Yunan Gazetesi TaNea’nın Atatürk’ün Nutuk’unu Dağıtması

8

Yunanistan’ın en çok satan gazetesi olduğu söylenen TaNea, dün yani Cumartesi günü Mustafa Kemal Atatürk’ün Nutuk’unu ek olarak sunmuş. İlginç olan bir Yunan gazetesinin bunu yapması değil, Birçok Türk gazetesi bunu yapamazken bir Yunan gazetesinin bunu yapması.

Atatürk Nutuk TaNeaİster Atatürkçülük deyin ister Kemalizm, Türkiye’de bilinçli ve planlı bir şekilde ortadan kaldırılmak istenen bir düşünce var. Türkçe Olimpiyatları adı altında yapılan çalışmaların bir parçasıydı mesela arka yüzünde Atatürk’ün kaldırıldığı hatıra madeni para bastırmak. Milli Eğitim Bakanlığı’nın birçok kitapta ve derste yavaş yavaş kaldırmaya başladığı Atatürkçülük öğeleri bir başka örnek. Tabii tüm bunlar şahsımın Atatürk’e ve Kemalizm’e bağlığını daha da arttıran gelişmeler. Ancak her şeyi bir kenara bırakalım, insan bu kadar nankör olmamalı!

Birçok örnek var. Atatürk’ü yabancılar bizden daha çok anlamaya ve O’nun düşüncelerini öğrenmeye çalışıyor. Yunan gazetesi TaNea de bunun son örneğini ortaya koymuş. Acaba düşünüyorum, Zaman Gazetesi bunu yapabilir miydi, yapmak ister miydi?!

Son olarak, TaNea tarafından sunulan Nutuk’a dair gazetenin sunum metnine dair bir paragrafı sizinle paylaşayım:

“Kemal, Türkiye’de görülmemiş değişiklikler yaptı, esas hedefi, toplumun milli dayanışma temelinde yeniden yapılanması, din ile siyasi iktidarın tamamen birbirinden ayrılması ve yeni devletin bilinçli olarak Ortadoğu’dan Avrupa’ya yönelmesi idi.”

Bunları da okumak isteyebilirsin Diğer içerikler

8 Yorumu göster