ABD İçin Asıl Tehlike Ağustos ve Eylül Aylarında!

0 1.422

Yeni yazıları kaçırmamak için abone ol

Hatırlayacağınız üzere, Meksika Körfezi’nde, BP (British Petrolium) şirketine ait bir platformda bir patlama meydana gelmişti. Büyük bir felaketle sonuçlanan bu olay, kimilerine göre ABD tarihinin en büyük afetlerinin başında geliyordu. Artık petrol sızmıyor ancak tehlike geçmedi!

20 Nisan’da gerçekleşen patlama, beraberinde platformunda da yıkılmasına sebep oldu. Platforma bağlı kuyudan sızmaya başlayan miktar ise oldukça korkunçtu: Günde 15 milyon litre ham petrol!

Her ne kadar BP, günlük sızan petrol konusunda çok daha iyi rakamlar vermeye çalışsa da artık güvenilir bir şirket olmadıklarını Louisiana’da yaşayan çocuklar bile biliyordur. Basit bir hesap yapacak olursak, günde 15 milyon litreden 86 gün akan petrolün miktarı 1.290.000.000 litre!

46 bin personel ve 6400 deniz aracının katıldığı temizlik çalışmaları ise hala sürüyor. Deniz yüzeyindeki petrolün bir kısmı yakıldı, bir kısmı çeşitli yöntemlerle toplandı. Ancak hala çok ciddi oranda petrol ise kontrollü bir şekilde toplanmayı bekliyor.


Bir yangın kontrol altına alındığında, herkesin içi rahatlar ve felaketin atlatıldığı düşünülür değil mi? Ancak işler petrol konusunda, yangın söndürmeye benzemeyebilir. Zira Ağustos ve Eylül ayları ABD’nin Güney Kıyıları için kasırga mevsimidir!


2008 yılında Louisiana’yı vuran ve şükür ki beklenildiği kadar ciddi bir yıkım yaratmayan Gustav Kasırgası’nı yaşamış biriyim. Benim görmediğim, fakat yerel halkın çok iyi bildiği hatta kimilerinin dile getirirken bile sinirlerinin bozulduğu çok daha güçlü kasırgalar da yaşandı. Durum bu sene biraz daha farklı. Zira bilim adamları, okyanus üzerindeki karbondioksit oranının sera gazlarının etkisiyle birlikte arttığını ve bu durumun oluşacak kasırgaların her zamandaki daha güçlü bir etkiye sahip olabileceğini belirtiyorlar. Katrina ve Rita gibi kasırgaların yaşattığı etkileri düşünecek olursak, ortaya gerçekten korkunç bir olasılık çıkıyor.

Bilindiği gibi Meksika Körfezi’nden sızan petroller haftalar öncesinden Louisiana kıyılarına ulaşmıştı. İşte asıl sorun ve soru da burada: Louisiana kıyılarındaki petrol, 4 ya da 5. seviyede bir kasırga ile nasıl bir hâl alır?


Cevap ise oldukça basit. Başta New Orleans olmak üzere birçok şehirde su seviyeleri metrelerce yükselir. Şehrin aklınıza gelebilecek her yerinden petrol akar, onbirlerce ev kullanılamaz hale gelir. Olası bir yangında ise tüm New Orleans yanar!

E-posta bültenine abone ol
E-posta bültenine abone ol
E-posta bültenine abone ol ve aramıza katıl, yeni içerikleri kaçırma!
İstediğin zaman abonelikten çıkabilirsin.
Bu konuda söyleyecek bir şeylerin olmalı

E-posta adresiniz yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.