Afganistan’daki helikopter saldırısının rezil görüntülerinden tutalım da Wikileaks’in son günlerde açıkladığı 250.000’den fazla iç yazışma belgelerine kadar gizli dokümanlar bulunuyordu.


Taşınabilir belleklerin yasaklanması, bilgi sızıntılarını engellemenin gerçekten en iyi yolu mu? Zira gördüğümüz kadarıyla USB bellekler, bu sorunun ya küçük bir parçası ya da hiçbir parçası değil.

Bu sızıntılardan sorumlu tutulan kıdemli er Bradley Manning’in geçtiğimiz Mayıs ayının bir gece yarısında bilişim kırıcısı (hacker) olan bir arkadaşına yazdıklarına dönelim. “8 – 9 ay gibi uzun bir süreliğine gizli ağa girme yetkisi elinin altında olsaydı; girdiğin bu ağda Washington’ın karanlık bir odasındaki sunucuda saklanan, kamuya ait bir alan adı altında inanılmaz ve iğrenç şeyleri görmüş olsaydın ne yapardın?”

Harekât emniyetinin ve diğer güvenlik operasyonlarının merkezinde şu eski atasözü yer almaktadır: “Gevşek dudaklar, gemileri batırır.” Diğer bir değişle USB bellekler gemi batırmaz, telefon görüşmeleri gemi batırmaz, eve yollanan mektuplar gemi batırmaz. Askerî eğitimin de bir parçasında olduğu gibi, harekât emniyeti askerlerin aklına ve ruhuna işlemiştir; ancak istihbarat analisti Bradley Manning gibi kişilerin tutum ve inançları var olduğu sürece, bilgi sızıntıları ortaya çıkacaktır.

Ve tekrar, asıl çözüm tüm askerlerin ve kadınların devletin ve askeriyenin amaçları ve araçlarına uygun olmasını ya da devletin ve askeriyenin amaçları ve araçlarının hiçbir şekilde ve hiçbir şahsa karşı itiraz edilebilir ya da ahlaka mugayir olmamasını sağlamak olurdu. Bu ideallerin hiç biri gerçekçi görünmüyor ki sorunun köküne inmektense çok daha kolayını seçip USB bellekleri yasaklıyorlar.

kaynak: Mashable

E-posta bültenine abone ol
E-posta bültenine abone ol
E-posta bültenine abone ol ve aramıza katıl, yeni içerikleri kaçırma!
İstediğin zaman abonelikten çıkabilirsin.
Bu konuda söyleyecek bir şeylerin olmalı

E-posta adresiniz yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.