2010 KPSS Sonuçları Hatalı Mı?

22 2.914

Yeni yazıları kaçırmamak için abone ol

Dün saat 14 sularında teoride açıklanan, ancak adayların pratikte saat 17 civalarında görebildiği 2010 KPSS sonuçlarına ait cevap anahtarlarının yanlış okunduğu iddia ediliyor.Memuriyet ile ilgili konularda yoğun bir ilgi gören memurlar.net forumlarında gözlemlediğime göre, net sayıları aynı ya da yakın olan adayların puanları arasında ciddi farklar var. Sorun şu ki, sadece toplam net sayısında değil, sınav bölümlerindeki net sayıları da aynı olan kişiler var.

Konuyla ilgili kaygısı olan arkadaşlar, cevap anahtarlarının yeniden incelenmesi için itiraz dilekçesi yazabilirler. Dilekçe ile ilgili her türlü bilgiye buradan ulaşabilirsiniz (sunucular yine göçmemişse tabii).
ÖSYM’nin LYS sınavından sicilli olması kuşkuları iyice arttırdı. Bu noktada, Başbakanlık’a doğrudan ulaşıp, BİMER üzerinden şikayet metni gönderebilirsiniz.

Benim için başarısız geçen 2010 KPSS, binlerce kişinin sinirlerini iyice bozdu. Eğitim bilimleri sınavda sorulan sorular sanki orijinalde İngilizce olarak hazırlanmış da, sonradan Google Translate yardımıyla Türkçeye çevrilmişti. Anlaşılmaları o kadar zordu.

Her ne kadar kötü geçse de oturup ağlayacak değil. Zira yaşadığım birçok şeyden sonra, kafaya taktığım üzüntüler bende cilt hastalıkları olarak kendisini gösteriyor. Yeni bir tanesini edinmek istemiyorum.

E-posta bültenine abone ol
E-posta bültenine abone ol
E-posta bültenine abone ol ve aramıza katıl, yeni içerikleri kaçırma!
İstediğin zaman abonelikten çıkabilirsin.
22 Yorum
 1. Ömer Faruk diyor ki

  ben lisans 1. oturuma girdim. Harita mühendisiyim. gnel kültürden 17 yanlış yaptım eve gelince teker teker baktığımda ama 30 yanlış çıkarmış ösym. İtiraz dilekçesi yollıcam bi faydası olur mu acaba???

 2. Onur diyor ki

  Yasal yollardan hakkınızı arayın. Siz resmî itirazınızı yapın, olumlu ya da olumsuz sonuçlanacağını ancak o şekilde anlayabilirsiniz. Ayrıca 1 puanlık bir şüphe bile varsa dilekçe yazılmalı. Ekonomik gücüm iyi olsa manevî tazminat davası bile açardım!

 3. türkan diyor ki

  benimde 30 net eksik geldi. hemen dilekçe gönderdim ama bir sonuç alabilir miyim bilmiyorum. geçen yıllardan sınav sonucu değişip düzeltilenler var mı*

 4. Sahtekar diyor ki

  Ben de sınava girdim. Sınav sorularını evde kontrol ettiğimde hatırlamadığım sorular var dı, doğal olarak onları da yanlış saydım. Toplamda 93 küsür nete sahipken, 91 küsür net geldi. Açıkçası 95 net bekliyordum. Her neyse iki net aşağısı geldi. Bir hata olduğuna inanmıyorum. 30 net eksik geldi gibi abartılara da inanmıyorum. Aslında ilk başta inanıyordum ama geçmiş yıllardaki sınav yorumlarını görünce inanmamaya başladım. Her zaman olan şey. 30 net ne demek ya. 800 bin küsür kişi bu sınava giriyor. Bakıyorum forumlarda toplasan yüz yüzelli kişi yanlışlık olduğunu savunuyor. ÖSYM hata yaparken Onbinde iki gibi bir oranla bazı arkadaşları seçmiş galiba. Herkese geçmiş olsun demekten başka çare yok. Bir de ÖSYM’nin bu sınava bir senedir hazırlananlara dair attığı en büyük kazık, soruların öylesine kolay olmasıydı ki, zor da dahi olsa 90 95 net çıkaracak insanlar maalesef 2 ay gibi bir süre çalışanlarla aynı puanları aldılar. Tarih de öylesine abartılı çalışan insanların karşısına öylesine aptalca sorular sordular ki. Aynı şekilde Matematikte de. Çok ayıp ettiler çok.

 5. murat diyor ki

  63 netim vardı.56 nete indirilmiştir.dilekçemi gönderdim

 6. servan diyor ki

  Arkadaşlar kpss sınavı çalışanla çalışmayanı ayırt etmediği gibi çalışanı da hayal kırklığına uğratıyor. KPSS tam bir rezalet haline gelmiş.

 7. servan diyor ki

  yazıklar olsun

 8. coğrafyacı diyor ki

  arkadaşlar ben de sınav sonuçlarını görünce şok geçirdim. yanlış cevapladığım soru sayısı 17 olarak görünüyor. oysa benim en 7 yanlışım vardı. ben kendimden şüphe ettim kesin soru kaydırdım diye. ama aynı durumu yaşayan arkadaşları görünce sınavın doğru okunup okunmadığı ile ilgili şüphelerim arttı. ‘dilekçe yazsam sonuç çıkarmı acep?’ diyorum.

 9. erkan diyor ki

  soruları teker teker inceledim.en fazla 1-2 soru hatayla hep puanımı hesaplamışımdır.Bu sene kesin emin olduğum 9 soru yanlış kabul edilmiş.cevap kağıdım C idi.kesinlikle okuma hatası yapıldığını düşünüyorum.soruları tekrar tekrar kontrol ettim.78 beklerken 69 aldım.bu büyük bir haksızlık.küçümsenmeyecek bir hata.sonuçlar kesinlikle yeniden hesaplanmalıdır.benim gibi bir çok kişi olduğunu görünce kuşkularım dahada arttı.

 10. SİNEM diyor ki

  ben netlerimden eminim gy ve gk den 4’er soru fazladan yanlış görünüyor.Dava açmayı düşünüyorum

 11. zührelal diyor ki

  ne kadar yazsakta konuşsakta boş…osym neden bir açıklama yapmıyor?

 12. kadir diyor ki

  slm arkadaslar
  sınavdan sonra eşimle birlikte sınav sorularını tekrar gözden gecirdim netlerimi çıkardım.
  56d 4y GY
  37d 23y GK
  soruların hepsini yapmıstım. fakat gelen sonucta
  49d 11y GY
  35d 24y GK
  71 aldım. 80 beklerken 70 geldi.. ayrıca özellikle sayısal netimin benim bekledigimle alakası yok..
  etrafımdaki arkdaslarımdada aynı muhabbet var. dilekçelerimizi yolladık.
  duyarsız kalmayın sizde gönderin..
  hata yaptıklarını itiraf edip özür dilesinler ve bize hakkımızı geri versinler..

 13. dilek diyor ki

  benimde tam 15 netim eksik geldi bazı arkadaşlar hayır yok benim hepsi doğru diyor ama onca insann hafızasından şüphe ediyorsanız elinizi vicdanınıza koyun tabiri caizse altınız kuru keyfiniz yerinde ateş düşdüğü yeri yakıyo değilmi gece gündüz çalış sonuçlara bir bak yapmadığın soru kadar yanlış gelsin…fazladan 6 soru yapmışım görünüyor ve 15 netim eksik ayrıca boşlarım yanlış olarak saılmış buna ne dersiniz sizce ben alzairmıyım….hiçde değilim

 14. tükan diyor ki

  bu kadar yanlış hatırlamak mümkün mü? artık kendimde inanmaya başlayacağım 30 yanlış fazla yaptığıma dilekçe sonucunu neden göndermiyorlar. dilekçesi sonuçlanan var mı?
  bir kişi değil ki yanlış diyen bazılarının tuzu kuru o kadar yanlış olur mu diyo yaptığım soruları ben biliyorum. bir yıl sadece buna emek vermişim arkasını bırakmayalım. dilekçe olumsuz sonuçlanırsa toplu şekilde dava açalım.hakkımızı arayalım.

 15. İSMAİL diyor ki

  ARKADASLAR OSYM ZIHNIYETI KADAR ADI BIR KURUM GORMEDIM BIRILERE HIZMET ETMEKTEN VAZGEÇSIN INSALIGINI BILSIN INSANCA ISINI YAPSIN ZATEN AKP ELE GEÇIRMIS BU SENE CEMATE GELECEK SENE KIM BILIR HANGI AKP ZIHNIYETTINE HIZMET EEDDER ISINE GELINCE KONUSMA YAPAR ISINE GELMEYINCE ISI O KADAR PLANLI BIR SEKILDE ORTBAS EDER KI INSAN SASIYOR SU OSYM ZIHNIYETI BU KURUM VAR OLDUKÇA ACI VE ISTIRAPLARIMIZDA VAR OLACAK ALLAH BELLAARINI VERSSIN ALLAH ÇOÇUKLARINI DA AYNISINI GOSTERSIN ZANNETMESINLER KI HAYAT HEP OYLE GEÇER BIR GUN KARSILARINA AZRAIL ÇIKAR CANLARINDAN ÇIKARTIR AMINNNNNNNNNNNN

 16. eren diyor ki

  arkadaşlar d kitapçıklarında kesinlikte sorun var..herkesde eksik gelmiş netler.Salak değiliz herhalde o kadarda,yaptığımızı mi bilmeyeceğiz..5 doğrum eksik geldi,sendikalarada bunu duyurmaya çalışalım hep beraber.Madem sınav tekrar oluyor,cevaplamaları da yeni baştan yapsınlar…

 17. emel diyor ki

  ne diyelim bunca şeye rağmen söze gerek yok herşey apaçık ortada ne yazık ki benim puanlarımda yanlış hesaplanmış bende itiraz dilekçesini göndcerdim fakat hiçbir yanıt alamadım bundan sonra ne olur onuda bilmem analyacağınız adamlar kafalarına göre takılıyor.kimse sesini çıkartmıyor çıkaranlarsa istediği neticeye varamıyorum.analyacağınız biz kpss mağdurları seyirci kalmaktan başka birşey yapamıyoruz

 18. süleyman diyor ki

  🙂 inanılır gibi değil… 27 netim kayıp.. 5 değil 10 değil.. işaretlediklerimi adım gibi biliyorum… 3-5 hata yapsam bile bu kadar uçurum olmamaz.. bana göre genel yet. 56 d, 4y. ösym ye göre 48 d, 12 y.
  genel kültür ise bana göre 44 d. 16 y, ösym ye göre 31 d. 29y…
  YUHHHHHHHHHHHHHHHHHHH…

 19. umut diyor ki

  Arkadaşlar kesın yanlış var

 20. ahmet diyor ki

  osym sonuc açıklama sayfasında görünen sonuc 67 küsür, eve gelen iletide 62 görünüyo buna ne demeli.

 21. ahmet melek diyor ki

  davası sonuçlanan varmı arkadaşlar benimde 10 netim eksik davam devam ediyor

 22. asansor diyor ki

  Eğer bir sorun varsa yasal yollardan çözmeye çalışın, yoksada yoktur zaten

Bu konuda söyleyecek bir şeylerin olmalı

E-posta adresiniz yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.