Pucca Pucca Dedikleri

7

Sosyal medyanın Türkiye’deki en popüler sitelerinden Friendfeed’de bir süre önce bir olay patlak verdi. Birçok kişi biliyor hatta “acaba sonunda ne oldu?” cümleleri bile geçiyor.


Bilmeyenler için kısaca olaydan bahsetmek gerekirse; gerçek ismini sadece bazı “özel” kişilerin bildiğini Pucca isimli blog yazarı karakterinin gerçek adının Beyn.org’daki bir yazıda anılması ile süreç başladı. Bir de Pucca karakterinin fotoğrafı yayınlandı aynı yazıda. Ve Pucca’nın sıkı takipçileri olayı Friendfeed’de paylaşarak tepkilerini hatta (Beyn.org) Barış’a karşı küfürlerini dile getirdiler.

 


Burada görmezlikten gelinemeyecek iki nokta var:

1- Pucca’yı nasıl bilirdiniz?

Yeni çıkacak kitabının tanıtım metinlerinde ve dolayısıyla hemen herkesin bildiği şekilde “eski sevgilisinden intikam almak için blog açan, saf, samimi, ailesinden çekindiği için gizliliğini korumaya çalışan fakat bir o kadar da cesur bir kız.”

2- Pucca ne imiş?

Barış’ın blogundaki konuyla ilgili yazısında geçtiği üzere; Bir reklam kampanyasının merkezinde bulunan, reklam fikrinin tamamen üzerine kurulan bir “karakter.”

Ne oldu?

Konunun esasını bilmeyen “sağduyulu” insanlar mazlum(!) Pucca’yı korumak için tüm güçlerini birleştirdiler ve hakarete varan mesajları Friendfeed bahçelerine serpiştirdiler. Barış’ın başkanı olduğu İBYD’den istifası istendi, konunun hukukî boyutlarından yaşanabilecek bir aile dramına kadar her şey konuşuldu.

Fakat bugün öğrendim ki, Pucca sadece “çıkar” amacıyla oluşturulan bir karaktermiş. Karakterin başından geçen olaylar bir hayal ürünüymüş.

Bu olaydan en çok zarar gören ise İBYD oldu. İstifalar şakır şakır bloglarda yazılıyor. Çok üzücü…

P.Y.’ın yarattığı “kaşar Pucca karakteri*” ise yoluna gümbür gümbür devam ediyor. 3 gün sonra Pucca karakteri merkezinde bir kitap da çıkacak.

*Bu ifade sadece ve sadece “oluşturulan Pucca karakterine” hitaben kullanılmıştır. Asıl ya da herhangi bir tüzel kişi kesinlikle kastedilmemektedir.

Bunları da okumak isteyebilirsin Diğer içerikler

7 Yorumu göster